Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie karty graficznej Radeon 9000

19 Kwi 2005 10:23 843 12
  • Poziom 26  
    Mam Radeona 9000 z bardzo glosnym wentylatorem. Jest tam tez cos w rodzaju radiatora ale mi bardziej to przypomina kawalek blaszki niz radiator. Postanowilem to wszystko wymienic na radiator od Pentium 200.
    Radiator ma ook 1,5cm wysokosci i wymiary jakies 5x5 cm. Zamierzam to przyczepic do karty za pomoca tasmy termoprzewodzacej, zeby potem nie bylo problemow z jego usunieciem.
    Nie wiem tylko czy takie chlodzenie bedzie wystarczajace? Karta ta nie grzeje sie chyba az tak bardzo. Czy ktos uzywa takiego rozwiazania?
  • Poziom 15  
    Rozwiażanie bardzo przyzwoite, proponowałbym tylko jeśli masz otworki w PCB karty zeby radiator przymocować na śrubkach lub kołeczkach a dać pod niego paste przewodzącą ciepło. Jeśli nie masz otworów to daj paste na środek a w każdym rogu chipu kropelke np superglue, łatwo to później usunąć a pasta to pasta, lepiej spełnia swoją role.

Później mozesz sprawidzć jak jest z temp radiatora, jeśli będzie gorący to mozna dodać jakiś wolnoobrotowy wiatraczek, ale mysłe ze na radka 9000 spoko starczy sam radiatorek.
  • Poziom 26  
    Kołki bylyby dobrym rozwiazaniem ale w radiatorze nie ma na nie otworow. Trzeba by je wywiercic, odlamac kilka ząbków itp. Myslalem o tej tasmie termoprzewodzacej bo ona chyba tez przewodzi cieplo (przynajmniej z nazwy).
    Pomysl z klejem na rogach ukladu tez jest ciekawy. Tylko czy wtedy radiator dobrze bedzie sie trzymal i przylegal do ukladu?
  • Poziom 15  
    Sposoby które Ci podałem są juz wielkokrotnie sprawdzone wiec mozesz stosować je bez obaw :)
    a wywyiercenie otworków to chyba nie jest aż tak duze wyzwanie ;)
  • Poziom 15  
    Owszem możesz kleić na taśmie. Jeżeli mocno dociśniesz, to trzyma bardzo mocno (odrywać trzeba później używając dużej siły). Ale i tak lepsze rozwiązania podał Hipo2 - ze względu na szybsze odprowadzanie ciepła z układu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Rdzeń R9000 nie wydaje aż tak wielkiego ciepła... więc czy nie lepiej było by zastosowć któregoś z uniweersalnych zalmanów? według mnie to by było najlepsze rozwiązanie. A jakby ci zależału na podkręcaniu to polecam starą wersje Arctic Coolinga. Dostaniesz ją za grosze a potęrzny aluminiowy radiator zrobi swoje. A pozatym jest cicho i bardzo fajny wygląd :) o wiele lepszy niż radiator z Pentium ;)
  • Poziom 10  
    Ja posiadam 9000 PRO i wiatraczek był beznadziejny! wiatraczek wy...łem a na jego miejsce wstawiłem 4cm'owego Manhatana na 12V za 15zł. Efekt: CISZA !
  • Poziom 26  
    Zalman z pewnoscia bylby dobry ale ten stary radiator juz mam a ten musialbym kupic. Poza tym nie zamierzam go podkrecac.
  • Poziom 26  
    Kupilem na allegro spory radiator i zamontowalem go na karcie. Przy montazu zauwazylem ze uklad tego radeona nie jest gladki. Sam uklad ma ksztalt kwadratu a wewnatrz niego jest kolo z nadrukami itp. I wlasnie to kolo jest delikatnie wklesle, tak ze radiator nie przylega tam dobrze. Wydaje mi sie ze trzeba by tam nawalic troche pasty termoprzewodzacej zeby nie bylo szczelin?
  • Poziom 15  
    Trzeba, albo można chip przeszlifować zeby wyrównać jego powierzchnie, taki niestety jest urok tego typu obudów do scalaków ze nie są równe.
  • Poziom 26  
    Zamontowalem na karcie cos takiego:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50356197

Radiator jest dosc spory ale wystarczy uruchomic jakas gre 3D i po kilku minuach robi sie strasznie goracy. Po 10 minutach radiator az parzy i przez to cala karta jest bardziej niz ciepla. Troche to dziwne bo sa przeciez radeony 9000 z firmowo montowanymi malymi radiatorami i ATI oficjalnie mowi ze te procesory nie porzebuja aktywnego chlodzenia.
  • Poziom 11  
    Nie potrzebują AC ale standardowe radiatory też parzą i to strasznie. Ja na swoim mam chłodzenie revolteca (gpu + mem) wykręcona na 310/490 z wyłączonym wiatraczkiem.
  • Poziom 22  
    Na GV-RX80256D z Radeonem X800 z pasywnym chłodzeniem temperatura mierzona przy pełnym obciążeniu wyniosła 147 C !!!!!!!!!!!!! TAK 147 stopni Celsjusza !! Tym to dopiero można się poparzyć !!