Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel 2010 - czy jest możliwośc ręcznej edycji pola kombi

toxotes 09 Jun 2014 14:28 2238 11
 • #1
  toxotes
  Level 7  
  Witam,

  mam banalne pytanie, czy można ustawić właściwości komórki tak by jeśli dane z zależnych list wyboru nam nie odpowiadają to przyjęła dane wpisywane z ręki ? Powiedzmy ze mamy 3 pola kombi.

  pierwsze wyświetla listę nr 1
  drugie wyświetla listę nr 2 w zależności od tego co pokazuje komórka z listą nr 1
  trzecie wyświetla dane uzależnione od tego co wyświetla lista nr 1 i nr 2.

  Ale ponieważ raz na jakiś czas może trafić się wyjątek który trzeba wprowadzić ręcznie to czy można ustawić komórkę z listą nr 3 tak by wprowadzić dane z "palca" w razie konieczności ?

  pozdrawiam.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  marek003
  Level 40  
  Nie wiem czy dobrze cię rozumiem.
  Jest możliwość wpisywania danych "z ręki" do pola kombi ale stworzonego za pomocą formantów ActiveX a nie formantów formularza.
 • #3
  toxotes
  Level 7  
  No tak trochę pogmatwałem opis.

  Chodzi mi o formatowanie komórki w formularzu, a nie poprzez ActievX. Chodzi mi o to, że w momencie gdy w danej komórce ustawimy listę wyboru wtedy komórka automatycznie jest blokowana na możliwość wpisu danych "z palca". Natomiast zastanawiam się czy można to obejść i sformatować komórkę tak by, kiedy dane zaproponowane nam przez listę nie odpowiadają, mieć możliwość wpisania ich ręcznie w pole komórki.
 • #4
  marek003
  Level 40  
  Jeszcze uściślę (bo wydaje mi się teraz że nie mówisz o polu kombi)

  "w danej komórce ustawimy listę wyboru"

  Wprowadzasz tą listę poprzez "Poprawność danych"?
  Jeżeli tak, to jak sama nazwa wskazuje wpisanie innej danej niż z listy ma generować błąd, gdyż dane są niepoprawne. Nie ma opcji "ignoruj niepoprawne" bo ta funkcja excela ma sprawdzać poprawność. A że wykorzystuje sią ją jeszcze do innych rzeczy to co innego. :)
 • #5
  toxotes
  Level 7  
  A przepraszam - jeszcze bardziej widać namieszałem /to przez moją marną znajomość Excela/. Tak chodzi o listę, którą wprowadzam funkcją poprawności danych.

  Czyli nie można skonstruować listy wyboru w komórce formularza tak by móc alternatywnie wybierać wartość podpowiadaną przez listę albo też wprowadzać ją ręcznie ?
 • #6
  marek003
  Level 40  
  Tak się nie da.

  Ale może spróbuj inaczej podejść do zagadnienia.

  Nie wiem jak to wykorzystujesz ale może obok zostawić "wolną" komórkę z opisem "z ręki" i w komórce docelowej gdzie ma się pojawiać konkretna nazwa wprowadzić JEŻELI() tzn że jeżeli komórka z ręki jest pusta to pobierz dane z komórki gdzie jest lista, a jeżeli w komórce są jakieś dane to pobierz te dane.

  Lub przełączać się na daną listę i na końcu dopisywać dany wyjątek - przy czym zrobić dynamiczną listę uzależniona od ilości danych.
 • #7
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Dzień dobry,
  Marku, nie jest dokładnie tak jak piszesz.
  Istnieje możliwość dopisywania "z ręki" do komórki z "poprawnością danych". Ale muszą być spełnione dwa warunki:
  1) zakres danych listy musi zawierać pustą komórkę,
  2) zakres musi być nazwany i odwołanie do "źródła" musi być przez tę nazwę.
  W załączniku przykłady: w komórce D1 można dopisywać "z ręki", w komórkach G1 i H1 nie można.
  Pozdrowienia
 • #8
  marek003
  Level 40  
  Rzeczywiście.
  Nie znałem tej opcji, tym bardziej że dla pewności właśnie sprawdzałem zakres z pustą komórką - który utwierdził mnie w moim osądzie.
  Wyjątku, że tylko wtedy jeżeli nazwana lista jest z pustą komórką to można coś z ręki wpisać nie znałem.

  Widzę że pomimo iż z excelem mam do czynienia bodajże od jego 5 wersji (jeszcze na W3.1) to jednak człowiek cały czas musi być otwarty na naukę.

  Dzięki za wiedzę i przepraszam za wprowadzenie w błąd autora topiku.


  ------------------
  Tak na marginesie sprawdzę czy to działa gdy lista jest dynamiczna.

  ---------------------------------
  Sprawdziłem tak też działa.
 • #9
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Excel jest tak rozbudowanym programem, że życia może nie wystarczyć, żeby poznać wszystkie jego tajniki. A przecież zwykle zajmujemy się też innymi rzeczami. Twórcy Excela też nie o wszystkim szczegółowo informują. Ale akurat ta informacja jest w helpie Excela.
  Quote:
  Uwaga Jeśli dozwolone wartości mają za podstawę zakres komórek o zdefiniowanej nazwie, a w zakresie jest pusta komórka, zaznaczenie pola wyboru Ignoruj puste umożliwia wprowadzanie dowolnych wartości w sprawdzanej komórce. Jest tak też w przypadku wszelkich komórek, do których odwołują się formuły sprawdzania poprawności: jeśli którakolwiek z komórek, do których następuje odwołanie, jest pusta, wówczas zaznaczenie pola wyboru Ignoruj puste zezwala na wprowadzanie dowolnych wartości w sprawdzanej komórce.

  Pozdrowienia
 • #10
  marek003
  Level 40  
  Jestem "za" że można coś takiego zrobić, jednak jest to nie do końca zgodnie z logiką funkcji/metody (nie wiem jak nazwać) "Poprawność danych". Bo zadaniem tej funkcji jest sprawdzenie czy dana się zgadza z "bazą danych" - ewentualnie dopuszczając pustą komórkę czyli brak danej.
  Wprowadzenie dowolnej wartości przy sprawdzaniu danych jest wg mnie pewnym niedopatrzeniem programistów. Niemniej miło że można to "ominąć".
 • #11
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Ponieważ jest to opisane w dokumentacji, więc widać, że jest to świadomie zrobiona "furtka", która pozwala w razie potrzeby ominąć sprawdzanie poprawności danych, a wykorzystać tylko wygodny mechanizm listy rozwijanej.
 • #12
  toxotes
  Level 7  
  Dzięki wielkie za pomoc.