Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo RTV - jakie tłumienie dla sygnału UPC

09 Cze 2014 17:43 5532 9
  • Poziom 9  
    Cześć,

Mam UPC, które na wejściu do mieszkania w skrzynce jest rozdzielane na dwa sygnały. Jeden koncentryk to internet i leci do jednego pokoju, drugi koncentryk to TV i leci do salonu. W chwili obecnej oba kable po prostu wychodzą z gniazda, do nich podłączony jest już krótszy koncentryk, który wchodzi do modemu/dekodera.

Robię akurat remont i pomyślałem, że może warto by było zrobić gniazda rtv tak aby po prostu to ładniej wyglądało. Ze względu na to, że w mieszkaniu mam osprzęt firmy hager/polo znalazłem w ich ofercie kilka gniazd RTV (dwuwyjściowe - Radio i TV), które różnią się tłumiennością (są: 10db, 14db, 18db). Wszystkie mają takie samo pasmo: 5 - 862 MHz
    Zadzwoniłem do sklepu żeby podpytać, które gniazdo wybrać, ale skierowali mnie do dostawcy kablówki (w moim przypadku UPC), gdyż jak twierdzą parametry sygnału mogą być specyficzne dla danego dostawcy.
    Zadzwoniłem do UPC celem podpytania "technicznego" konsultanta, ale jedynie co mi odpowiedział to, że "teoretycznie najlepiej kupić takie o najmniejszej tłumienności" i że jeśli zainstaluję jakikolwiek trójnik (tak to określał mimo wyraźnej informacji z mojej strony, że chodzi o gniazdko) to może to wpłynąć negatywnie na poziom czy jakość sygnału.

W związku z powyższym moje pytanie brzmi: jak to w rzeczywistości jest z tymi gniazdami - którą tłumienność wybrać?
    I czy warto wogóle się w to bawić, może lepiej zostawić kabel wystający ze ściany?

Pozdr
  • Poziom 37  
    W dekoderze istnieje opcja wskazania poziomu sygnalu. Sprawdz, jaki jest przed zainstalowaniem gniazda. A tak naprawde, gdy zaprzestano nadawania programow radiowych analogowo, obecnosc gniazda jest zbedna.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

2K napisał:
    I czy warto wogóle się w to bawić ...

W gniazda RTV już NIE - jak napisał mój przedmówca dybas .

Gniazdo R (radio) TV (telewizja) jest jakby bez sensu gdy już nie ma Radia analogowego w UPC - przypomnę, a Radio Cyfrowe - jest, ale to już zupełnie inaczej dekodowany sygnał (poprzez dekoder).

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    5 - 862 MHz opada, jeśli już musi być 5 - 1000 MHz.

Jak masz modem to odczytaj z niego poziom sygnału w obydwu punktach i zamieść.

Jeśli interesuje Cię efekt estetyczny to jest kilka możliwości, tylko napisz, czy to mają być gniazda podtynkowe, czy natynkowe. Moim zdaniem nie warto się w to bawić, ale przemysleć różne warianty można.

Kiedyś kombinowałem w podobnym kierunku i zrobiłem sobie coś w rodzaju gniazda-atrapy :)
  • Poziom 9  
    R - czyli radio nie jest mi oczywiście do niczego potrzebne. Chodzi o to, że w ofercie firmy hager/polo nie ma gniazd tylko z wyjściem TV.
    Chodzi mi wyłącznie o względy estetyczne, bo tak jak napisałem w chwili obecnej kabel wychodzi z gniazda - w obu pokojach są puszki podtynkowe, ale "front" to tylko atrapa i przez jeden z otworów wychodzi normalnie koncentryk.

Niestety na modemie (Thomson TWG870UG) nie ma informacji o tłumieniu.

Co do gniazd i ich tłumienności - wszystkie są w tej samej cenie, więc skoro najniższa tłumienność jest najlepsza to po co są w sprzedaży te - teoretycznie - gorsze?
  • Poziom 9  
    zetdeel napisał:
    Zainteresuj się gniazdami:
    * GIS-F1/PT
    * GIS-F1/NT
    * SPA-1F.

Idealne rozwiązanie - dzięki, ale jest jeden mały problem.
    Mam ramki wielokrotne i to pewnie nie będzie pasowało do ramek hager/polo.
  • Poziom 1  
    Witajcie,

Odgrzeję temat bo stoję przy podobnym dylemacie. Muszę założyć dodatkowe gniazdo w kablówce UPC. Tak jak piszecie, czym mniejsze tłumienie tym lepiej. Wnioskuję że najlepszym rozwiązaniem będzie proste gniazdo z wtykiem F.

legrand-sklep.pl/764649

Szanowni koledzy, proszę o potwierdzenie czy to gniazdo będzie OK