Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAX4242 - Wzmacniacz mikrofowowy szumi - mikrofon pojemnościowy

Kubbaz 08 Cze 2014 19:08 1353 2
  • #1 08 Cze 2014 19:08
    Kubbaz
    Poziom 26  

Witam wszystkich Elektrodowiczów!

Potrzebuję wykonać wzmacniacz mikrofonowy mikrofonu pojemnościowego dla wejścia przetwornika analogowo-cyfrowego w mikrokontrolerze.

Na starcie już wiem, że na projektowanej płytce PCB nie będę miał zbyt wiele miejsca (wszystko musi być w SMD i w jak najmniejszej liczebności elementów elektronicznych) i maksymalne napięcie zasilania to +3,30 V (wzgledem masy - GND), ale tak czy inaczej postanowiłem zacząć od czegoś podstawowego - od klasyki.

W tym celu zbudowałem wzmacniacz na wzmacniaczu operacyjnym MAX4242 ESA +218.
    Tu podaję do niego dokumentację.
    Jest to wzmacniacz operacyjny w obudowie SMD SO-08 działający już przy panięciu zasilania 1,8 V (do 6 V) i jest wzmacniaczem typu Beyond-the-Rails (co oznacza, że na wejściach/wyjściach może operować napięciami VCC +0,3V, VEE -0.3V). Jego maksymalne wzmocnienie (CMRR) przy napięciu zasilania +1,8 V wynosi 90 dB (ok. 30 000 V/V).

Wykonałem obwód jak wg poniższego schematu wartość potencjometru PR ustawiłem na 10 kOhm (co daje wzmocnienie ok. 10000/100 = 100 razy), ale niestety po podłączeniu do wejścia AUX w wieży stereo, niestety słychać jedynie szum (a'la biały) - szumi jak nadęty. Po mino zmian wartości potencjometru PR1 w pełnym zakresie, w głośnikach słychać tylko szum. Wymieniłem układ wzmacniacza MAX4242 na nowy egzemplarz, ale niestety ten sam efekt - szum w głośnikach.
    Najgorsze jest to, że nie pamiętam jaki to mikrofon pojemnościowy, ale zakładam na 90 %, że kupowany kiedyś przeze mnie to BCM-9745.
    Dla wyjaśnienia:

- na wejściu - rezystor R4 polaryzujący mikrofon pojemnościowy dla prądu Imic = 3,30 V/5,7 kOhm = 580 uA, zatem tyle ile zaleca dokumentacja mikrofonu pojemnościowego BCM-9745,
    - dalej kondensator 470 nF odprzęgający składową stałą z rezystora R4,
    - dzielnik napięcia 1:2, który polaryzuje wejście nieodwracające wzmacniacza i tym samym daje składową stałą dla sygnału z mikrofonu na stałym poziomie 1/2 napięcia zasilania (1,65 V),
    - kondensator wejściowy wraz z rezystorem 100 kOhm do masy, daje filtr wejściowy górno przepustowy od 3 Hz,
    - rezystor 100 Ohm wraz z potencjometrem 1 MOhm daje układ pętli sprzężenia zwrotnego, który reguluje wzmocnieniem,
    - kondensator wyjściowy 470 nF, odsprzęgajacy składową stałą,
    - dzielnik napięcia 1:2, który polaryzuje daje składową stałą dla sygnału wyjściowego na stałym poziomie 1/2 napięcia zasilania (1,65 V),
    - kondensator wyjściowy wraz z rezystorem 100 kOhm do masy, daje filtr wyjściowy górno przepustowy od 3 Hz.

MAX4242 - Wzmacniacz mikrofowowy szumi - mikrofon pojemnościowy

... aha:
    Zasilanie układu:
    Układ zasilam z przetwornicy impulsowej JM23RE LM2596S z regulacją napięcia wyjściowego z cewką wyjściową 470 uH i kondensatorem wyjściowym 220 uF/50V (popularny moduł PCB dostępny na popularnym portalu sprzedażowym). Układ ten zasilam zasilaczem przemysłowym 230 V AC/24 V DC na szynę DIN Mean Well MDR-10-24 (output: +24 V DC, 420 mA).

0 2
  • Pomocny post
    #2 08 Cze 2014 20:13
    lekto
    Poziom 35  

Zapomniałeś o kondensatorze szeregowo z R3.

Kubbaz napisał:
    - kondensator wejściowy wraz z rezystorem 100 kOhm do masy, daje filtr wejściowy górno przepustowy od 3 Hz,

Nie do końca - zapomniałeś o R1, na wyjściu taksamo.

0
  • #3 08 Cze 2014 20:38
    Kubbaz
    Poziom 26  

lekto napisał:
    Zapomniałeś o kondensatorze szeregowo z R3.

Wlutowałem szeregowo z rezystorem R3 100 Ohm od strony masy kondensator elektrolityczny 100 uF/16 V. Efekt: szum pozostał, ale gdy się dmuchnie w mikrofon, to słychać przebijający się szum dmuchania. Mały krok na przód...

Coś mnie korciło... i dołożyłem równolegle na samym początku zasilania przed kondensatorem 2,2 uF drugi elektrolityczny kondensator 1000 uF/ 16V i szum całkowicie znikł (szumy są nie słyszalne przy maksymalnym wzmocnieniu). Wzmacniacz wzmacnia bardzo ładnie i bardzo mocno!

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za udział w temacie oraz niezbędną pomoc!

0
  Szukaj w 5mln produktów