Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS X53SV - Wyłącza się, Grzeje, Wysoka temperatura.

Krawmaga 06 Cze 2014 10:47 1290 10
  • #1 06 Cze 2014 10:47
    Krawmaga
    Poziom 6  

Dzień Dobry
    Ostatnio mój Asus X53SV, był standardowo jak co jakiś czas na serwisie w celu wymiany wtyku zasilana, po około miesiącu (mało był użytkowany) powstały problemy. Laptop przy użytkowaniu mało intensywnym Office, przeglądarka www nie ma problemu działa sprawnie. Problem powstał kiedy chciałem odpalić na nim gierkę. Gra o dziwo bardzo muliła co było wcześniej nie spotykane, po czym po około 2 minutach wyłączyło laptopa. Nie było to takie szybkie wyłączenie, tylko tak jak by sam zdecydował się awaryjnie wyłączyć.
    Po tym fakcie zostawiłem go na godzinkę bo strasznie się nagrzał. Na chłodnym komputerze dokonałem ponownego rozruchu. Ściągnąłem programik do mierzenia temperatur. Zaraz po włączeniu jakieś 5 minut działa temperatury wskazywały około 50 stopni. Dosyć normalnie, ale po kolejnych 5 wynosiły już 80-90 co jest moim zdaniem za dużo jak na komputer w stanie bezczynności. Odpaliłem ponownie gry, w około 2 minuty było 100+. Czynność z odłożeniem komputera na jakiś czas i pomiarem temperatury wykonałem jeszcze raz i takie same efekty, nie odpalałem tylko gry a System Oceniania Komputera (Wbudowana funkcja w W7).

Zastanawiam się czy Pan w serwisie mi coś uszkodził?
    Czy też po prostu objawy mogą być spowodowane brakiem pasty termicznej? (Nie wiem jaki jest jej stan, laptop ma plomby po serwisie)

Pytanie jest proste co może powodować takowe objawy? I jaki może być ich koszt naprawy w serwisie (Wymiana gniazda kosztowała 100) zakładając różne scenariusze:
    - czyszczenie
    - brak pasty
    - most
    - wymianę karty graficznej (w menadżerze sprzętu wyświetla, że działa prawidłowo)
    etc. nie wymienione

0 10
  • #3 06 Cze 2014 11:57
    Krawmaga
    Poziom 6  

Wydaje mi się, że tak. Powietrze wydmuchiwało. Chyba, że w jakiś sposób programem mogę to sprawdzić bo może mi się tylko wydawało :) Dodam, że nie były zmieniane ustawienia wentylatora ani nic podobnego.

0
  • #4 06 Cze 2014 13:03
    adeq4
    Poziom 30  

Jeśli gniazdo bylo rzeczywiście wymienione, to nie musiałbyś co chwila jeździć do serwisu. Gniazdo pewnie Ci polutowali, żeby zaoszczędzić. Co do grzania się komputera, to konieczna jest kompleksowa konserwacja układu chłodzenia. Czego serwis pewnie też nie zrobił...

0
  • #5 06 Cze 2014 13:18
    wariato
    Poziom 43  

Odeślij z powrotem do serwisu z adnotacja iż laptop przegrzewa się i wyłącza z powodu krytycznych temperatur. Biorą laptopa na warsztat a później kasę za usługę a nie zrobili podstawowej czynności jak konserwacja układu?

0
  • #6 06 Cze 2014 21:48
    Krawmaga
    Poziom 6  

To jest serwis pogwarancyjny, więc robią co muszą resztę olewają.
    Zastanawiam się po prostu nad sensownością oddawania na serwis, bo jeżeli to tylko wymiana pasty to zrobienie tego samego kosztować będzie mnie tyle co zakup pasty, a na serwisie zawołają ze 100 złoty jak nie więcej.

0
  • #7 06 Cze 2014 22:17
    wariato
    Poziom 43  

Dlatego omija się takie serwisy. Prostą czynność jak zmianę pasty można wykonać samemu w 30 minut łącznie z rozkręceniem laptopa.

0
  • #8 06 Cze 2014 22:35
    Krawmaga
    Poziom 6  

No tak, przelutowanie wtyku też można zrobić samemu, ale póki co laptop jest mi niezbędny, więc wolałem oddać do serwisu, który da mi gwarancję na usługę.

Pytanie kluczowe jest takie, czy przedstawione objawy mogą wynikać z braku pasty termoprzewodzącej. Laptop ma już 3 lata i nie była ona wymieniana.

0
  • #9 06 Cze 2014 22:38
    wariato
    Poziom 43  

Jeśli nikt jej nie zastosował wcześniej to tak, ale wątpię aby nie było tam pasty. Po 3 latach straciła zwyczajnie swoje właściwości.

0
  • #10 06 Cze 2014 22:40
    Krawmaga
    Poziom 6  

No tak, ale brak pasty czy utrata jej właściwości jest tożsame, pytanie tylko czy to pomoże.
    Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie co do wyboru pasty. Jestem z Wrocławia, więc wszystkie linki ze sklepami z Wrocławia mile widziane :)
    Najlepiej jakąś z Proline, bo jest otwarty w sobotę i mógłbym od razu wymienić.

0
  • Pomocny post
    #11 06 Cze 2014 23:28
    wariato
    Poziom 43  

Całkowity brak a jakieś tam resztki zaschniętej pasty to jednak różnica. Z past polecane są Zalman STG2, Arctic MX4, Arctic Silver 5, Gelid GC-Extreme, Arctic Silver Ceramique2.

0