Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon IP4850 - Błąd B200

10 Cze 2014 01:44 6210 8
  • Poziom 24  
    Po kilku tygodniach nieużywania drukarki, po włączeniu ujrzałem komunikat z błędem B200. Zacząłem szukać informacji w temacie. Po wstępnej diagnozie stwierdziłem, że przy włączeniu drukarki w otwartą pokrywą najczęściej pojawiał się problem z detekcją tuszu PGBK. Pomyślałem o chipach. Zresetowałem chip PGBK - bez skutku. Zacząłem wymieniać chip na inny - te niestety są chyba przypisane pod dany kolor. Znalazłem inny chip który "nie gryzł" się z innymi tuszami (po włożeniu niewłaściwego chipa do PGBK migały diody obu tuszy). W końcu trafiłem na ten właściwy, jednak problem dalej występował. Rozebrałem drukarkę, przeczyściłem wszystkie styki taśm, wymontowałem głowicę drukującą, wyczyściłem taśmę enkodera. Nic nie pomogło. W końcu zastosowałem sposób na włączenie drukarki z otwartą pokrywą a po przejechaniu głowicy w lewą stronę zamknięcie pokrywy i dokończenie włączania. Błąd B200 zniknął. Właściwie nie ma żadnych błędów. Problem w tym że drukarka "drukuje" puste strony. Podejrzewam albo uszkodzenie głowicy drukującej (a mnie udał się tylko reset błędu). Coś jeszcze można zrobić w temacie czy już tylko na śmietnik ? Wymiana głowicy jest nieopłacalna.

C.d.
    Występuje jeden błąd podczas automatycznego wyrównania głowicy drukującej.
    Przy próbie ręcznego wyrównania pojawił się znów błąd B200.

Drukarka używana z zamiennikami tuszy i resetowanymi chipami.
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Poziom 24  
    Zauważ że po skasowaniu błędu jestem w stanie wydrukować pustą kartkę - żadna dysza nie działa. Najwyraźniej uszkodzeniu uległ element sterujący/wspólny dla wszystkich dysz. Gdyby to była zaschnięta głowica to jednak jakiś ślad na papierze by został.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    W moim przypadku niezbędne było zasłonięcie styków żółtych i zielonych by uruchomić drukarkę bez błędu B200. Mimo to na wydruku nie ma nic. Zmierzyłem rezystancję na stykach - zarówno na polach czerwonych jak i żółtym oraz zielonym totalne zwarcie. Zwarcie na czerwonym (PGBK) nie powoduje błędu B200.

Bez wymiany głowicy nie zrobię już chyba nic.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Ramka czerwona, żółta, zielona - zwarcie w obu kierunkach. Nie ma natomiast zwarcia do masy.

Potrzebowałem pilnie wydrukować płyty, więc byłem zmuszony kupić nową drukarkę (ciężko dostać od ręki coś co drukuje płyty :) ).
    Pytanie z innej beczki - jakie napięcia podaje zasilacz ? Może mi się do czegoś przyda :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Kupiłem Epsona XP-610 - ta sama strategia co Canon (zabezpieczenie chipami) i podobne ceny tuszu. Na moje skromne potrzeby wydruku 5 płyt miesięcznie powinno wystarczyć :)
    IP7250 jest trudno dostępny - w sklepach ostatnie sztuki.

Dzięki za pomoc.