Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tensometry - odczyt na sterowniku PLC - kalibracja

09 Cze 2014 12:45 1821 7
  • Poziom 7  
    Witam

Proszę o wskazówki w poniższym temacie:

Mam do podłączenia 3 tensometry umocowane pod zbiornikiem - w zbiorniku ma być ważone 400-500 kg składnika.

Tensometry podłączone są do modułu wagowego >> moduł wagowy podłączony jest do sterownika PLC wejściem analogowym 0-10V

Na Sterowniku w oknie odczytu danych z wejścia:
    - najniższa wartość odczytu jaką uzyskuje to 1
    - wartość najwyższa odczytu na sterowniku jaką uzyskuje to 1024

Pytanie: Czy tą najwyższą wartość jaką uzyskuje mogę zwiększyć ? np. z 1 024 do 10 240
    Na module próbowałem nie da się.
    Czy potrzebuje jakiś wzmacniacz, czy to jest po prostu ograniczenie wejścia analogowego w PLC?

Gdyby to była waga do np. 10 - 20 kg nie byłoby problemów.
    W przypadku wagi do 500 kg wychodzi dla jednostki (kg) 1024 : 500 = 2

Czyli jestem wstanie uzyskać dokładność jedynie do pół kilograma.
    Gdy ustawie wartość 2 dla jednego kilograma, to w przypadku gdy na wadze będzie 1,54 to na PlC już wskaże mi 2 kg.

Program jest napisany w prosty sposób:
    Odczyt z wagi / wartość dla 1kg = wynik na wadzę.

Z góry dziękuje za informacje.
  • Poziom 19  
    Nie często spotyka się przetwornik (wzmacniacz) z wyjściem napięciowym (ze względu na zakłócenia). Jeśli chodzi o dokładność to ograniczeniem może być przetwornik A/D sterownika (10 bit) lub budowa programu.

loozside napisał:
    Odczyt z wagi / wartość dla 1kg = wynik na wadzę.

Jeśli to przeliczenie odbywa się na zmiennych typu word, int to mocno tracisz rozdzielczość, natomiast jeśli przeliczenie jest na real to ograniczeniem może być dalsza obróbka wartości (brak miejsc dziesiętnych w HMI)
  • Poziom 25  
    Pewnie koledze chodzi o to aby wartość odczytana przez sterownik była skalowana do wartości typowej dla wagarstwa czyli 3,6,15, i wielokrotności. Oczywiście da się to przeskalować. Sam tak wykonuję systemy. Natomiast tak jak zauważył kolega jazda_gazda problemem może być rozdzielczość układów analogowych i nie uzyskasz rozdzielczości 3000 działek tylko np 1000. Wszystko zależy do modułów. Podaj typ sterownika może uda się dobrać inny moduł. Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    W tym przypadku przeliczenie odbywa się na jednostkach typu LONG 32bity
    Memory Long Integers (-2,147,483,648 to +2,147,483,647)

- w moim sterowniku dla wartości na wejściu mogę jedynie określić Integer, Memory Integer, Double Word (0 to 4,294,967,295)

HMI obsługuje wartości dziesiętne.

Czyli podłączenie powinno wyglądać w ten sposób
    tensometr --> wzmacniacz --> moduł wagowy --> PLC ? \

Moduł wagowy, który posiadam to ATM04/ANA

Pierwszy raz bawię się z wagami, więc proszę wybaczyć moją nieznajomość rzeczy.

Dodano po 4 [minuty]:

Sterownik to UNITRONICS V1210 z snapem V200-18-E2B

Tak chodzi o rozdzielczość działek, jakby udało się uzyskać 3000 to już byłby sukces.

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 34  
    Według mnie problem może leżeć po stronie tensometru lub wzmacniacza, które sa ustawione na zbyt duzy zakres.
  • Poziom 14  
    A moim zdaniem nie uzyskasz większej rozdzielczości ze względu na to, że wejście napięciowe w module rozszerzeń ma 10 bitów (1024 działki). Żeby uzyskać większa rozdzielczość powinieneś zastosować wejście analogowe np. 13-bitowe.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Wejście analogowe przetwornika jest 10-bitowe 2^10 (1024 działki) stąd tylko tyle poziomów i normalnie się nie da. Jeśli potrzebujesz dokładniej to musisz mieć wejście z przetwornikiem np. 15-bitowym 2^15 (32760 działek).

Popatrz w dokumentację http://www.unitronics.com/docs/pdf/v200-18-e2b.pdf?sfvrsn=0 masz tam informację na temat wejść analogowych.

W module V200-18-E46B masz także wejścia 12-14 bitów.

Dodano po 3 [minuty]:

Możesz ewentualnie zastosować pracujący z protokołem MODBUS moduł wejść analogowych https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/advantech/adam-4015 moduł jest 16 bitowy więc nadałby się wyśmienicie.
  • Poziom 7  
    gervee masz racje !
    Dopiero teraz zauważyłem, że wejścia są 10 bitowe.

Na szczęście mam inne moduły z wejściami 14-bitowymi.

Tak czy owak wszystkim dziękuje za pomoc. Temat zamykam.