Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić prostą przetwornicę samodławną do świetlówki?

07 Cze 2014 17:55 1647 3
  • Poziom 13  
    Witam.Mam zamiar zbudować przetwornicę samodławną do świetlówki.Wiem,że w internecie są schematy ale w nich trzeba nawinąć trafo z dwoma uzwojeniami po stronie pierwotnej i jednym po stronie wtórnej.No z tymi po pierwotnej to by problemu nie było ale problem jest po stronie wtórnej gdzie 200 zwojów trzeba nawinąć,a to chwilę zajmuje.To wpadłem na pomysł żeby nie nawijać trafa tylko użyć sieciowego z jednym uzwojeniem po pierwotnej i wtórnej stronie ale nie wiem czy on by działał przy tej przetwornicy.Poza tym nie wiem dokładnie jaka byłaby częstotliwość tego układu,więc chciałbym zapytać czy są jakieś programy lub wzory do obliczania częstotliwości w takich generatorach,bo kalkulatory do układów na ne555 są,a do tych nie znalazłem chyba,że się mylę.Tak,więc proszę o odpowiedzi.Za wszystkie dziękuję.
  • Użytkownik obserwowany
    Na zwykłym trafo zapomnij - rdzeń się od-razu nasyci i nie będzie działało.
    Schematy ze starego EP były dość proste i działają.
  • Poziom 13  
    A jak częstotliwość tego generatora samodławnego obliczyć?Mógłbyś podać linki do tych przetwornic samodławnych z Edw?
  • Poziom 12  
    Kiedyś był projekt w młodym techniku w dziale na warsztacie z regulacją jasności na 12V. Chyba to był Młody Technik 1986/6. Zrobiłem taką i działa do dziś chociarz nie miałem takiego rdzenia jak w projekcie i musiałem przeliczyć zwoje.
    Jak zrobić prostą przetwornicę samodławną do świetlówki?