Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o ocenę zestawu komputerowego :)

Seeichi 05 Cze 2014 12:47 1182 11
  • #1 05 Cze 2014 12:47
    Seeichi
    Poziom 8  

Witam wszystkich, zwracam się do Was z prośbą o ocenę tego zestawu oraz wzięcie pod uwagę czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne, czy dopasuje się do obudowy (ponoć ma nietypowe mocowanie kabli) oraz czy jest coś, na czym można zejść z ceny nie tracąc na wydajności, "awaryjności". A może polecicie jakieś alternatywy ? :)

Komputer będzie używany głównie do gier oraz zwykłej, codziennej pracy (jako, że to będzie mój jedyny komputer)

W swoim czasie będę planował zrobić OverClocking toteż wziąłem troszkę mocniejszy zasilacz lecz nie mam pojęcia czy to ma ze sobą coś wspólnego. Na razie chłodzenie BOX'owe wystarczy, potem najwyżej dokupię (jak będę kręcił)
    Kolejna sprawa to nowy procesor i5 4690 - kupować go, czy brać 4670k lub może jeszcze coś innego ?

Gotowy Zestaw:
    Obudowa (SilentiumPC Gladius M40)
    Procesor (i5 4690)
    Karta Graficzna (Sapphire Radeon R9 290 tri-x)
    Płyta Główna (ASRock Fatal1ty Z97 Killer)
    Pamięć Ram (Crucial Ballistix Tactical)
    Napęd Optyczny (Asus DRW-24F1ST E-Green 24x)
    Zasilacz (FXF Pro Series 550 W)
    Dysk HDD (Seagate Dysk Seagate 1TB)
    Dysk SSD (Intel 530 Series 120GB)

PS. Czym się różnią od siebie te procesory ? Różnice w cenie są dość spore wdg. mnie. - http://www.morele.net/search/ffinder/0/1/0/?q=i5+4690

0 11
  • #2 05 Cze 2014 14:18
    Ationx
    Poziom 35  

Może najpierw zacznę od drugiego pytania. Otóż te procesory różnią się tym, że pierwszy to wersja BOX, która ma też w pudełku firmowe chłodzenie. Drugi z listy to ten sam procesor, ale sam, bez firmowego chłodzenia. Trzeci to wersja S, z niższym TDP i niższym taktowaniem nominalnym, jednak takim samym w trybie Turbo jak zwykły i5 4690. Czwarty z listy to wersja T, z jeszcze niższym TDP i taktowaniem nominalnym, bez chłodzenia. Ostatni, piąty to to samo co trzeci, ale analogicznie jak drugi - bez chłodzenia.

Jeśli chodzi o Twój zestaw to tak:
    1. Ten procesor jest całkowicie nieopłacalny. Jeśli będziesz podkręcał to musisz dołożyć do i5 4670K, jeśli nie to zmień go na i5 4590 - 200 MHz wolniejszy, a o wiele tańszy.
    2. Ta karta graficzna ma super chłodzenie, ale tylko 2 lata gwarancji co przy takiej cenie za kartę jest dość śmieszne. Tutaj wybierałbym jedynie spośród modeli z 3 letnią gwarancją czyli Asus, MSI lub Gigabyte.
    3. Co do płytki to ciężko stwierdzić, wygląda ok, ale chyba nie widziałem jeszcze jakichś konkretnych testów tego modelu.
    4. Na pamięciach można trochę obciąć.
    5. Zasilacz też bym inny dał.
    6. SSD też można dać tańszy.

Ogółem to zdecyduj się w kwestii OC procesora, wtedy będę wiedział na czym stoimy i będę mógł polecić coś od siebie.

0
  • #3 05 Cze 2014 14:32
    Seeichi
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź :)

Zacznijmy od tego, że nie do końca wiem, co da mi podkręcenie procesora - więcej FPS ? szybszą prace komputera ? Z tego co czytałem ponoć dochodzi kilka FPS'ów więc za jakiś rok / dwa zapewne się na niego zdecyduje (w tym momencie też dokupię lepsze chłodzenie na procesor)

Ogólnie to z tego co ludzie mówią, to ten procesor, który wytypowałem (lecz z literką "k") wszyscy polecają, ma on ponoć być "hitem" w podkręcaniu, jednak z literką "k" na razie w sklepie, w którym chcę składać komputer go nie ma (mogę poczekać kilka tygodni).

