Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm

DraconBS 08 Cze 2014 18:35 15690 10
  • Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm
    Witam! Przedstawię tutaj swoje pierwsze udane kolumny.
    Jakoś półtora roku temu doszedłem do wniosku, że słuchanie muzyki na głośnikach samochodowych wsadzonych w byle jak poskładane pudła nie jest szczytem moich marzeń. Zacząłem szukać jakichś tanich i dobrych kolumienek do poskładania. Zdecydowałem się na Totemy Mite.
    Na święta sprezentowałem sobie potrzebne surowce. Przetworniki to para GDN 13/40/2 4Ohm i para GDWK 10/80/19. Nie pamiętam części do zwrotnic, ale wszystkie prócz rezystorów (zwykłych ceramicznych) są dobrej jakości. W Castoramie dostałem pięknie docięte kawałki MDF grubości 19mm. Zostało mi tylko wyciąć otwory i skosy.
    No i składałem. Powolutku.
    Jak poskładałem, to przyszlifowałem i pomalowałem. Również bez pośpiechu. Od sierpnia zeszłego roku w jednej z kolumn nie był pomalowany spód. No ale ostatnio się zebrałem i zrobiłem to. :)
    Obudowa jest wygłuszona kilkoma rodzajami tkanin. Z tego co pamiętam, jest tam jeans, polar i jeszcze gruba bawełna. Litraż i strojenie bass-reflex'u podobne jak w oryginalnych Totemach.
    Jak to gra? Jestem w 100% zadowolony. Dziwię się, że te małe Tonsile potrafią zagrać tak nisko. Moc tych kolumieniek w zupełności wystarczy do słuchania muzyki przy komputerze, a jakością bez problemu przebijają Altusy 200, których słuchałem u mojego wujka.
    Kolumienki napędzam wzmacniaczem swojej produkcji (link).
    Kosztów nie pamiętam, a faktury pogubiłem. Najprawdopodobniej zmieściłem się w 500zł za wszystko.
    Różne zdjecia:
    Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 09 Cze 2014 00:33
    smok204
    Poziom 16  

Bardzo fajne monitorki. Mam tylko parę uwag. Brakuję mi ramki do GDN-a i wkręty mogły by być czarne a poza tym jest super.

• #3 09 Cze 2014 00:47
    kiper1003
    Poziom 11  

Bardzo udana konstrukcja.
    Jak dla mnie w sam raz.
    Czy mógłby kolega udostępnić schemat zwrotnicy?

• #4 09 Cze 2014 00:55
    DraconBS
    Poziom 12  

Niskobudżetowe monitory DIY - Totem Mite 4ohm
    Ja dałem 2R2+1R i 2,7uF.
    Strojenie chyba 50Hz, a pojemność coś ponad 5l (5,6?). Sprawdź sobie w internecie jak jest w oryginałach. Powodzenia przy montażu :).

• #5 09 Cze 2014 15:57
    Hoptymista
    Poziom 13  

Bardzo ładna konstrukcja. Możesz napisac jak poprawnie nawinąć cewkę zwrotnicy? Czy bas ma jakąś ciekawą moc?

• #6 09 Cze 2014 16:11
    DraconBS
    Poziom 12  

Cewki kupiłem razem z kondensatorami na jakiejś popularnej stronie z tego typu elementami. Nie bawiłem się w nawijanie z dwóch powodów: z pewnością bym tego nie zrobił tak fachowo, a dwa - nie mam czym zmierzyć.
    Na pewno nie jest to taki bas, jak z subwoofera. Nie schodzi tak nisko, jak na większych głośnikach (ale czasami zadziwia). Za to od 100Hz w górę bas jest bardzo przyjemny i precyzyjny.
    Przy większych głośnościach kolumny dość mocno dmuchają, a nawet trochę świszczą. Następnym razem nie zrobię otworu bass-reflex'u z przodu ;).

• #8 09 Cze 2014 22:59
    DraconBS
    Poziom 12  

Trochę tam pozaokrąglałem pilnikiem, ale może za mało.
    Wziąłem to pod uwagę, bo monitory stoją przy ścianach. Następnym razem pomyślę jednak nad górą lub bokiem. ;)

-------------

Pocięty MDF udało mi się dorwać za 20 lub 30zł. Płyta była do wyrzucenia, więc gość mi poszedł na rękę i policzył bardzo tanio. Wygłuszenie darmowe, bo nie wyrzucam zniszczonych ubrań, tylko chowam ;). Rurki bass-reflex'u nie dokupywałem, bo szkoda mi było pieniędzy i nie chciało mi się bawić w przedłużanie lub skracanie. Wybrałem tańsze i łatwiejsze rozwiązanie. Gniazda bananowe z długim gwintem - najtańsze na Allegro, żadne pozłacane szmery-bajery. Farby poszło mi dość sporo, bo musiałem położyć i zedrzeć kilka warstw, zanim nauczyłem się dobrze malować (NIE szlifujcie farby ftalowej wcześniej niż po 2 dniach - łuszczy się i trzeba zdzierać całość).

• #9 10 Cze 2014 23:31
    necavi
    Poziom 16  

Gratuluję projektu i wykonania. Jedno co mnie niepokoi to brak maskownicy. Nawet nie wiesz jak łatwo w codziennym użytkowaniu "trafić" przypadkiem w membranę, czego nikomu nie życzę.

• #10 11 Cze 2014 14:59
    tktomek
    Poziom 2  

Mogłeś się pokusić o zastosowanie forniru, wyglądały by zdecydowanie lepiej. Poza tym proponuję zmienić wkręty, bo bardzo się rzucają w oczy. Ogólnie całkiem fajne.
    Sam mam klony Mite, ale bardziej zbliżone do oryginału. Bardzo podoba mi się ich granie. Jedyne czego to brakuje trochę basu.

• #11 17 Wrz 2017 19:19
    xxjokerxx
    Poziom 3  

wiem że temat dosyć stary ale czy mógł byś podać dokładne wymiary obudowy?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME