Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

toshiba - po przekanowaniu hd tune pokazuje uszkodzenie sektorów, co dalej ?

10 Cze 2014 02:38 2841 13
  • Poziom 7  
    Witam, nie jestem pewna czy ulokowałam temat w odpowiednim miejscu, w razie czego - przepraszam od razu. Nadmienię, że jestem laikiem w takich tematach i szukam pomocy, gdyż jak to powiedział mój kolega - przyszły niedoszły informatyk -mój dysk twardy w lap topie umarl (stąd te wszystkie dziwne komunikaty ostrzegajace o awarii, czeste zawieszanie sie pracy komputera i inne ) i jedynym wyjściem jest zakupienie nowego dysku.
    Po przeskanowaniu programem HD Tune mam taki efekt jak na zdjeciu (screen wykonany już przy skanowaniu po raz drugi na potrzeby zrobienia print screena,za pierwszym podejsciem pokazaly sie uszkodzone 4 sektory tak jak teraz na zdjeciu) toshiba - po przekanowaniu hd tune pokazuje uszkodzenie sektorów, co dalej ? . Na prawde nie ma innego wyjścia, jakiegos sposobu naprawy, usunięcia tych uszkodzonych sektorow czy też wykluczenia ich z użycia tylko od razu należy zakupic nowy dysk ?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    Pokaż tabelę w zakładce Health (dbając o to, aby wszystkie parametry były widoczne). Z danych w tej tabeli da się oszacować stan dysku.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witaj.

Na samym wstępie wykonaj skanowanie dysku do końca.
    Albo ja mam błąd, albo Podałaś zrzut ekranu z częściowo wykonanym skanem.

Jeżeli Twój dysk miewa różnego rodzaju humory, to w pierwszej kolejności przenieś ważne dane na inny dysk twardy, pendrive, nośniki CD/DVD. Zabezpieczysz się w ten sposób przed niespodziewaną utratą danych.

Na zrzucie widać, że dysk osiąga temperaturę 50 stopni. Nie jest to jeszcze tragedia, ale już niedużo brakuje.
  • Poziom 7  
    Zrobilam skanowanie dysku do końca, drugie skanowanie zaczelam przeprowadzac właśnie z myślą o zobieniu screena i dlatego tak, chcialam po prostu pokazac o co mi chodzi :) W kazdym razie, po przeskanowaniu dysku do końca z reszta już było ok, tylko te nieszczęsne 4 uszkodzone sektory.

W zakładce Health jest ... zresztą zobaczcie sami :toshiba - po przekanowaniu hd tune pokazuje uszkodzenie sektorów, co dalej ?

I cóż ja mam teraz począć ? z tego co zrozumiałam, nie da się z tym nic zrobić innego jak wymienić, tak ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    mietowa napisał:
    I cóż ja mam teraz począć ?

Zabezpieczyć najważniejsze dane póki się jeszcze da.

mietowa napisał:
    z tego co zrozumiałam, nie da się z tym nic zrobić innego jak wymienić, tak ?

Tak.

Oraz dobra rada. Nie rzucaj dyskiem / komputerem (atrybut BF)
  • Poziom 7  
    Ok.
    Zrobiłam kolejny skan, tym razem liczba uszkodzonych sektorów zmieniejszyła się z 4 do 3, jak to się stało, dlaczego i czy na prawdę nie da się uniknąć w jakikolwiek sposób dodatkowych inwestycji w ten komputer ? zdesperowana jestem :)
    toshiba - po przekanowaniu hd tune pokazuje uszkodzenie sektorów, co dalej ?
  • Poziom 42  
    mietowa napisał:
    Zrobiłam kolejny skan

Tzw "zielone okienko z HDTune" jest bezwartościowe i nie można z jego pomocą oceniać kondycji dysku.
    Dysk jest trwale uszkodzony w złym stanie, może w każdej chwili umrzeć więc nie nadaje się do pracy czy przechowywania danych.
    mietowa napisał:
    zdesperowana jestem

To nie naprawi napędu, można przeprowadzić skan jak powyżej i utworzyć partycje na nieuszkodzonym obszarze. Jednak dysk w takim stanie raczej długo i dobrze nie popracuje.
  • Poziom 42  
    SMART już Nam pokazano w poście #4. Ewidentnie widać, że dysk jest fizycznie uszkodzony.
    Próg sektorów zapasowych został już przekroczony.

Nie da się nic zrobić.
  • Spec od pamięci masowych
  • Moderator - Komputery Serwis
    Dysk jest zdecydowanie do wymiany, żadne zabiegi nie poprawią jego kondycji, będzie tylko gorsza. Ma ponad 2000 uszkodzonych sektorów - kopiuj jak najszybciej ważne dane (za chwilę możesz już tej możliwości nie mieć) i rozglądaj się za nowym dyskiem.
  • Poziom 25  
    Jeżeli z jakichś przyczyn wymiana dysku będzie musiała poczekać - to zamieść skan z MHDD - z tym, że musisz włączyć tryb IDE jeśli nie jest. Oczywiście po kopii posektorowej bądź kopii najwazniejszych plików.

Edit:
    GarrutoSan napisał:

I nie rozumiem jakim cudem nie stać Cię na nowy dysk twardy..

A ja nie potrafię ogarnąć jak ktoś może być tak mało empatyczny, żeby nie brać pod uwagę bardzo dużo życiowych uwarunkowań i mieć problem z pojęciem iż czasem są ważniejsze wydatki niż parę stów na dysk.
  • Poziom 29  
    Witaj ponownie.

Wymiana dysku nie może poczekać - choćby nie wiem jaka była przyczyna.
    Jeżeli zależy Ci na tym, co na komputerze przetrzymujesz, to zabezpiecz to natychmiast.
    Jeżeli nie możesz sobie obecnie pozwolić na zakup nowego dysku twardego, to nie korzystaj z komputera. Oszczędzaj to, co z dysku zostało.

I nie rozumiem jakim cudem nie stać Cię na nowy dysk twardy..

[EDIT]

Posiadam na zbyciu wolny dysk - nieodpłatnie.
    Jeżeli jesteś zainteresowany/a, to zapraszam na PW.

Odnośnie samego dysku, zamieszczam raport z HDTune. Niech pozostali forumowicze ocenią, czy dysk będzie Ci służył. toshiba - po przekanowaniu hd tune pokazuje uszkodzenie sektorów, co dalej ?
  • Poziom 7  
    Dysk wymieniony.

Dziękuję wszystkim za głos w sprawie ! :)

Pozdrawiam.