Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowa regeneracja głośnika. RFT l3702

DJ_Dexinter 09 Cze 2014 18:31 1101 5
  • #1 09 Cze 2014 18:31
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Witam

Trafił do mnie głośnik RFT l3702 w fatalnym stanie po próbie naprawy przez jego szanownego posiadacza. Posiadacz jego szastał nim wzmacniaczem 1500W(!!!) a głośnik ma 50VA. Cewkę wyrwało żywcem ze szczeliny. Posiadacz zamówił membranę, zawieszenie górne, dolne, cewkę. Zamontował sama cewkę, bo reszta nie pasowała.

Przykleil cewkę BUTAPRENEM do membrany. Problem to jak odkleić cewkę, by została cała, membranę juz pal licho. Może dokupi się podobną membranę lub zamontuje tą "niepasującą"

Do dyspozycji z rozpuszczalników mam tylko aceton i benzynę lakową, a nie wiem czy nie rozpuszczą one lakieru na cewce(na drucie nawojowym). Lutownicą chciałbym zawalczyć, ale szkoda mi nowego grota. Proszę o pomoc.

• #2 10 Cze 2014 13:11
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Jeżeli to był istotnie Butapren (tj roztwór kauczuku chloroprenowego; niekiedy może nosić nazwę "Pronikol" o ile wyprodukował go "Pronit" w Pionkach) to właściwym jego rozpuszczalnikiem będzie toluen. Można go kupić w sklepach z farbami, we flaszkach takich samych jak aceton. Emalii zniszczyć nie powinien: stosowało się go wszak do sporządzania kleju polistyrenowego używanego do stabilizacjiuzwojeń cewek w.cz. (niska stratność polistyrenu).

• #3 10 Cze 2014 13:51
    398216
    Usunięty  
  • #4 10 Cze 2014 22:08
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Niestety, okazało się że cewka jest źle wycentrowana, krzywo przyklejona do zawieszenia dolnego.

Membrana już była klejona przynajmniej 2 razy, widać to po jej stanie, w niektórych miejscach są poważne uszkodzenia typu rozerwania itd.

Będę próbował z tym walczyć, ale nie wiem czy coś będzie chociaż z tej cewki, bo poprzednik ją skrócił - "a bo długie to to uciełem"

Toulen widziałem jak kupowałem aceton. Skoczę po niego, bo był nawet tańszy, ale z tego co wiem to toulen jest bardzo, ale to bardzo szkodliwy,więc może lepiej posłużę się nożykiem tapicerskim...

Czy są dostępne membrany 40 cm estradowe na zawieszeniu twardym? Może być też ok. 15,5-16". Posiadam na stanie tylko 38 cm, ale trzeba byłoby się z nią nieźle bawić.

• #5 11 Cze 2014 09:46
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

DJ_Dexinter napisał:
    Toulen widziałem jak kupowałem aceton. Skoczę po niego, bo był nawet tańszy, ale z tego co wiem to toulen jest bardzo, ale to bardzo szkodliwy

Aż tak źle to mimo wszystko nie jest. Wprawdzie toluen to węglowodór aromatyczny, na szczęście ma on dołączoną do pierścienia grupę metylową którą organizm może stosunkowo łagodnie utlenić do karboksylowej, a powstały kwas benzoesowy (występujący nie tylko jako dodatek konserwujący do żywności ale także naturalnie w owocach, m.in. w borówkach) związać aminokwasem glicyną i utworzony kwas hipurowy wydalić z moczem. Gorzej jest z prostszym pod względem budowy benzenem który takiego metylowego "klucza" nie posiada, toteż w organizmie musi być drastycznie utleniany do kwasu mukonowego (które to utlenianie już pachnie wolnymi rodnikami o silnym działaniu rakotwórczym), sam kwas mukonowy jest również bardzo agresywny. W konsekwencji nie stwierdza się zdecydowanie rakotwórczego działania toluenu (mimo że działanie narkotyczne owszem występuje, podobnie jak w przypadku acetonu czy benzyny) podczas gdy benzen uchodzi za środek silnie rakotwórczy i dlatego nie ma go w wolnej sprzedaży w przeciwieństwie do toluenu.
    Cytat:
    więc może lepiej posłużę się nożykiem tapicerskim...

Możesz jeszcze uprzednio popróbować z benzyną ekstrakcyjną skoro ją masz. Nawet jak nie rozpuści zeschniętego butaprenu do postaci kleju, to ma szansę rozmiękczyć go na tyle że latwiej będzie pracować nożykiem. I mniej tego świństwa wsiąknie potem w membranę, niż przy całkowitym rozpuszczeniu nadmiarem toluenu.

• #6 11 Cze 2014 20:32
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

Tak zrobię, nie będę bawić się toluenem. Tylko gdzie kupię choć podobną membranę do RFT l3702 ? Ma to być twarde zawieszenie (estradowe) i średnica membrany wraz z zawieszeniem w okolicach 40 cm.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME