Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apple macbook A1286 - Martwy, uszkodzona klawiatura??

05 Cze 2014 15:14 2964 10
  • Poziom 21  
    Witam. Posiadam w serwisie macbook-a A1286, model płyty: 820-2330-A. Problem jest w tym, że nie reaguje na włączenie. Zasilacz jest sprawny a dioda na nim zapala się na zielono po podłączeniu. Po naciśnięciu PWR zupełna cisza. Klient zasugerował uszkodzenie klawiatury więc chcę go uruchomić przez połączenie odpowiednich pinów na płycie głównej. Niestety nie mogę nigdzie odszukać schematu ani opisu jakie pola po połączeniu uruchomią płytę. Proszę o pomoc.
  • Poziom 21  
    Dokładnie o coś takiego mi chodziło. Jutro sprawdzę i poinformuję o efektach. Z góry dzięki. :)
  • Poziom 21  
    Sprawdzilem ale niestety laptop sie nie uruchomil. Wydaj mi sie, ze piny od PWR ON sa wlasciwe ale cos jest nie tak z plyta glowna. Ma ktoś użyczyć schematu tej plyty ? Z góry dziękuję
  • Spec od monitorów
    Popatrz na to ,złacze keyboard z MPB13
    - ten sam KBC F2117lp , chipsetnVIDIA MCP79
    SM do MBP15 Link_ płatny

Apple macbook A1286 - Martwy, uszkodzona klawiatura??

To z MBP 15 2008 80-2330
  • Poziom 21  
    Napięcie 3V mam na pewno mam bo sprawdzałem na gnieździe klawiatury, nie mogę odszukać źródła 5V i go sprawdzić. Sama płyta po podłączeniu do zasilacza zachowuje się całkiem naturalnie, wskazuje ładowanie i ją ładuje. Próbowałem uruchamiać z naładowanej w pełni baterii ale również bez skutku. Próbowałem sprawdzać takie głupoty jak uszkodzone i zwarte gniazdo USB ale wszystko ok.
  • Spec od monitorów
    Na pocz. zobacz jakie masz napięcia przy ładowaniu z podłączonym Aku
    Cytat:
    U6915 (LM397).
    pin.1 - 8,1V , pin.2 i 4 - - 0V, pin.3-- 3,2V , pin.5 - 16V

Napiecia 3 i 5V (5VS3) sa tworzone na TPS51125
  • Poziom 21  
    Sprawdziłem napięcia na LM 397 i jest ok. Napięcia na TPS51125 również sprawdzałem i było ok, ale dla pewności wymieniłem go na inny bo miałem go pod ręką. Mimo tego wszystkiego nadal cisza na płycie. Ma może ktoś jakiś pomysł albo kompletny schemat zasilania?
  • Poziom 1  
    Uszkodzony jest SMSC, także nic się nie da z tym zrobić w warunkach domowych, płytę z układem należy wysłać do serwisu, który programuje takie bga. Koszt takiej usługi to 400 PLN w górę.
  • Poziom 2  
    Panowie 5V na tej przetwornicy powinno być od razu, czy dopiero po starcie. Mam identyczny przypadek po delikatnym zalaniu. Na TPS51125 po stronie 3V wszystko śmiga.
  • Poziom 24  
    Ale chodzi Ci o napięcie 5V już na cewce czy jeszcze z poziomu układu tzw. 5V STBY - ono powinno być zawsze, natomiast na cewce pojawia się zawsze dopiero po włączeniu płyty.
    Co innego z 3,3V to zarówno z układu jak i z cewki musi być zawsze ON.

Dodano po 8 [minuty]:

gold-game napisał:
    Napięcie 3V mam na pewno mam bo sprawdzałem na gnieździe klawiatury, nie mogę odszukać źródła 5V i go sprawdzić. Sama płyta po podłączeniu do zasilacza zachowuje się całkiem naturalnie, wskazuje ładowanie i ją ładuje. Próbowałem uruchamiać z naładowanej w pełni baterii ale również bez skutku. Próbowałem sprawdzać takie głupoty jak uszkodzone i zwarte gniazdo USB ale wszystko ok.

Napięcie na złączu klawiatury będzie zawsze ON. Nawet pomimo uszkodzonej przetwornicy 3,3 / 5V. Pochodzi ono z innej przetworniczki która zasila podstawowe układy płyty przed startem MB (Między innymi SMC oraz układy rozpoznawające podłączoną ładowarkę), i powinno ono wynosić 3,47V. Ze sprawną przetwornicą 3,47 i sprawnym układem ładowania (ISL6258 lub ISL6259 w nowszych płytach) dioda na ładowarce będzie miała kolor zielony. Do poprawnego ładowania baterii, oraz diody koloru pomarańczowego na złączu ładowarki wymagana jest sprawna przetwornica 3,3 /5V (TPS51125 wszystkie płyty 13" MB od 2008 roku) ze aktywnym napięciem 3,3V na cewce (zasila m/in. układ flash EFI) bez tego napięcia nie będzie działać ładowanie, oraz płyta się oczywiście nie uruchomi.

Dodano po 4 [minuty]:

levid napisał:
    Uszkodzony jest SMSC, także nic się nie da z tym zrobić w warunkach domowych, płytę z układem należy wysłać do serwisu, który programuje takie bga. Koszt takiej usługi to 400 PLN w górę.

Nie spotkałem się jeszcze nigdy z uszkodzeniem SMC w Macbook, a robiłem bardzo wiele Maców. Chyba, że ktoś się na prawdę o to postarał.