Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektro-Line bd-50a - Tylni wentylator nie działa

siwyluk 10 Cze 2014 14:11 2175 7
  • #1 10 Cze 2014 14:11
    siwyluk
    Poziom 14  

Witam,

Mam w biurze małą lodówkę elektro-line bd-50a. Niestety nie działa ponieważ tylni wentylator przestał się kręcić. Sprawdziłem go i działa poprawnie (12v,0,16A). Wentylator w środku lodówki (12v, 0,08A) działa i podłączony w miejsce wentylatora, który nie działa również pracuje prawidłowo.

Podejrzewam kondensator 220uF z tyłu na płytce lub 1000uF - jednak brakuje mi konkretnej diagnozy - ktoś pomoże?

0 7
  • #2 11 Cze 2014 05:26
    januszx3
    Poziom 30  

Podejrzewasz kondensator, jeśli odkształcony, wybrzuszony to wymień. A jeśli nie to należy zająć się zasilaczem, zmierz wartość napięcia (12V). Utrata pojemności kondensatora elektrolitycznego (np. 220uF?), pogorszona filtracja jest przyczyną spadku napięcia i może być przyczyną zatrzymania silnika wentylatora .
    Chłodziarka z ogniwem Peltiera to zasilacz prądu stałego, moduł (ogniwo Peltiera wymagające odprowadzenia energii cieplnej z zewnętrznej okładziny, dlatego potrzebny wentylator) i termostat.

0
  • #3 23 Lip 2014 20:27
    siwyluk
    Poziom 14  

Kondensator nie jest wybrzuszony, więc zajmę się zasilaczem. Tylko gdzie dokładnie zmierzyć (między którymi elementami) bym miał pewność że dobrze mierzę? Oczywiście widze jedno większe trafo i mniejsze więc pewnie gdzieś tutaj.

W załączniku fotki jednej i drugiej strony płytki. Elektro-Line bd-50a - Tylni wentylator nie działa Elektro-Line bd-50a - Tylni wentylator nie działa

0
  • #4 24 Lip 2014 09:20
    januszx3
    Poziom 30  

Na pierwszym zdjęciu, niezbyt czytelnie, ale chyba widać producenta zasilacza impulsowego:
    www.hanny.com.cn
    Natomiast w przeciwległym rogu płytki, nazwę (model), ale zdjęcie w tym obszarze jest nieczytelne.
    Niskonapięciowe wyprowadzenia, to przewody "+" - czerwone i "-" czarne.
    Jeśli potwierdzisz nazwę w/w producenta, to możesz sprawdzić tu:
    http://www.hanny.com.cn/en/pd-2xg.asp , czy informacje zawierają opis Twojego modelu.
    Wtedy możesz je ściągnąć:
    http://www.hanny.com.cn/en/download.asp?classid=54

0
  • #5 25 Lip 2014 11:08
    siwyluk
    Poziom 14  

Sprawdziłem ten model i jest dokładnie taki HYS1A60-JH , a takiego nie mogę nigdzie znaleźć na podanej stronie producenta :(

Dodano po 6 [minuty]:

Na wyjściu niskonapięciowym jest obecnie 1,33 [V] tak jak na foto poniżej:
    Elektro-Line bd-50a - Tylni wentylator nie działa

0
  • #6 24 Mar 2016 22:52
    eldomek
    Poziom 17  

Zasilacz "szeleści " i nie startuje. Kondensator C8: 47µF/25V stracił pojemność, powtarzająca się usterka.

1
  • #7 12 Maj 2017 20:31
    razer84
    Poziom 10  

Hej podjąłem się naprawy takiej zepsutej lodówki i przydała by mi się pomoc. Lodówka nie chłodzi a wentylatory się nie załączają. Zatarł się ten większy wentylator który jest z tyłu więc go naprawiłem. Oba wentylatory są teraz sprawne. W lodówce świeci się lampka więc bezpiecznik sprawny. Jak podłączę zasilanie to coś "syczy" cały czas. Słaby jestem z elektroniki, więc jakby można było takim prostym językiem do mnie pisać, to byłbym wdzięczny :) Posiadam lutownice którą umiem używać, i miernik którego średnio umiem używać.

0
  • #8 12 Maj 2017 22:38
    eldomek
    Poziom 17  

Wychodzi na to że nie umiesz czytać :)

0