Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[wzmacniacz] Jak zrobić układ do regulacji wys i niskich?

radoszczak21 19 Kwi 2005 16:02 1215 10
  • #1 19 Kwi 2005 16:02
    radoszczak21
    Poziom 12  

Witam, złożyłem sobie wzmacniacz oparty o TDA2030A, fajnie wszystko chodzi, mam wstawiony jednak jedynie potencjometr regulujący głośność. Basy są troche słabe. Moje pytanie : Czy jak wstawie tam układ do regulacji basów i sopranów to pozwoli to na podbicie basów? Czy już teraz wykorzystuje cały dostępny bass że tak sie wyraże ? Jak zrobić taki układ ?

0 10
  • #2 19 Kwi 2005 18:05
    Mariopi
    Poziom 34  

Wtam,
    a może wzmacniacz jest niedosterowany i należałoby dobudować przedwzmacniacz ? Dwu punktowy korektor barwy owszem można też dodać w układzie pasywnym faktycznie może nie "podbije" ale uwypukli dolną i górną część pasma. Układy korektorów w układzie aktywnym faktycznie można powiedzieć "podbijają" ze względu na wzmocnienie. Hmm jednak korektory są w istocie regulowanymi filtrami przepustowymi i ingerują w oryginalny sygnał źródłowy...

0
  • #3 19 Kwi 2005 18:31
    radoszczak21
    Poziom 12  

Przedwzmacniacza nie mam, a na wzmacniacz wchodzi sygnał z karty dźwiękowej kompa. Myśle że obecny efekt jest zbyt mały. Co da mi przedwzmacniacz i czy jest to kosztowny układ ? Moze jakiś link czy coś do takiego projektu. Jeśli to ma pomóc. A jeszcze 1 w specyfikacji pisze że jest to 2x50W przy 4 Ohm, ja mam u siebie podpięte kolumny 8 Ohm, czy to znaczy że dysponuje tylko 2x 25 W ? Klumny ALTON 110 W.

0
  • #4 19 Kwi 2005 18:58
    Mariopi
    Poziom 34  

Oki,
    a więc do rzeczy - oczywiście zastosowanie obciążenia 8Ω zamiast nominalnego 4Ω odbija się na spadku mocy wyjsciowej (a ponieważ zdecydowana część mocy jest oddawana w dolnym i średnim pasmie akustycznym, można mieć wrażenie niedosterowania wzmacniacza (brak basów), ale nie w stosunku 50% - to jest gdzieś ok. 30% spadku efektywności. Korektor w tym przypadku faktycznie może wydatnie pomóc zlikwidować ten mankament. Mam gotowe kompletne rozwiązanie takiego układu : układ wejsćiowy - korektor - układ wyjsciowy, a ponieważ jest na tranzystorach - koszt jego wykonania to dosłownie 10 zł, jeżeli przyjąć że wszystkie części do jego budowy należałoby zakupić. Schemat jest prosty (sprawdzony - sam go stosowałem w paru aplikacjach) i postaram się albo zamieścić , albo przesłać na PW (muszę zeskanować). Aha - ile wynosi faktyczne napięcie zasilania tej końcówki na TDA ??

0
  • #5 19 Kwi 2005 20:17
    mumian
    Poziom 15  

radoszczak21 napisał:
    Witam, złożyłem sobie wzmacniacz oparty o TDA2030A

czy tda 2030A niema przypadkiem 18W ?
    a co do przedwzmaka to moznaby zrobić prosty na wzmac. operacyjnym

pozdrawiam

0
  • #6 19 Kwi 2005 20:55
    radoszczak21
    Poziom 12  

Mariopi mój wzmacniacz ,ten który zbudowałem to ten:
    http://www.elektroda.net/download/dl.php?file=audio/wzmacniacz_100w.zip
    Zasilam to zasilaczem symetryczym +/- 18V. Trafo 100 VA , napięcie zasilania trzyma sie około tych +/- 18 V. Jest to maxymalne zalecane zasilanie końcówki TDA2030. Mój mail: radoszczak(malpa)o2.pl bardzo bym prosił o ten schemat ( i jeśli możliwe widok ścieżek )regulatora tonów, jeśli mówisz że to może pomóc to było by bardzo fajnie. Własnie jest tak jak mówisz, jakby słabe były basy, a wysokie są aż za ostre. Jak rozumiem ten układ wpinam miedzy sygnał wejściowy a wzmacniacz? Jeszcze wracając do przezdwmacniacza to czy on moze coś pomóc i co konkretnie on daje ? Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

0
  • #7 20 Kwi 2005 14:08
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    przesłałem na maila schemat - można go potraktować jako poglądowy w tym przypadku, bo przychylam się do opinii kolegi Mumian, skoro dysponujesz napięciem symetrycznym , zastosowanie OPA (wzmacniaczy operacyjnych) jeszcze bardziej uprości sam układ (praktycznie dosłownie kilka elementów biernych) Sprawa przeze mnie też przećwiczona (stosowałem OPA z serii TL-xx) , schemat wymaga małej modyfikacji w tym momencie. Tak jeszcze się zapytam z ciekawości , ten TDA może ma 18W mocy wyjsciowej w sinusie , ale Ty zrobiłeś wzmaka z zewnętrzną końcówką mocy na tranzystorach? znaczy podany przez Ciebie schemat sugeruje jakby TDA był driverem do zewnętrznego stopnia mocy.

0
  • #8 20 Kwi 2005 16:02
    melon 16
    Poziom 14  

czytałem gdzieś o tym
    Przy małych mocach stopniem końcowym są właśnie te TDA2030 a przy większych mocach w ruch wchodzą tranzystory :lol: Wydaje sie że wzmak pobiera mało prądu , co o tym sądzicie? dobre czy kicz :?:

0
  • #9 20 Kwi 2005 16:44
    radoszczak21
    Poziom 12  

Witam, ja sie nie znam na tym bo jestem początkujący. Nie mam też biegłości w robieniu scieżek i nie wiem jak przejsc ze schematu ideowego do ścieżek. Pozatym ten układ podpinam pomiędzy wejściem a wzmakiem ?

0
  • #10 20 Kwi 2005 18:02
    oloolo
    Poziom 24  

radoszczak21 napisał:
    Pozatym ten układ podpinam pomiędzy wejściem a wzmakiem ?

Przedwzmacniacz jak i ten układ barwy tonu podpinasz pomiędzy wyjście z kompa a Twój wzmacniacz
    Zresztą sama nazwa przedwzmacniacz sugeruje że to ma być przed wzmacniaczem :P

0
  • #11 20 Kwi 2005 18:46
    radoszczak21
    Poziom 12  

Wszystko łądnie pięknie, ale nie mam pojęcia jak sie zabrać to robienia ścieżek do późniejszego przeniesienia na pcb. Układ nie jest skomlikowany ale nie jest też to kilka ścieżek.

0
  Szukaj w 5mln produktów