Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM - Wyświetlacz graficzny DFG1286429 128X64. Jak uruchomić? ST7565P

rekinisko 05 Cze 2014 13:42 1437 4
  • #1 05 Cze 2014 13:42
    rekinisko
    Poziom 22  

Czy ktoś z Was ma pomysł jak ustawić konfigurację dla tego wyświetlacza w bascomie? Czy muszę do niego używać jakiejś biblioteki?

Wyświetlacz pochodzi z radioodtwarzacza Shengen.

W oryginalnym układzie wyświetlacz ma podłączoną nogę CS i WR do masy. Do nóżek RES, A0 i RD lecą sygnały, nie wiem jakie. Nie wiem co z liniami D0 - D7.

0 4
  • Pomocny post
    #2 06 Cze 2014 20:16
    miro340
    Poziom 12  

Biblioteki można poszukać, ale jeśli potrafisz programować nie tylko korzystając z funkcji wbudowanych w bascoma, to wystarczy poczytać dokumentację sterownika i bez trudu sobie oprogramujesz każdy wyświetlacz.
    Tutaj masz pdfa z opisem sterownika ST7565P

0
  • #3 06 Cze 2014 20:57
    rekinisko
    Poziom 22  

Już sobie połowicznie poradziłem. Tutaj zdjęcie tego wyświetlacza Link. Pani Sky z działu sprzedaży zdradziła mi cenną informację, że zamiana miejscami zworek J3 i J4 na wyświetlaczu powoduje przełączenie pomiędzy interfejsem szeregowym i równoległym. Przełączyłem się więc na szeregowy i wyświetlacz ruszył z biblioteką "glcdEADOGM128x6.lbx" ale nie działa w 100% prawidłowo, po prawej stronie pojawiają się dziwne krzaki i działa tylko z fontem 8x8tt. W bascomie jest też biblioteka niby dedykowana pod ten sterownik, czyli glcdST7565R.lbx ale trzeba podać w konfiguracji pinologię dla wyprowadzenia np c86 którego nie mam w moim wyświetlaczu. Dalsza część dochodzenia w poniedziałek :)

0
  • Pomocny post
    #4 07 Cze 2014 20:53
    miro340
    Poziom 12  

No cóż nie bawiłem się wyświetlaczem z tym sterownikiem ale z grubsza przeglądając dokumentację sterownika widać, że pin c86 odpowiada za przełączenie interfejsów równoległych 6800 i 8080. A skoro korzystasz z transmisji szeregowej to nie ma co sobie nim zawracać głowy. Ten przykład z helpa dotyczy właśnie przypadku gdy wykorzystywany jest tryb pracy równoległej i nawet chyba dotyczy wyświetlacza bez możliwości przełączenia się na tryb szeregowy. Jeszcze raz zachęcam do przejrzenia dokumentacji sterownika nawet jeśli korzystasz z funkcji dostarczonych przez bascoma.

0
  • #5 07 Cze 2014 23:49
    rekinisko
    Poziom 22  

Mam kilka takich wyświetlaczy więc chciałbym uruchomić go tak by działał jak trzeba. W wersji równoległej wyświetlacz wymaga sporej ilości połączeń i trochę szkoda pinów procesora. W wersji szeregowej trzeba od podstaw napisać inicjalizacje, ale nie wiem czy sam podołam to ogarnąć.

0