Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który język dla elektronika ?

martint 07 Cze 2014 23:57 936 2
 • #1 07 Cze 2014 23:57
  martint
  Poziom 8  

  Witam serdecznie forumowiczów. Tytuł tematu jakby znajomy ale jednak pytanie nieco inne.
  Jestem absolwentem technikum informatycznego oraz studentem pierwszego roku elektroniki i telekomunikacji. Z programowaniem w zasadzie jestem za pan brat, kojarzę bardzo dobrze języki skryptowe, mam podstawy języków kompilowanych typu c++ i java.
  Chodzi o to, że chciałbym wybrać język który mi w przyszłości pomoże znaleźć dobrą pracę. Stoję przed wyborem java czy c++. Nie trzeba mi tłumaczyć co to jest pętla, warunek, tablica czy klasa i konstruktor. Przeglądając oferty pracy w mieście gdzie studiuję przewija się mnóstwo ofert z javy i trochę z c++. Nie chciałbym przejść przez te studia ucząc sie tylko tego co trzeba na zajęcia tylko pouczyć się mocno na swoją rękę. Nie wiem tylko właśnie w co się skierować... popularność javy daje nadzieje na dobrą pracę ale zdaję sobie sprawę że jest to niezwiązane z moim kierunkiem - tutaj raczej nic, żadnych układów w javie programował nie będę ale język w miarę mi się podoba (nie znam go za dobrze). Z drugiej strony jezyki c i c++ mniej mi się podobają ale wydaje mi się że to one właśnie są związane z tą branżą. Domyślam się że później nie będę się bawił w pracy z Atmelowskimi avrami ale ucząc się na nich teraz języka c później mogę się przesiąść na inne układy.

  Dlatego moje pytanie jest krótkie: czy lepiej uderzać w jave która mi się wydaje nie związana kompletnie z tą dziedziną czy w starsze c i cpp żeby odnaleźć się w branży ?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  0 2
 • #2 08 Cze 2014 00:23
  mi14chal
  Poziom 28  

  Java obecnie to albo Android, albo J2EE . Natomiast jeśli chcesz siedzieć w elektronice to c/c++.

  0
 • #3 08 Cze 2014 07:33
  sivex
  Poziom 27  

  Warto jeszcze dodać, że nikt jeszcze nie znalazł złotego środka co będzie aktualne za parę lat.

  Weź pod uwagę, że przeglądając aktualne ogłoszenia oglądasz to na co jest teraz "moda" i nie jesteś jedyny, więc możesz się spodziewać ze wszyscy, którzy teraz przeglądaja ogłoszenia w tym samym celu co Ty, za jakiś czas prawdopodobnie wypełnia teraźniejsze zapotrzebowanie aż sie będzie przelewać!, jak teraz producentów stron internetowych, zobacz sobie ogłoszenia chociażby na oferii
  i długo szukać nie trzeba np:

  http://oferia.pl/zlecenie/item854874-strona-internetowa-www

  teraz na liczniku 135 chętnych do zrobienia strony i weź się przebij :)

  Myślę też że język programowania w tych czasach trzeba traktować bardziej jako samo narzędzie do tego co chcesz robić i na to pytanie najpierw trzeba sobie odpowiedzieć a potem dobrać język.

  Jedno jest pewne, C/C++ nic nie zaszkodzi sie nauczyć,
  po pierwsze to dobre narzędzie wyjściowe do rozwijania się potem już w konkretnym kierunku i
  po drugie zawsze jak będziesz jeszcze niedomagał w innym języku to nie będzie obciachem jak zapytasz np "czy tu też można przeciążać operatory jak w C++?" albo "podpowiedz jak wygląda w tym języku wyrażenie lambda z C++11?"

  pozdr.

  0