Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica flyback - Brak odporności na zwarcie.

TheWiktus 07 Jun 2014 00:43 1917 6
 • #1
  TheWiktus
  Level 18  
  Poskładałem zasilacz z tego tematu :Link
  Według autora powinien on być odporny na zwarcia, jednakże zwarcie linii 5V powoduje natychmiastowe odpalenie się żarówki oraz ogromne trzaski we wzmacniaczu który leży może metr od niego. Pomijając to układ działa względnie poprawnie. Niepokoi mnie maksymalny prąd w okolicach 1.2A (po tym spada napięcie wyjściowe), projekt zakłada 10 do 30 W, zależnie od jakości wykonania transformatora.
  Na początku zastosowałem tranzystor buz90 jednakże nie był to zbyt dobry pomysł bo układ układ wariował, raz działał poprawnie, w innym momencie przy zbyt dużym obciążeniu włączała się żarówka.
  Dodam że obciążając drugą linię (W tym przypadku 12V) zasilacz zaczyna ćwierkać.
  Oczywiście przepatrzyłem elementy i montaż, nic niepokojącego, wymieniłem profilaktycznie zenerkę czy tranzystor 2n2222 czy elementy sprzężenia zwrotnego (przy którymś zwarciu wyjścia z buzem poszedł transoptor).
  Jako rdzeń wykorzystałem EE-19, oczywiście został zmontowany dokładnie według opisu. Uzwojenia nawinąłem tak jak sugerował autor, pomijając to, że ilość zwojów napięcia niestabilizowanego przeliczyłem według wzoru, który podał, a uzwojenie wtórne 5V nawinąłem dwoma drutami 0.2mm.
  Zamiast diód FR103 i FR107 dałem BA159.
 • #2
  Poprostujakub
  Level 17  
  Skoro przetwornicę słychać w innych urządzeniach, to stawiałbym albo na montaż niezgodny ze sztuką, albo na niechlujnie zmontowany transformator. Wrzuć zdjęcie układu, zobaczymy co sieje zakłócenia.
 • #3
  TheWiktus
  Level 18  
  Wydaje mi się, że kolega mnie źle zrozumiał. Przetwornicę słychać dopiero w momencie kiedy zrobię zwarcie na linii 5V. Wtedy też zapala się żarówka podłączona szeregowo z zasilaniem i słychać jak któryś element(pewnie trafo) piszczy/buczy w rytm częstotliwości sieci (wnioskuję że mosfet po prostu jest cały czas w stanie przewodzenia). Kiedy obciążę wyjście i pobieram z niego około 1A wszystko działa w porządku, nic się nie grzeje (może poza diodą na wyjściu ale nie są to duże temperatury), ani nic nie słychać w sprzęcie audio.
  Zdjęcie wrzucę jak tylko wrócę do domu.
 • #4
  komatssu
  Level 29  
  Dołóż po stronie pierwotnej układ UC3843 i będziesz miał zasilacz impulsowy z prawdziwego zdarzenia, a nie jakieś samowzbudne nie wiadomo co.
 • #5
  TheWiktus
  Level 18  
  Jak mi się nie uda nic zrobić to pewnie tak się to skończy.
  Z ciekawostek, dodanie obciążenia wstępnego na linii 12V podniosło moc wyjściową linii 5V.
 • #6
  CosteC
  Level 35  
  Naprawdę polecam UC3843 - tryb prądowy pozwoli ci uodpornić przetwornicę na zwarcie, a przy odrobinie wysiłku nawet zrobić z niej źródło prądowe.

  Bez wysiłku powinieneś uzyskać efekt resetu przetwornicy przy zwarciu albo przeciążeniu.
 • #7
  TheWiktus
  Level 18  
  Zdecydowałem się zbudować przetwornicę na wspomnianym wcześniej układzie, głównie dla świętego spokoju.
  Jednakże męczy mnie, dlaczego ten zasilacz nie działa, czy wymiana R4 lub R7 na coś mniejszego nie spowoduje prawidłowego działania? Moim zdaniem problem polega na tym, że na bramkę mosfeta podawane jest napięcie ze "stabilizatora" złożonego z R1,R2,D1. Układ pracując normalnie co jakiś czas zmienia potencjał na bramce dzięki uzwojeniu sterującemu, oraz C2, R4 i R7. Przy zwarciu wzmacniacz błędu i tak nie pracuje, więc można go chyba pominąć w rozważaniach.

  Poprawka:
  A jednak źle myślałem. R5 i R9 to oraz cały układ wzmacniacza błędu to elementy odpowiedzialne za to, aby układ był niewrażliwy na zwarcie.

  Aktualizacja2:
  Prawie skończyłem, rezystor R5 był za mały, wstawiłem na próbę 10ohm, w tym momencie na zwarcie przetwornica reaguje pozytywnie, więc wystarczy go dobrać i myślę, że po problemie.

  Aktualizacja3:
  W tej chwili rezystor R5 ma 2,4 ohma, zamierzam ekseprymentować dalej, może 2,2 ohma będzie jeszcze w porządku, tak czy inaczej, przetwornica przy tej wartości rezystora działa jak najbardziej prawidłowo, wydajność prądowa to około 1,1A.