Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kable do systemu kamer przy budynku jednorodzinnym

05 Cze 2014 23:06 1446 8
 • Poziom 15  
  Witam,

  W tym roku będę miał robioną elewację a że w przyszłości chciałbym założyć monitoring to chciałbym za wczasu położyć kable pod kamery. Tu pojawia się pytanie jakich użyć kabli, żeby system był nowoczesny i rozwojowy. Część kamer może kontrolować nieoświetlony teren, więc możliwe że będzie potrzebny oświetlacz IR. Odległość do najdalszej kamery to około 30m. Część kamer będzie na elewacji, 2 na ogrodzeniu i 2 w garażu wolnoostojącym. Myślę że pierwsza kamera może pojawić się w przyszłym roku
 • OptexOptex
 • Poziom 13  
  jeśli kable mają być pod tynkiem i nie będzie do nich dostępu więc bez możliwości wymiany czy naprawy. więc Przewód UTP 4x2x0.5 Cat.5E nieekranowany, zewnętrzny w żelu do kamer, Przewód YKY 3x1,5mm2 do promienników podczerwieni. i może jeszcze do każdej kamery żeby mieć całą skrętkę do dyspozycji.
 • OptexOptex
 • Poziom 15  
  Czyli kamera z wbudowany oświetlaczem IR potrzebuje tylko UTP?
  Jeśli w jednym miejscu np będę chciał mieć 2 kamery to należy podciągać 2 kable?
  Czy te kable się specjalnie od siebie różnią? Widzę ceny od 1,21 do 2,78. Czy szukać jakiegoś konkretnego?
 • Poziom 36  
  Aby zrobić instalację rozwojową, to tylko rurki w ścianę. Kable sobie zawsze powciągasz.
 • specjalista-kamery przemysłowe
  lll napisał:
  Czyli kamera z wbudowany oświetlaczem IR potrzebuję tylko UTP?
  Generalnie - tak. Jednak jeśli chcesz mieć naprawdę dobre rozwiązanie, powinieneś przewidzieć zewnętrzne oświetlacze podczerwieni:
  - parametry wbudowanych w kamerę oświetlaczy podczerwieni są w większości przypadków rewelacyjne wyłącznie w karcie katalogowej;
  - maksymalne osiągi osiągane są w warunkach laboratoryjnych, a nie na "żywym organizmie";
  - oprócz zasięgu ważny jest także kąt oświetlenia sceny - tu większość "wiodących producentów" nie podaje tego parametru w kartach katalogowych;
  - warto pamiętać dobierając kamery o fakcie, że pole oświetlanej sceny zależy od dwóch parametrów (przy stałej mocy): zasięgu i kąta świecenia; dodatkowo te parametry są do siebie odwrotnie proporcjonalne (i to nieliniowo);
  - zewnętrzny oświetlacz to także eliminacja zakłóceń spowodowanych przez dzieła wytworzone przez pająki;
  - oczywiście możesz znaleźć rozwiązanie umożliwiające zasilenie PoE (a w zasadzie PoE+/Hi-PoE; dotyczy raczej kamer IP) zarówno kamery, jak i zewnętrznego oświetlacza - jednak to zapewne spowoduje zwiększenie kosztów punktu kamerowego.

  Zatem jeśli realnie planujesz założenie w przyszłości monitoringu - nie "podcinaj pod sobą gałęzi", tylko dodaj kabel zasilający.

  lll napisał:
  Jeśli w jednym miejscu np będę chciał mieć 2 kamery to należy podciągać 2 kable?
  I tak, i nie. Nie jest to jednoznaczne. Jeśli chcesz pozbyć się ewentualnych dodatkowych urządzeń (oprócz punktów kamerowych), kable w zasadzie powinny być zdublowane (w przypadku dwóch kamer).
 • Poziom 15  
  Ok dzięki to już wszystko jasne. Do każdej potencjalnej kamery pójdzie skrętka. Co do ewentualnych oświetlaczy, które faktycznie mogę się przydać w dwóch miejscach wykorzystam ewentualnie zasilanie które będzie podciągnięte do halogenów - akurat ładnie się z grywa z miejscami w których będę kamery skierowane na teren nieoświetlony światłem miejskim.
  Jeszcze tylko pytanie odnośnie jakości kabla - czy warto dopłacać do droższego? Może jest jakaś konkretna firma, którą powinienem szukać?
 • specjalista-kamery przemysłowe
  John Ruskin, brytyjski filozof społeczny, kiedyś napisał:
  Niemądrze jest zapłacić za dużo, ale jeszcze gorzej jest, gdy zapłaci się za mało. Jeżeli zapłaci się za dużo można stracić trochę pieniędzy i to wszystko. Jednakże jeżeli zapłaci się za mało, wtedy czasem można stracić wszystko, ponieważ zakupiony przedmiot może nie wypełnić przeznaczonych mu funkcji. Reguła gospodarki nie dopuszcza, żeby za małą cenę otrzymać dużą wartość. Wybierając najtańszą ofertę trzeba uwzględnić koszty ryzyka.
 • Poziom 15  
  a tak bardziej od strony inżyniera a nie filozofa? ;)
 • specjalista-kamery przemysłowe
  Filozofia jest matką nauk - także dla inżyniera (jest to przedmiot, który studenci muszą przebrnąć; stopień/poziom nauczania filozofii ma, niestety, swoje odbicie w rzeczywistości...).

  Ad rem. Większość instalatorów ma swojego "sprawdzonego" producenta okablowania lub "sprawdzony" produkt. Jednak nawet cena tego "sprawdzonego" produktu jest rożna w zależności od sklepu, sposobu zakupu, sposobu rozliczania VAT, wypracowanych przez lata rabatów czy też innych zmiennych. Zatem odpowiadając na pytanie:
  lll napisał:
  Jeszcze tylko pytanie odnośnie jakości kabla - czy warto dopłacać do droższego? Może jest jakaś konkretna firma, którą powinienem szukać?
  Jakość kabla jest w pewien sposób powiązana z ceną. Jednak nie spodziewasz się skrajnych odległości transmisji (patrz post inicjujący temat). Zatem, według mnie będziesz miał pecha, jeśli jakikolwiek wybór kabli polecanych przez kolegę @0dziadek nie spełni Twoich jakościowych oczekiwań.