Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja naziemna (brak jednego MUXa)

07 Cze 2014 17:30 4683 32
  • Poziom 6  
    Mam problem z odbiorem telewizji naziemnej.

Lokalizacja mojej anteny i możliwe odbierane kanały to miechów (malopolska)

Jak widać najlepszą opcją jest odbiór na kanałach 23,25,50 (MUX2, MUX1, MUX3) z Chorągwicy.

Bez problemu odbieram sygnał z kanałów 23 i 25 bez jakichkolwiek problemów i zakłóceń.

Natomiast kanał 50 podczas wyszukiwania np. ręcznego skacze jakość sygnału tzn. przez 1 s pokazuje ze 100 % a za chwile że 0 %. I w ten sposób nie znajduje żadnego kanału z MUX3 na kanale 50.

Natomiast łapie MUX3 na kanale 34 ale jakość jest bardzo słaba i niezadowalająca.

Mam antenę kierunkową. Próbowałem sterować anteną ale to nic nie pomaga.

mam tuner wiwa hd 95 memo control

Jakieś pomysły na rozwiązanie te sytuacji ?
  • Poziom 6  
    Antena yugi z symetryzatorem, kabel bezpośrednio podłączony do tunera, nie występuje żadne rozdzielenie. Prosta instalacja Antena-kabel-tuner-tv
  • Moderator - SAT
    Gdzie konkretnie w tym Miechowie?
    Myślę, że na 40 km wzmacniacz się przyda.
  • Poziom 6  
    50.3568703 N 20.0274126 E

Wzmacniacz zamiast symetryzatora ? Do wzmacniacza zasilacz ?

Czy wzmacniacz może byc taki jak do anteny siatkowej i zasilacz też ?
  • Poziom 6  
    Antena taka jak tutaj http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_ze_wzmacniaczem_lna-177_A1615.htm tylko ma dodatkowe dwa elementy poziome oraz dwa elementy pionowe więcej. Niestety nie mam żadnych informacji technicznych na temat zysku anteny itd. nawet producenta. W środku jest symetryzator. Postaram się ustalić producenta i informacje techniczne, ale będzie ciężko.
    Lokalizacja anteny to około 8 metrów nad ziemią, przed budynkiem (obok okna, na elewacji). Przewód koncentryczny http://poltech.webd.pl/allegro/6E78EC81-C347-4400-80AF-2C4D4B8B527D.JPEG
  • Poziom 27  
    Witaj. Myślę,że można pokusić się o dwa rozwiązania Twojego problemu. Pierwszy, to wymiana przewodu antenowego, gdyż ten, który posiadasz może nie przenosić w odpowiedniej jakości sygnału o wyższej częstotliwości. Dowodem mojej tezy jest to, że z kanału 34 ( 578 MHz) możesz odebrać sygnał, podobnie jak z 23 ( 490 MHz ) oraz 25 ( 506 MHz), czyli w stosunku do kanału 50 ( 706 MHz) jest to znacznie niższa częstotliwość. Kiedyś miałem taki przypadek, że w TV kablowej programy nadawane na wyższych kanałach ( częstotliwościach ) wraz z wyższym numerem kanału, miały jakość pogarszającą się dość znacznie. Wymiana przewodu skutecznie rozwiązała ten problem. Drugie rozwiązanie, to zastosowanie nie za mocnego wzmacniacza antenowego w miejsce symetryzatora oraz podłączenie zasilacza do niego. Jednak muszę powiedzieć, że ja z odległości 41 km na drugim piętrze odbieram sygnał na antenie typu ,,krokodyl" ( zysk 14 db) bez wzmacniacza, a moje kanały z Trzeciewca to 41, 32 oraz 36. Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Cytat "Zewnętrzna antena A1610 przeznaczona jest zarówno do odbioru sygnału cyfrowego DVB-T nadawanego z nadajników naziemnych jak i sygnału analogowego. Charakteryzują ją niewielkie wymiary i względnie wysoki zysk: 12 dBi."
    Możesz spokojnie zastosować symetryzator antenowy mało-stratny i obowiązkowo wymienić przewód tak jak to zauważył kolega wyżej.
  • Poziom 6  
    niewolno2 napisał:
    Cytat "Zewnętrzna antena A1610 przeznaczona jest zarówno do odbioru sygnału cyfrowego DVB-T nadawanego z nadajników naziemnych jak i sygnału analogowego. Charakteryzują ją niewielkie wymiary i względnie wysoki zysk: 12 dBi."
    Możesz spokojnie zastosować symetryzator antenowy mało-stratny i obowiązkowo wymienić przewód tak jak to zauważył kolega wyżej.

Co do anteny to pisałem, że jest podobna do wymienionej wcześniej ale nie taka sama.

