Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnum inverter mig330 - szukam schematu

RadekM 09 Jun 2014 09:05 5502 12
 • #1
  RadekM
  Level 19  
  Jak w temacie, czy występuje też pod inną nazwą.
 • Helpful post
  #2
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Z czym masz problem? Występuje tam dosyć popularny środek, jak chociażby w magnum 270 lub bliżniaczym modelu spartusa.
 • #3
  RadekM
  Level 19  
  Wybuchły dwa elementy (pastylki), chyba pozystory na module głównego zasilacza, tam obok 4 dużych kondensatorów. Nie mogę ich zidentyfikować. Oprócz tego wypaliło mi od spodu laminat i nie wiem jak odtworzyć ścieżki, przydałaby się fotka.
 • Helpful post
  #4
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Te pastylki to prawdopodobnie warystory, lub termistory startowe (zależy od wersji płyty, warystory nie zawsze montowali). Daj jakieś foto, żebym zobaczył o jakie elementy chodzi.
 • #5
  RadekM
  Level 19  
  Tak to są dwa termistory, takie jak w MIG280:
  Magnum inverter mig330 - szukam schematu

  Mam jeszcze jeden problem, bo wyjarany mam laminat w miejscu tych termistorów i nie wiem jak było wcześniej (chodzi o ścieżki). Potrzebuję jakiejś fotki tego modułu od strony ścieżek. W MIG280 jest trochę inaczej. Będę musiał wykonać kopię laminatu.
 • Helpful post
  #6
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Termistory te łączone są szeregowo (zwykle 3 sztuki, ale zdarza się więcej) w szereg z zasilaniem sieciowym przed mostkiem prostowniczym. Służą do ograniczenia prądu podczas rozruchu i są zwierane przez przekaźnik po zastartowaniu przetwornicy, schemat nie jest do tego potrzebny, wystarczy ruszyć głową.

  Tutaj schemat poglądowy z wersji 230V, ale zasada jest taka sama.

  Magnum inverter mig330 - szukam schematu
 • #7
  RadekM
  Level 19  
  W moim przypadku to są dwie sztuki ale były podłączone za mostkiem, więc trochę inaczej. No i na schemacie jest pozystor i jakiś element oznaczony litrą U.
 • #8
  RadekM
  Level 19  
  Moduł zasilacza naprawiłem, chciałbym dowiedzieć się jak uruchomić go na stole mając do dyspozycji 230V. Jakie napięcia podać na złącza aby zastartował przekaźnik?

  Magnum inverter mig330 - szukam schematu Magnum inverter mig330 - szukam schematu Magnum inverter mig330 - szukam schematu
 • Helpful post
  #9
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Sam moduł możesz podłączyć, ale przekaźnik nie wystartuje. Działa to tak, że tymi trzema waflami idzie napięcie AC na mostki przykręcone gdzieś do radiatora i potem wraca DC ładując kondensatory. Następnie napięcie DC płynie kablami na górę do płytki przetwornicy pomocniczej 560VDC -> 24DC. Napięcie 24V następnie płynie na dół do Twojej płytki i po chwili załącza się przekaźnik mostkujący owe warystory. Tak to działa.

  W niektórych urządzeniach 3f jest transformator 400/24V zamiast przetwornicy - nie wiem jak jest u Ciebie.
 • #10
  RadekM
  Level 19  
  A jakbym podał te 24V na CON1 z zewnętrznego zasilacza, a na złącze CON7 220V? Zadziała mi to?

  Dodano po 25 [minuty]:

  pomyłka 230V pomiędzy PCON1, a PCON2

  Dodano po 15 [minuty]:

  Jak działa ten układ zabezpieczający zrealizowany na tranzystorze Q2 i transoptorze U1? Przy podłączeniu 24V na CON1 (minus od strony czerwonej gniazda CON1) przekaźnik załącza się od razu.
 • #11
  RadekM
  Level 19  
  Więc moduł podłączony jak powyżej powoduje załączenie przekaźnika, nie wiem tylko jak sprawdzić zabezpieczenie na tym module. Dodam jeszcze, że podłączając napięcie 230V między PCON3 i PCON4 jest możliwość sprawdzenia działania mig330 w przypadku gdy nie mamy dostępu do sieci 3-fazowej.
 • #12
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  RadekM wrote:
  Dodam jeszcze, że podłączając napięcie 230V między PCON3 i PCON4 jest możliwość sprawdzenia działania mig330 w przypadku gdy nie mamy dostępu do sieci 3-fazowej.


  Nie polecam takiego rozwiązania. Napięcie sterowania jest za niskie do poprawnej pracy a i napięcie pracy DC jest za niskie i spawarka nie będzie poprawnie pracować.
 • #13
  RadekM
  Level 19  
  Zapomniałem dodać, że tylko bez obciążenia w celach pomiarowych