Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki prawidłowo przewód do łącznika pojedynczego

hpDarek 07 Cze 2014 11:10 1098 3
  • #1 07 Cze 2014 11:10
    hpDarek
    Poziom 7  

Witam,
    zdecydowałem się napisać ten temat, gdyż na tak banalne pytanie jaki przewód zastosować do pojedynczego łącznika oświetlenia (poprawne kolory żył - 2 żyły w kolorach fazowych, jedna PE - tak wiem po co, a no po to że mogą się zdarzyć łączniki z metalową obudową, ale nie o tym teraz), nie znajduje odpowiedzi. Z własnych obserwacji widzę że albo stosuje się przewód o dwóch żyłach (niebieska i brązowej), albo o trzech (niebieska, brązowa, PE) i oznacza się lub nie żyłę niebieską taśmą bądź koszulką. Ale gdyby chcieć zastosować przewód o odpowiednich kolorach to nie ma takowego w sprzedaży. Pozostaje zawsze ewentualność peszel i pojedyncze żyły w odpowiednich kolorach, lub przewód 4x (zazwyczaj PE,N,L,L), z żyłą N nie wykorzystaną. Pomijam instalacje bezpuszkowe. Ktoś potrafi coś sensownego odpisać, bo ja już zgłupiałem?
    Pytanie w celach edukacyjnych, nie wykonuje, chcę po prostu wiedzieć.

0 3
  • #2 07 Cze 2014 12:08
    kkas12
    Poziom 42  

Głupiejesz (jak sam piszesz) bo chcesz iść na łatwiznę.
    Podstawowym Twym argumentem jest "nie ma".
    Nie ma kolego możliwości zmieniania przeznaczenia żyły niebieskiej i żyły ochronnej.
    Więc albo zdecydujesz się na rezygnację z puszek pod sufitem, albo zastosujesz przewody czterożyłowe bez żyły niebieskiej.
    Możesz też układać kilka przewodów dwu/trój żyłowych.

0
  • #3 07 Cze 2014 12:29
    jann111
    Poziom 31  

Tu masz przykładowe kolory żył w przewodach pierwszego lepszego producenta.
    2-żyłowy: niebieska, brązowa
    3-żyłowy: brązowa, czarna, szara
    4-żyłowy: niebieska, brązowa, czarna, szara
    3-żyłowe z żyłą ochronną: zielono-żółta, niebieska, brązowa
    4-żyłowe z żyłą ochronną: zielono-żółta, brązowa, czarna, szara.
    itp,itd
    Stosując puszki podsufitowe potrzeba czasem doprowadzić do łącznika przewód neutralny np. do ściemniacza i wtedy potrzebny jest przewód z żyłą o barwie jasnoniebiekiej.
    Problem "znika" w instalacjach łączonych pod osprzętem ale należy stosować przewody do opraw o odpowiedniej ilości żył.

0
  • #4 07 Cze 2014 12:54
    hpDarek
    Poziom 7  

Dzięki za odzew, właśnie nie chcę iść na łatwiznę (w przyszłości gdyby trzeba coś instalować), chcę robić dobrze, dlatego pytam. A co do przewodu widzę że należy stosować przewody dostępne, a jak zostaje jakaś żyła nie wykorzystana to trudno i już.

0