Symetryzator mało stratny obecnie jest w antenie, a stosowane przeze mnie antena obecnie to jest ta: http://archiwum.allegro.pl/oferta/antena-telewizyjna-naziemna-cyfrowa-dvb-t-dipol-i3515897604.html

Wymienię kabel, ale mam jeszcze pytanie odnośnie wzmacniacza oraz zasilacza ?

Czy może być od anteny siatkowej (zarówno zasilacz jak i wzmacniacz) ? oraz jakiego typy ma być ewentualnie ?

Pytanie o parametry techniczne kabla, jakie mają być ?

Regulamin pkt 3.1.18.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 27  
    Witaj. Ja do mojej instalacji użyłem przewodu koncentrycznego CONOTECH NS100 TRICHIELD Coaxial Cable 75 Ohm ( to spisałem z przewodu). Wykorzystałem ten przewód do zasilenia anteny do DVB-T oraz do zestawu na NC+. Wszystko oczywiście osobnymi odcinkami przewodów. Do NC+ mam dwa a do DVB-T jeden. Odległości to po około 12 - 15 metrów pomiędzy TV i dekoderem NC+ a antenami na balkonie. Pracuje mi to dość stabilnie. Odnośnie wykorzystania wzmacniacza i zasilacza z anteny siatkowej, to do sprawdzenia skuteczności bym pokusił się skorzystać z tych podzespołów. Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    leszekpo59 napisał:
    Witaj. Myślę,że można pokusić się o dwa rozwiązania Twojego problemu. Pierwszy, to wymiana przewodu antenowego, gdyż ten, który posiadasz może nie przenosić w odpowiedniej jakości sygnału o wyższej częstotliwości. Dowodem mojej tezy jest to, że z kanału 34 ( 578 MHz) możesz odebrać sygnał, podobnie jak z 23 ( 490 MHz ) oraz 25 ( 506 MHz), czyli w stosunku do kanału 50 ( 706 MHz) jest to znacznie niższa częstotliwość. Kiedyś miałem taki przypadek, że w TV kablowej programy nadawane na wyższych kanałach ( częstotliwościach ) wraz z wyższym numerem kanału, miały jakość pogarszającą się dość znacznie. Wymiana przewodu skutecznie rozwiązała ten problem. Drugie rozwiązanie, to zastosowanie nie za mocnego wzmacniacza antenowego w miejsce symetryzatora oraz podłączenie zasilacza do niego. Jednak muszę powiedzieć, że ja z odległości 41 km na drugim piętrze odbieram sygnał na antenie typu ,,krokodyl" ( zysk 14 db) bez wzmacniacza, a moje kanały z Trzeciewca to 41, 32 oraz 36. Pozdrawiam.

Czy ktoś miał podobną sytuację i była to wina kabla ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

crack07 napisał:
    Czy ktoś miał podobną sytuację i była to wina kabla ?

W około 75% takich "winowajców" jest właśnie kabel koncentryczny (no name) kupowany głównie w marketach.

Korzystaj tylko ze sprawdzonych kabli koncentrycznych , jak np. :
    - TRISET
    - RG-6

Złącza F i TV również są ważne. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Dokonam próby z nowym kablem, a jeśli nie będzie to kabel to gdzie dalej szukać i próbować ?

Wzmacniacz z zasilaczem ? Jakiego typu, parametry ?

Moze jakieś tłumiki ?

Dodam, że udało mi się odczytać że obecnie mam kabel firmy Firstar USA. Jakieś opinie na temat tego kabla ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

crack07 napisał:
    Dodam, że udało mi się odczytać że obecnie mam kabel firmy Firstar USA. Jakieś opinie na temat tego kabla ?

A My dalej nie wiemy co to za kabel.

Sama firma to żadne dane o kablu - musisz odczytać typ kabla.

U wujka google FIRSTAR USA to BANK. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Niestety na temat kabla więcej nie odczytam ponieważ tylko tyle jest napisane bo się akurat kończy w tym miejscu. Ale jeśli chodzi o firmę to jakaś uznana marka ? Ten kabel ma z 5-6 lat najprawdopodobniej.

Jedno jest pewne, dokonam wymiany kabla w najbliższych dniach. Pytanie co dalej jeśli to nie to ?
  • Poziom 6  
    Wymiana kabla nic nie pomogła. Jest tak sam jak na poprzednim kablu.
    Zakupiłem wzmacniacz MC-8007 i zamontowałem.
    Przez parę sekund odbierał MUX 3 z kanału 50, ale po chwili nie obiera w ogóle MUX 3 nawet z kanału 34. Co robić ?
    Przez moment był nawet sygnał 100 % na MUX 3.
  • Moderator
    Próbowałeś obrócić antenę w kierunku północno-wschodnim na Święty Krzyż?
    Jak możesz to przekręć i przeskanuj RĘCZNIE kanały 30, 37 i 47, daj znać co będzie widać....

