Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody

06 Cze 2014 22:12 3036 22
 • Poziom 9  
  Problem jak w temacie.
  Ponieważ zmywarka jest wbudowana i uszczelniona, co przy takim uszkodzeniu można stwierdzić / sprawdzić z dostępem tylko od frontu i wnętrza?
 • Poziom 25  
  Że coś nie działa z przypuszczeniem co nie działa, żeby mieć pewność trzeba ją wyciągnąć i sprawdzić
 • Poziom 31  
  Czy słychać pracę pompki odprowadzającej, jeśli tak to czy masz drożność odpływu, czy sprawdzasz i czyścisz sito w odpływie (ozn. na rys. "11") zgodnie z zaleceniami w instrukcji:

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody

  Dalsza pomoc Tobie zależy od w/w czynności sprawdzających.
 • Poziom 9  
  Po zdemontowaniu elementów wewnętrznych z komory zmywarki wygląda, że są bardzo duże opory silnika - ale silnik próbuje sam ruszyć. Palcem można trochę mu pomóc, tyle, że nie wystarczy to do samodzielnego obracania.
  Na osi turbiny jest mały wkręt mocujący. Czy jeżeli go wykręcę - będzie można zdjąć turbinę?

  Najłatwiej byłoby wyjąć zmywarkę z zabudowy, tyle, że nie widzę gdzie mogą być wkręty mocujące zmywarkę do szafek?
 • Poziom 9  
  Rozumiem, że trzeba wystawić zmywarkę i wyjąć turbinę od spodu. Ale nie wiem, jak zmywarka jest montowana do zabudowy. Wykręciłem wszystkie wkręty wokół uszczelki gumowej, ale zmywarka ani drgnie. Boję się, że wyciągnę ją na siłę razem ze ścianą?
  Ktoś się domyśla może jak to może być zamontowane w zabudowie? Szafka z prawej i z lewej - przylega dokładnie biała uszczelka ....
 • Specjalista AGD
  eltrevor napisał:
  Ktoś się domyśla może jak to może być zamontowane w zabudowie?

  Powinna być zamontowana specjalnymi kształtownikami do spodu blatu nad zmywarką.
 • Poziom 9  
  Czyli demontaż całego blatu, żeby wymienić ewentualnie turbinkę ... ?
  Wierzyć się nie chce ... :-(
 • Poziom 9  
  Ale ja ciągle nie wiem gdzie są te wkręty - wykręciłem wszystkie (?) dostępne oprócz tych w odchylanej pokrywie - zaznaczone na czerwono na rysunku

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody
 • Poziom 9  
  Udało się wyjąć zmywarkę! Co prawda pomógł sąsiad, bo okazało się, że solidni fachowcy z Ukrainy montujący zmywarkę 10 lat temu zasilikonowali szpary i dlatego nie chciała wyjść. Na siłę i we dwóch - zmywarka wyszła.

  Tymczasem po wyjęciu silnika turbiny stan jest taki:
  Turbina cała ale wirnik obraca się z bardzo dużym trudem (0,2-0,4 Nm).

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody

  Jak ewentualnie rozebrać dalej zespół silnika? Na osi jest mała uszczelka i pod nią sprężyna. Pewnie trzeba ją wyciągnać, ale w jakiej kolejności?
 • Poziom 31  
  Zobacz z czego się składa wymontowany zespół:

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody

  Przy demontażu zwróć uwagę na elementy- plastikowa oś, zaczep (na rys. lewo- dół).
  Uszczelki mogły się poprzyklejać, na zdjęciu widać białe zanieczyszczenia, a może to powstać np. po wkładaniu do mycia słoików z nalepkami.
 • Poziom 9  
  Zacząć demontaż od małej uszczelki znad sprężyny?
  Próbowałem ją ściągnąć, ale się nie rusza - trochę się tylko wygięła. Czy tutaj też trzeba "na siłę" ? Zaczep w dużej uszczelce widziałem, ale najpierw chyba trzeba pozdejmować elementy z osi... ?
  Co do słoików - to chyba utrafiłeś w 10. Będą miał do porozmawiania z żoną :-)
 • Poziom 31  
  Poszukuj elementów identyfikując ze zdjęciem. Co było na plastikowej osi?
  Co chcesz jeszcze demontować?
 • Poziom 9  
  Potrzebuję zdemontować zespół w sekcji gdzie jest zielona turbina, gdyż nie mogę ustalić przyczyny oporów ruchu, a już na pewno nie da się naprawić bez rozebrania.

