Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik schodowy + krzyżowy dziwne zachowanie

nemezis2u 05 Cze 2014 23:36 2124 3
  • #1 05 Cze 2014 23:36
    nemezis2u
    Poziom 9  

potrzebuje pomocy z podwójnym wyłącznikiem schodowym + krzyżowy...

problem dotyczy bardzo starej instalacji u teścia nie mogę tam nic kuć, pruć ani dorzucić nowego kabelka ....

1. wyłącznik schodowy na parterze.
    2. wyłącznik schodowy na piętrze przy 1 z pokoi
    3. łącznik krzyżowy na piętrze przy 2 z pokoi

no i lampa...

opis problemu: czasem układ "zawiesza się" to znaczy łącznikami 2 i 3 nić nie idzie zrobić i by zapalić światło należy zejść do łącznika nr 1 i go "przestawić w drugą pozycję" co nie spowoduje jeszcze zapalenia Lampy ale pozwoli zapalić ją za pomocą łączników 2 i 3

z racji że temat mi zamknięto info...sytuacja taka już była i nikt się tym nie interesował poza mną który korzysta z tego udogodnienia.

2 wył schodowe są nowe pozostał mi tylko do ewentualnej wymiany krzyżowy

do schodowych dochodzą po 3 kable a do krzyżowego 4 ... dziś postaram się to rozebrać i posprawdzać układ ...

myślałem że kable tzw korespondencji łącznika schodowego 1 albo 2 są zamienione miedzy sobą le po kilku próbach to samo ewentualnie łącznik który "odwieszał" cała instalacje był nie nr 1 ale nr 2 ....

teściowi to nie przeszkadza bo tam nie chadza ale mi spędza to sen z powiek zwłaszcza gdy w nocy trzeba zejść na dół by "odwiesić instalacje " i móc włączyć lampę za pomocą łącznika 2 lub 3

jeśli może mnie naprowadzić na trop co jest tam źle zrobione to proszę o info bo zamierzam wszystko co tam jest rozkręcić i puścić prąd z transformatora by sprawdzić jak biegną przewody i który jest który.... co zajmie mi kilka naście godzin .....

0 3
  • #2 05 Cze 2014 23:47
    Grzegorz740
    Poziom 28  

Witam.

A sprawdzałeś same wyłączniki czy nie są uszkodzone. Może tak być ,że styki w wyłącznikach się zawieszają i po przełączeniu odwieszają się. Bo chyba od początku gdy były one założone to było wszystko w porządku?

0
  • #3 06 Cze 2014 00:07
    krel
    Poziom 18  

Miałem już okazję naprawiać taką instalację po "tapeciarzu" który powykręcał wszystkie wyłączniki a potem podłączył jak popadło.

Moja rada jest taka:
    1. Po pierwsze trzeba sprawdzić czy wszystkie wyłączniki są sprawne.

2. Odłączyć wszystkie wyłączniki i w jednym z wyłączników schodowych odnaleźć przewód na którym jest faza. Nie muszę chyba dodawać że należy w tym celu skorzystać z próbnika (neonówki) i że należy zachować daleko idącą ostrożność.

3. Zidentyfikowany przewód fazowy podłączyć do zacisku środkowego pierwszego wyłącznika schodowego. Pozostałe dwa przewody podłączyć do skrajnych styków tego wyłącznika (obojętne który gdzie).

4. Teraz idziemy do puszki wyłącznika krzyżowego i przy pomocy próbnika odnajdujemy dwa przewody na których pojawia się faza - najlepiej poprosić drugą osobę żeby cyklicznie zmieniała położenie zainstalowanego już (w punkcie 3) wyłącznika schodowego.

TEST 1:
    Faza powinna się pojawiać na jednym z dwóch przewodów zależnie od położenia pierwszego wyłącznika schodowego. Każda zmiana położenia tego wyłącznika powinna powodować "przeskoczenie" fazy z jednego na drugi przewód. Nigdy nie powinna się zdarzyć sytuacja że faza nie pojawia się na żadnym z tych dwóch przewodów, jak i pojawić się na obydwu przewodach równocześnie.

5. Dwa przewody zidentyfikowane w punkcie 4 podłączamy z jednej strony wyłącznika krzyżowego. Pozostałe dwa przewody podłączamy z drugiej strony tego wyłącznika.

6. Teraz idziemy do puszki drugiego wyłącznika schodowego i podobnie jak poprzednio identyfikujemy dwa przewody na których pojawia się faza.

TEST 2:
    Faza powinna się pojawiać na jednym z dwóch przewodów zależnie od położenia pierwszego wyłącznika schodowego i wyłącznika krzyżowego. Każda zmiana położenia jednego z tych wyłączników powinna powodować "przeskoczenie" fazy z jednego na drugi przewód. Nigdy nie powinna się zdarzyć sytuacja że faza nie pojawia się na żadnym z tych dwóch przewodów, jak i pojawić na obydwu przewodach równocześnie.

7. Dwa przewody zidentyfikowane w punkcie 6 podłączmy do skrajnych zacisków drugiego wyłącznika schodowego. Ostatni wolny przewód (powinien być od żarówki) podłączmy do środkowego zacisku tego wyłącznika.

Instalacja powinna działać :-)

0
  • #4 06 Cze 2014 00:07
    retrofood
    Moderator

nemezis2u napisał:

jeśli może mnie naprowadzić na trop co jest tam źle zrobione to proszę o info

1. Jeśli działało i nikt niczego nie ruszał, to albo uszkodzony któryś przełącznik, albo przewód.
    2. Jeśli nie działało, to miernik do ręki i do dzieła! W necie schematów multum, a tu wróżek nie ma.

Zamykam.

0