Bez wzmacniaczy.....
  • Poziom 6  
    Kiedyś już próbowałem, ale to nic nie pomogło, w ogóle nic nie złapało.

Obecnie uzyskałem taką sytuację, że mux 3 idzie z kanału 34 i jakość ma 50-60 %. po obserwuję i zobaczę czy będą zakłócenia, ale obawiam się że tak.

Mam pytanie odnośnie wzmacniacza, czy jest on wskazany aby go używać wtedy zarówno na kanale 50 i 34 miałem 100 % ale tylko przez chwile, dlaczego tak się stało, że tylko przez chwile ? kręciłem później anteną ale średnio pomagało, obiór był około 10-20%
  • Moderator
    A jak zdejmiesz ten wzmacniacz i dasz na "gołej" antenie kierunek na Chorągwicę?

Wygląda na to że sygnały są bardzo silne, a takie zachowanie się dekodera świadczy ze korekcja błędu ma problemy ze zniekształconym sygnałem.

Trochę mnie ten kanał 34 dziwi - jest to kanał nadawany w twoich okolicach z Prehyby niedaleko Nowego Sącza. Kawała drogi, czyli naprawdę jest za dużo tego sygnału....
    Na pewno jest to kanał 34? sprawdziłeś te parametry i jest to 578 MHz?
  • Poziom 6  
    bez wzmacniacza, na symetryzatorze, są zakłócenia na kanale 34, na 50 nie widzi nic.

Tak jest to kanał 34 578 MHz, też jestem zaskoczony.

Goła antena to wogóle bez symetryzatora ? da się tak ?
  • Moderator
    Na upartego się da, ale nie jest wskazane. Lepiej antena z symetryzatorem bez wzmacniacza ...

A dasz radę przemieścić antenę nieco w górę, w dół albo w bok? Często wystarczy przesunąć antenę by siła/jakość sygnału zmieniła się znacząco ...
  • Poziom 6  
    Zmieniłem położenie anteny, kilka krotnie delikatnie przesuwając, ale nie ma to diametralnego przełożenia na jakość sygnału. Mała poprawa jest, ale i tak zdarzają się zakłócenia na kanale 34 oczywiście. MUX-1 i MUX-2 niezależnie od zmiany anteny cały czas bez jakichkolwiek zakłóceń odbierają. Gdzie jest przyczyna tego ? , bo się już kończą pomysły.
  • Poziom 29  
    Widząc poczynania to bez miernika sygnału i analizy położenia i ukierunkowania anteny nic nie zdziałasz. Podejdż do fachowca w tej dziedzinie ,a może ktoś ze znajomych zajmuje się tematem?
  • Poziom 6  
    Dodam jeszcze, że na wzmacniaczu antenowym jest gorzej niż na symetryzatorze.

Może warto spróbować z tłumikami ?

Taki miernik sygnału to droga rzecz ? To urządzenie mierzy sygnał i wskazuje najlepszy kierunek nadawania sygnału ?
  • Moderator
    Miernik jest drogi.
    Tłumik tani i warto poeksperymentować kierując się parametrami MUX3.
  • Poziom 35  
    Zamontowałeś zewnętrzny zasilacz do wzmacniacza czy zasilasz z dekodera?
  • Poziom 6  
    Zamontowałem wzmacniacz antenowy w puszce antenowej i zasilacz na końcu kabla idącego od anteny do dekodera, zasilacz zamontowany w miejscu gdzie jest włączany kabel do dekodera. Tak to ma wyglądać ?

Zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość, mianowicie, iż w nocy około godziny 24 jakość sygnały jest znacznie większa około nawet 60 %. Czy może to być związane z ilością oglądających użytkowników w innych porach i w związku z tym pogorszeniem sygnału ? Jeśli tak to jak się przed tym zabezpieczyć ?

Czy takie myślenie to tylko przypadek i nie ma to znaczenia ?
  • Poziom 21  
    To troszkę jak wróżenie z fusów. Przyczyn może byc wiele - nawet słońce powoduje szum elektroniczny, ale to raczej nie będzie w tym problem.
    Obstawiam kabel antenowy i całą instalacje.
    Kanały k.23 490 MHz a k.25 506 MHz, natomiast k.50 to już 706 MHz. Jeżeli przewód tłumi bardzo to może być zbyt słaby sygnał.
    Pytaniem jest co wpływa na to, ze sygnał zanika ok godz. 24.
  • Poziom 6  
    Nie zanika ok. 24 tylko się pojawia mocniejszy wówczas.