Czy ten rok gwarancji na prawdę jest warty większych temperatur ? Wydawało mi się, że mniejsze temperatury powinny pozwolić zachować dłuższą świeżość karcie. "Dzisiejsze" karty tak szybko padają? W moim obecnym sprzęcie mam Radeon'a HD 4800 od jakiś 4/5 lat który siedzi w najgorszych możliwych warunkach (słabe chłodzenie, etc.) i nic mu się nie dzieje.

Co do płyt - jeśli masz coś konkretnego, sprawdzonego i wartego uwagi w przystępnej cenie (czyt. do 500 zł) z chęcią zapoznał bym się z Twoją propozycją. Nie ukrywam, że dobrze by było, gdybym za te 3/4 lata mógł coś nowego do niej wsadzić :P

Na pamięciach i SSD raczej nie chce oszczędzać, zależy mi na tym aby to był "porządny" element komputera :P

Jaki zasilacz proponujesz ?

PS. Dlaczego wersja bez firmowego chłodzenia (w moim przekonaniu "uboższa" w wykonaniu (na pewno chłodzenie samo w sobie coś jest warte)) jest droższa od procesora z tym właśnie chłodzeniem ?

0
  • #5 05 Cze 2014 15:37
    the_fifth_horseman
    Poziom 32  

Seeichi napisał:
    Ogólnie to z tego co ludzie mówią, to ten procesor, który wytypowałem (lecz z literką "k") wszyscy polecają, ma on ponoć być "hitem" w podkręcaniu, jednak z literką "k" na razie w sklepie, w którym chcę składać komputer go nie ma (mogę poczekać kilka tygodni).
    Tylko K można podkręcać.
    Cytat:
    Zacznijmy od tego, że nie do końca wiem, co da mi podkręcenie procesora - więcej FPS ? szybszą prace komputera ?
    Szybszą pracę ogólnie. Na FPS nie będzie mieć wielkiego wpływu, bo za to odpowiada karta grafiki. Na wszystko za co odpowiada procesor, podkręcanie = wzrost wydajności.

0
  • #6 05 Cze 2014 20:02
    Seeichi
    Poziom 8  

A co z awaryjnością tego R9 290, który ja wytypowałem ? Duże są szanse, że przez te 2 lata się zepsuje ?

//Edit:

Polecicie jakąś lepszą płytę główną w podobnej cenie, czy ta jest OK ?

0
  • #7 06 Cze 2014 10:16
    wariato
    Poziom 43  

Seeichi napisał:
    A co z awaryjnością tego R9 290, który ja wytypowałem ? Duże są szanse, że przez te 2 lata się zepsuje ?

A kto to wie, wróżki zapytaj. Szafir daje tylko 2 lata gwarancji, więc przy późniejszej odsprzedaży mniej za nią dostaniesz, chyba że dłużej jak 2 lata nie zamierzasz na niej pracować i wymienisz na coś nowszego.

Płytę możesz rozważyć jeszcze AsRock Fatal1ty Z97 Killer

0
  • #8 06 Cze 2014 22:21
    Seeichi
    Poziom 8  

Widzę, że ona ma rzeczy, które zmniejszą pingi w grach i ogólnie jest bardziej "przystosowana" dla graczy. Chyba się nią nią zdecyduje, mimo większej ceny.

Poza tym wszystko dobre, czy coś zmienić ?

PS. Komputer będę sprzedawał, ale jako że kuzynowi to też inaczej to wszystko będzie wyglądać. Sprzedam go za około 3 lata. Co do karty jeśli poza gwarancją nie ma jakiś innych "wad" to się na nią zdecyduję.

0
  • #10 06 Cze 2014 23:05
    Seeichi
    Poziom 8  

Orientujesz się może, kiedy mniej więcej będą dostępne w morele.net ?

0
  • #12 08 Cze 2014 16:01
    Seeichi
    Poziom 8  

Słuchajcie, a jak się sprawa ma z tą obudową ?
    http://www.morele.net/obudowa-nvidia-prodigy-bfc-pro-300-kkxsk-nv-546471/
    Zmieści się do niej podany wyżej zestaw ?

Jakoś tak bardzo mi się ona spodobała, a komputer będzie stał na półce obok biurka, więc czemu by nie miał dodatkowo "cieszyć oko" ? :P

0