Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pali przewody przy podłączaniu urządzeń do telewizora

05 Cze 2014 00:07 1605 11
  • Poziom 2  
    Witam. Mam pewien bardzo duży problem. Nie wiem czy trafiłem do właściwego działu. Jeżeli nie to poproszę o przeniesienie tematu. Postaram się opisać jak najdokładniej. Otóż na czym polega cała rzecz: Przy podłączaniu głośników do telewizora (zestaw logitech z960) poprzez złącze coaxial zaczęło coś syczeć i ujrzałem ogień na kablu (kabel po prostu się stopił). Odłączyłem to i na szczęście telewizorowi ani głośnikom się nic nie stało. Teraz chciałem podłączyć laptopa do telewizora przez hdmi. Podłączyłem wtyczkę do tv a drugą miałem już podłączać pod komputer i przy styknięciu masy przeskoczyła nawet niezła iskra. Przykładowo telewizor ten jest połączony z konsolą ps3 przez hdmi i jest wszystko ok. Czyżby winna była masa? Jak to prawidłowo podłączyć tak żeby nie paliło przewodów. Dodam że wszystko jest podłączone do listwy apc z uziemieniem. W domu mam prąd jednofazowy więc uziemienie jest zmostkowane z bezpiecznym 0. Pozdrawiam.
  • Szkolenia SEP
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 40  
    Jeśli masz miernik to zmierz napięcie między masą TV a masą np. laptopa. Podejrzewam że będzie spore napięcie. Konsola nie ma przewodu uziemiającego więc tam jest pełna separacja galwaniczna i problem nie występuje. Podejrzewam że TV ma na masie jakiś wysoki potencjał.
  • Poziom 30  
    Czy telewizor ma wtyczkę z bolcem zerującym i czy jest ona włożona do gniazdka z bolcem zerującym ?
    Jeśli nie to wyjmij kabel antenowy z TV i dotknij ostrożnie jego ekran do bolca zerującego w gniazdku. Zobacz czy pojawi się jakaś iskra ?
    Test najlepiej zrób wieczorem gdy sumaryczny pobór prądu przez różne urządzenia jest duży.
  • Poziom 41  
    Mnie osobiście nie podoba mi się ten fragment:
    dancioo1987 napisał:
    W domu mam prąd jednofazowy więc uziemienie jest zmostkowane z bezpiecznym 0.

Nie wiem dokładnie, co kolega miał na myśli - "mostkowanie z bezpiecznym 0". Ale z tego co wiem, do domu doprowadzane są trzy przewody przy instalacji jednofazowej i żadnego mostkowania po stronie odbiorcy nie powinno się robić.
    Nieprawidłowa instalacja elektryczna może powodować problemy, jakie ma kolega z swoim sprzętem RTV.
  • Poziom 32  
    Polon_us napisał:
    Ale z tego co wiem, do domu doprowadzane są trzy przewody przy instalacji jednofazowej i żadnego mostkowania po stronie odbiorcy nie powinno się robić.
    Nieprawidłowa instalacja elektryczna może powodować problemy, jakie ma kolega z swoim sprzętem RTV.

W starym budownictwie jeszcze w wielu miejscach w Polsce jest stara instalacja gdzie doprowadzone są 2 przewody fazowy i ochronno neutralny.
    Zapewne taka sytuacja jest u kolegi.
    Wtedy w gniazdkach mostkuje się bolec ochronny PE gniazdka z 2 bolcem. A przewód PEN doprowadza się do bolca ochronnego.
    Często domorośli elektrycy to wykonują i zdarza się że na bolec ochronny podają fazę. Oby tak nie było u kolegi bo grozi to porażeniem przy dotknięciu obudowy urządzenia podłączonego do gniazda.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie. Sorry że nie odpowiadałem na Wasze pytania, ale nie miałem czasu ostatnio. Już rozwiązałem problem. Winowajcą była źle podłączona wtyczka. Otóż bolec z przewodem neutralnym we wtyczce był podłączony do styku w gniazdku z kablem prądowym (wtyczka siedziała w dolnym gniazdku). Wystarczyło przełączyć wtyczkę tj. do gniazdka do góry nogami (podwójne gniazdko) i problem sam się rozwiązał. Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Witam
    Kolego piszesz dalej bzdury nie rozwiązałeś problemu dalej masz źle zrobione weź sobie kogoś co na więcej oleju w głowie (nie obrażając nikogo) i niech zrobi to właściwie ,przeczytaj to jeszcze raz co napisałeś i zastanów się czy to jest dobrze do następnego razu gdy ktoś wyciągnie wtyczkę i włoży .
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    To dlaczego to się dzieje tylko u mnie w pokoju? W reszcie mieszkania jest wszystko ok.
  • Poziom 43  
    dancioo1987
    Wezwij elektryka z uprawnieniami!.
    On wszystko sprawdzi: przewody, gniazdka itd., z prądem nie ma żartów!.
  • Poziom 2  
    Ok. Jak narazie się nic nie dzieje. W razie czego mam telefon do elektryka z uprawnieniami, który u mnie robił elektrykę. Temat do zamknięcia.