  Tymczasem udało się - znów trochę na siłę - wyjąć sprężynę z gumową uszczelką. Pokazała się dalsza część osi, ale pęknięta w dwóch miejscach. Nie chcę więc dalej rozbierać metodą prób i błędów, a żaden z kolejnych elementów nie chce się ruszyć. Czy powinny teraz po prostu zsunąć się z osi, czy mam coś jeszcze odchylić, nacisnąć .... ?

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Chyba nie jesteś pierwszy z tym problemem. Elementy, części zapasowe dołączone do Twojego zdjęcia mają nazwę "zestaw naprawczy".
  Pęknięcia, czy złamania elementów, to pewne że czekają Cię zakupy.
  Wygląda na to, że obszar uszkodzenia wykracza poza elementy "zestawu naprawczego" podobnego do np. tu:
  http://czesciagd.pl/electrolux-zestaw-naprawczy-esf610-50273512009-p-203305.html#.U5kLiRznReU
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 9  
  Zasmuciliście mnie. Zabawa robi się za minimum 500 PLN...
  Wygląda na to, że po wyjęciu i wyschnięciu turbiny klej ze słoików skleił elementy. Zanim wyrzucę zmywarkę i kupię nową, chciałbym dać jej jeszcze ostatnią szansę i zdiagnozować przyczynę.

  Ktoś może ma tę instrukcję do zestawu naprawczego:

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody
 • Poziom 9  
  Elementy skleiły się chyba na dobre. Moczenie w wodzie przez noc nic nie dało. Co może tutaj pomóc?

  W dalszym ciągu poszukuję instrukcji demontażu...
 • Poziom 9  
  Udało mi się kupić tanio używaną podobną pompę z silnikiem i zamierzam ja zamontować. Feralna oś jest w znacznie lepszym stanie. Mam w związku z tym dwa pytania:

  Czy należy / można czymś posmarować elementy gumowe (uszczelki), bieżnie "łożyska" i ewentualnie oś (na zdjęciu zaznaczyłem obszar poniżej trących powierzchni. Bieżnie - czarna w uszczelce i biała w obudowie pompy są wykonane z jakiegoś twardego tworzywa i praktycznie na tym polega ich szczelność. W mojej zmywarce tędy przeszła woda na łożysko w silniku.

  Czy jeżeli uda się zamontować silnik w zmywarce mogą być jakieś inne problemy? Parametry elektryczne i rozmiary pompy są takie same.

  Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody Zanussi ZDM6037 - Nie wylewa wody
 • Specjalista AGD
  Smaruj gdzie tam sobie chcesz; składaj zabawkę do kupy zwracając uwagę na to, czy turbinki nie mają luzu na osi. Problemów nie będzie.
 • Poziom 9  
  Dla zainteresowanych pierwszy koniec historii:
  Zalałem starą turbinę od góry WD40, postało, postało, pokręciłem .... i odpuściło.

  Zapewne rację miał januszx3, że skleił klej z etykiet od słoików. Zanim skleił na dobre duże opory spowodowały pęknięcie plastiowej osi i powolną korozję metalowej. Korozja napęczniała i poszerzyła szczeliny w plastiowej osi.

  Postanowiłem na próbę założyć z powrotem stary silnik i turbinę. Chodzi trochę głośniej (zapewne łożyska "dochodzą"), ale działa.

  "Nowy" silnik ma jednak inne mocowanie i będzie przy jego montażu trochę zabawy i rzeźbienia. Na razie czeka więc na swoją kolej, a ja mam spokojną głowę na wypadek awarii.

  Na marginesie:
  Zmywarka w pary miejscach skorodowała - szczególnie zawiasy uchylne drzwi. Wykruszyły się w ostatnim m-cu dwa kółka z dolnego kosza (po prostu rozpuścił się plastki). Nie wiem, czy to normalne zużycie (12 lat), czy jaiś pechowy model?

  Dziękuję wszystkim za pomoc. Szczególnie januszx3 za "słoiki", a skryn za skojarzenie, żeby poszukać w necie - silnik znalazłem na allegro.