Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działający napęd CD-ROM w komputerze

rrobert20 07 Cze 2014 11:35 2040 11
  • #1 07 Cze 2014 11:35
    rrobert20
    Poziom 7  

Witam, wiem że było wiele takich tematów ale żaden z nich nie opisywał mojego problemu, najwidoczniej jestem pierwszy. Nie używałem cd-romu kilka dni, około 4. Postanowiłem zrobić reset komputera przy użyciu płyty z windowsem 7. Otwieram tacke wkładam płyte i czekam na auto start z płyty, nie działa, wchodze w mój komputer klikam Stacja Dysków DVD RW ale nic się nie dzieje, słysze tylko jak cd rom głośno się kręci, postanowiłem spróbować z inna płytą ale z każdą inną jest tak samo, sprawdzałem w laptopie i płyty działają. Czytałem w internecie, że należy wyczyścić laser np. płytą do czyszczenia laserów i akurat taką posiadałem więc włożyłem i nic z tego. Nawet go wyciągnąłem z komputera, odkręciłem górną obudowę cd romu ale nic więcej nie robiłem bo nie znam się na tym i bałem sie że jeszcze gorzej zepsuje. Cd rom Samsung, niestety dokładnej nazwy modelu nie znam. Prosze o szybką pomoc, bo nie moge nic zrobić a mam cały komputer zasyfiony przez wirusy :(

EDIT: Jest podłączony taśmą taką żółtą połączoną (nie da się rozdzielić kabelków). Nie znam się ale to chyba nie SATA.

0 11
  • Pomocny post
    #2 07 Cze 2014 11:47
    elessar87
    Poziom 33  

rrobert20 napisał:
    należy wyczyścić laser np. płytą do czyszczenia laserów

To nie jest skuteczny sposób. Możesz wyczyścić "oczko" lasera roztworem płynu do naczyń w wodzie. Dwie krople płynu na kieliszek wody.

Czy napęd jest poprawnie wykrywany w BIOS'ie?

0
  • Pomocny post
    #3 07 Cze 2014 11:49
    2127889
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 07 Cze 2014 12:24
    rrobert20
    Poziom 7  

elessar87 napisał:
    To nie jest skuteczny sposób. Możesz wyczyścić "oczko" lasera roztworem płynu do naczyń w wodzie. Dwie krople płynu na kieliszek wody.

Jak bardzo muszę rozkręcić cd rom??

elessar87 napisał:
    Czy napęd jest poprawnie wykrywany w BIOS'ie?

Jak można sprawdzić czy jest wykrywany w BIOS'ie? :D

Recoil83 napisał:
    Witam, system działa jeżeli tak, to ściągnij sobie AVG i Malwarebytes, uaktualnij oba i zrób skan systemu.

Tak system działa, ale co mi ze skanu jeśli chce instalować nowe programy z płyt, a za każdym razem kopiować na pendrive z laptopa jest uciążliwe. :/

0
  • Pomocny post
    #5 07 Cze 2014 12:26
    2127889
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #6 07 Cze 2014 13:05
    kokapetyl
    Poziom 43  

rrobert20 napisał:
    Czytałem w internecie, że należy wyczyścić lase

Najbardziej skuteczna metoda to wymiana napędu, czyszczenia różnymi sposobami, dają czsami dobry efekt, ale nie na długo, a i tak skończy to się na wymianie.
    A tak powracając do Twojego problemu.
    rrobert20 napisał:
    Postanowiłem zrobić reset komputera przy użyciu płyty z windowsem

Miałeś na myśli nową instalację. Jaki powód? (zwolniony system, zawieszka itp.)
    Pierwsze to należy sprawdzić stan dysku, podać jego SMART program Crystal disk info.
    Jak okaże się sprawny to jak kolega Recoil83 podał sprawdzić występowanie wirusów.

0
  • #7 07 Cze 2014 15:03
    rrobert20
    Poziom 7  

Wyczyściłem komputer z wirusów tym programem i zainstalowałem AVG, komputer od razu szybciej działa. Ale to nadal nie zmienia mojego problemu :/

Kokapetyl, potrzebuje instalacji systemu od nowa, iż potrzebuje sformatowania dysku, wiem że jest opcja formatuj w Mój Komputer ale mam jakby 2 systemy zainstalowane i pozostałości po poprzednim nie moge usunąć niestety. Poza tym system z którego korzystam ma wiele ubytków spowodowanych tymi wirusami, nie moge zainstalować wielu programów bo po restarcie komputera po prostu musze instalować je od nowa, iż brakuje jakiegoś pliku, choć przed restartem działały normalnie.

Czyli wyciągnąć cd-rom, rozkręcić i wyczyścić ten laser?
    Moge wyczyścić go np. zmywaczem do paznokci? Nie mam w pobliżu żadnego sklepu komputerowego a czy opłaca się kupować butelkę takiego specyfiku żeby raz wyczyścić laser? :(

0
  • Pomocny post
    #8 07 Cze 2014 15:18
    kokapetyl
    Poziom 43  

rrobert20 napisał:
    Moge wyczyścić go np. zmywaczem do paznokci?

NIE WOLNO.

0
  • #9 07 Cze 2014 15:20
    rrobert20
    Poziom 7  

kokapetyl napisał:

NIE WOLNO.

To czym?? :(

0
  • Pomocny post
    #10 07 Cze 2014 15:25
    badboy84
    Poziom 36  

Od biedy można użyć płynu do mycia okien, albo spirytusu ale czystego. Wszelkie rozpuszczalniki spowodują uszkodzenie soczewki. Chcoiaż czyszczenie tutaj już nic nie pomoże, raczej wymiana.

0
  • Pomocny post
    #11 07 Cze 2014 15:31
    2127889
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 07 Cze 2014 16:03
    rrobert20
    Poziom 7  

Recoil83 napisał:
    Uruchom system w trybie awaryjnym na pasku Start wpisz CMD zatwierdź i w CMD wpisz sfc /scannow zatwierdź. Poczekaj aż system przeskanuje wszystko i ponaprawia zrestartuj, to zajmiemy się napędem.

Dziękuje Bardzo, 4 miesiące się z tym męczyłem, bo obiecałem sobie, że sam to zrobie, bez oddawania do serwisu. Myślałem że twój pomysł naprawi 'ubytki w systemie', wkładam płyte, w sumie tak dla jaj patrze, działa, i muzyka i gry i filmy :)
    Dziękuje wszystkim zaangażowanym w temat.

0