Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Praca Inżynier Elektronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

borysgo2 10 Cze 2014 23:16 7983 28
  • #1 10 Cze 2014 23:16
    borysgo2
    Poziom 16  

Witam

Proszę o wyrozumiałość ponieważ moje doświadczenie z takimi zasilaczami jest zerowe. Jest to moja pierwsza przetwornica impulsowa i potrzebuje troche pomocy technicznej.

Trochę danych:

-sterownik IR2153
    -mosfety irf840
    -diody F16c20a i F16c20c
    -trafo ER35/20/11 (1,21cm^2 kolumna środkowa)
    17zw - pierwotne
    4zw - AUX zasilanie sterownika IR2153
    11+11zw - uzwojenie wtórne nawinięte równolegle 2x45V
    4+4zw - uzwojenie 2x18V
    17zw - uzwojenie pierwotne
    -praca przy 70kHz
    -dodatkowo opóźnione załączanie głośników z zabezpieczeniem DC na przekaźniku

SCHEMAT z eagla:

PCB prototypu:

Trochę oscylogramów:
    Napięcie Ugs dolnego mosfeta bez gasika i z gasikiem 470pF + 100R na uzwojeniu pierwotnym.

Z gasikiem - przetwornica pobiera okolo 35-38mA prądu jałowego, temperatura mosfetów około 10 stopni powyżej otoczenia.

Bez gasika - przetwornica pobiera około 30mA prądu jałowego, temperatura mosfetów około 1-2 stopnie powyżej otorzenia.

Można też zauważyć, że z gasikiem sterownik IR2153 pobiera więcej prądu i napięcie zasilania przysiada do około 12,5V - w prototypie zasiliłem układ z 23k rezystora co daje około 13.5mA dla sterownika. (docelowo będzie dowinięte uzwojenie AUX).

Uzwojenie pierwotne i wtórne. Z zabezpieczeniem juz się uporałem, na schemacie jest poprawione, działa dobrze. Jest tylko jedna niedogodność, przetwornicę po przeciążeniu trzeba wyłączyć z sieci na około 30s żeby ''zresetować'' tyrystor.
    Do dalszych testów muszę jeszcze zorganizować jakieś lepsze obciążenie.

Przy obciążeniu około 200W jednej połowy wtórnego, diody i transformator robią się lekko ciepłe (około 10-12 stopni powyżej temperatury otoczenia).

Średnio udana próba pomiaru Ugs górnego mosfeta (tutaj jeszcze z gasikiem).

Prototyp

Cel mojego postu czyli PYTANIA:

1. Czy zostawić wersję bez gasika na uzwojeniu pierwotnym, czy dobrać inną wartość ?
    2. Czy konieczne jest stosowanie dławików za prostownikiem w tym konkretnym przypadku (50/50 wypełnienia, niestabilizowana przetwornica) ?
    3. Czy muszę się zainteresować tymi pikami na bramce dolnego mosfeta ?
    4. Jakie testy jeszcze powinienem przeprowadzić.
    5. Czy pcb ma "ręce i nogi" ?

2 28
  • Praca InĹźynier Elektronik
  • #2 11 Cze 2014 10:05
    borysgo2
    Poziom 16  

Udalo mi sie wykonac kilka pomiarów.
    Obciazenie tylko jednej strony uzwojenia wtórnego okolo 200W.

Po stronie wtórnej na zboczach pojawiajá sie oscylacje - czy do poprawienia tego zjawiska potrzebny jest dlawik za diodami ?

IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

Przepraszam za prawy alt ale w pracy nie mam polskiej klawiatury.

0
  • #4 12 Cze 2014 20:20
    borysgo2
    Poziom 16  

Oscylacji pod pelnym obciazeniem juz sie prawie pozbylem. Straty w przetwornicy sa bardzo male. Mysle ze bezpiecznie bedzie mozna 400W z tego atx rdzenia ciagnac.
    Podobno IR2153 to awaryjne sterowniki, kupilem z 6 szt. no i chyba bede mial 5 na zapas.

0
  • #5 16 Cze 2014 20:13
    mkuczma
    Poziom 11  

Niedogodności zabezpieczenia nie ma układ irs2153. Nie posiada on zatrzasku na pinie ct więc po zatkaniu się tranzystora zwierającego pin ct kondensator zostanie ponownie ładowany i zasilacz ruszy gdy napięcie na nim osiągnie 1/3 Ucc. Jest to dokładnie opisane w nocie katalogowej, są tam też przebiegi czasowe ilustrujące to. Układ jest obecnie dostępny w tme, czemu nie spróbować.

0
  • #6 16 Cze 2014 21:26
    borysgo2
    Poziom 16  

W układzie zabezpieczenie jest zastosowany tyrystor mcr100 więc po zadziałaniu zabezpieczenia przetwornica wyłącza się na stałe, trzeba ją odłączyć od sieci na 20s żeby można było ją ponownie uruchomić. Zrobię też wersje z automatycznym resetem po około 2-5s.
    Zabezpieczenie zabezpiecza przed przeciążeniem, zwarciem wyjścia lub też uruchomieniem zwartej przetornicy, ni jak nie idzie ubić żadnego z komponentów przetwornicy.
    Podoba mi się łatwość aplikacji i totalnie zimne mosfety.

0
  • #7 17 Cze 2014 10:40
    mkuczma
    Poziom 11  

I właśnie automatyczny restart zaimplementowany jest w irs2153, więc nie widzę sensu wykonywania go osobno.

0
  • #8 17 Cze 2014 14:36
    lechoo
    Poziom 39  

Witam, nie wiem na jakiej podstawie Kolega powyżej propaguje takie informacje nt. układu IRS2153 (który nie istnieje) - rzeczywistość jest następująca:
    IR2153 - najstarszy model układu z tej serii,
    IR2153D - wbudowana dioda bootstrap,
    IRS2153D - wbudowaną diodę bootstrap zastąpiono tranzystorem MOSFET.
    Innych rewelacyjnych właściwości nie stwierdzono.
    Żródło: www.irf.com/technical-info/appnotes/an-1085.pdf

0
  • #9 17 Cze 2014 22:15
    mkuczma
    Poziom 11  

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irs2153d.pdf

Na pierwszej stronie: "Non-latched shutdown on CT pin (1/6th VCC)".

W nocie ir2153: "Shutdown feature (1/6th Vcc) on CT pin".

Jeśli chodzi o różnice to wystarczy spojrzeć na schemat blokowy który różni się blokiem logic właśnie w okolicy pinu CT.

Poza tym nawet autor stwierdza że uruchomienie trybu shutdown skutkuje koniecznością wyłączenia zasilania, natomiast nota irS2153 na stronie 8 i 9 są przebiegi czasowe a także opis które wyjaśniają całą sprawę.

0
  • #10 18 Cze 2014 08:53
    lechoo
    Poziom 39  

mkuczma napisał:
    Poza tym nawet autor stwierdza że uruchomienie trybu shutdown skutkuje koniecznością wyłączenia zasilania (...)

Wymaga wyłączenia zasilania, gdyż do zablokowania pracy IR-a użył tyrystora, a chyba wiesz jak działa taki element?

0
  • #11 25 Cze 2014 16:35
    nsvinc
    Poziom 34  

- źle dobrany gasik
    - tranzystory są zbyt gwałtownie przełączane

Na oscylogramach widać, że coś jest nie tak z tym układem. Tranzystory nie powinny się rozgrzewać przy pracy jałowej, nawet o 1-2 stopnie. A grzeją się, bo układ koszmarnie dzwoni...

Miło by było zobaczyć oscylogram z obu bramek tranzystorów jednocześnie...

0
  • #12 25 Cze 2014 17:50
    borysgo2
    Poziom 16  

nsvinc
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Wywaliłem gasik na pierwotnym, tranzystory ładniej się przełączają (szybkość narastania/opadania napięcia jest stała bez ''skoków prędkości) i mosfety są totalnie zimne, nawet pod obciążeniem nie rozgrzewają się.
    Miałem problem tylko z oscylacjami (dobrze że sobie rozciągnąłem trochę oscylogram) na wtórnym uzwojeniu przy dużym prądzie 5A/44V ale przy odpowiednim gasiku oscylacje giną prawie całkowicie.
    Ktoś inny podsunął mi pomysł w jaki sposób dobrać gasik. Poniżej szybka symulacja gasika z tego co było pod ręką. Pomiar z gasikiem 100pF--220R na wtórnym przy prądzie 5A jest w poście nr 4, jak widać robi robotę.
    Bez obciążenia jest super czyściutko. Pod pełnym obciążeniem ''dzwoni'' pojemność diody połączona z indukcyjnością uzwojenia wtórnego -- tak mi się wydaje.
    Od jakiegoś czasu nie wklejam postępów prac bo i tak nikt nie chce podać "fachowej ręki". Jak wrócę z wakacji to dobiorę taką wartość jaka mi będzie odpowiadać.

IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

0
  • #13 25 Cze 2014 18:54
    nsvinc
    Poziom 34  

To że wygasiłeś diody po stronie wtórnej to bardzo mądre posunięcie. Ale strony pierwotnej tez nie możesz olać.
    Zwiekszaj rezystory bramkowe dotąd, aż zacznie zanikać oscylacja na zboczach przełączania.
    Gasik trudniej dobrać ale to też nie jest niemożliwe - tylko wymaga sensownego generatora one-shot. Chodzi o to, żeby raz machnąć górnym tranzystorem i złapać przebieg na "wspólnym" - będziesz wyraźnie widział dzwonienie pojemności mosfetów z indukcyjnością rozproszenia trafa. Zmierz f.
    W dren-zrudlo gornego tranzystora dostawiaj pojemnosc (Cx) tak, aby czestotliwosc dzwonienia spadła o połowę.

Rozwiąż układ równań:
    f=1/(2*pi*sqrt(L*C)) i f/2=1/(2*pi*sqrt(L*(C+Cx))). Wyznacz L i C. To są twoje "pasożyty" które dzwonią.

[odpuść sobie powyrzsze obliczenia jeśli dysponujesz miernikiem indukcyjności - zewrzyj wszystkie uzwojenia oprocz pierwotnego, podlacz miernik pod pierwotne - otrzymany wynik to wlasnie indukcyjność rozproszenia. Ze wzoru f=1/(2*pi*sqrt(L*C)) wylicz C]

Następnie rozwiąż:

Rs=1/2*sqrt(L/C)
    Cs=1/(2*pi*Rs*f)
    Oto twój gasik...

1
  • #14 25 Cze 2014 20:16
    borysgo2
    Poziom 16  

nsvinc
    Super, dzięki.

Z tego co pamiętam to bardzo dużo sytuacja się poprawiła po stronie pierwotnej własnie po dodaniu gasików ze strony wtórnej. Mam miernik indukcyjności także sobie jakoś poradzę - dzięki za wzory !!

1A bezpiecznik sieciowy przeżył bez problemów 5.14A@42V na wtórnym, test zwarcia oraz test uruchomienia zwartej przetwornicy także te oscylacje na pewno nie będą powodować dużych strat.
    Za tydzień wracam do projektu.

0
  • #15 29 Gru 2015 21:40
    borysgo2
    Poziom 16  

Trochę czasu minęło i powstał nowy projekt i-SMPS. Projekt powstał między innymi w celu edukacyjnym.
    Za każdym razem jest sporo roboty żeby złożyć kompletny prototyp, nowa płytka drukowana, lutowanie od nowa większości elementów.
    Postanowiłem zrobić tak samo jak w projekcie z wzmacniaczem czyli rozdzieliłem projekt na część główną i sam sterownik, dzięki temu moge testować, uczyć sie i budować nowy prototyp znacznie szybciej. Wystarczy tylko wykonać małą płytke sterownika.

Płyta główna z transformatorem ETD39, zasilaczem rozruchowym, zabezpieczeniem UVP oraz OCP i sterownikiem na IR2153. Na płycie znajduje się również zabezpieczenie do głośników.

IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

Do detekcji prądu uzwojenia pierwotnego nie wykorzystałem przekładnika prądowego tylko dzielnik reaktancyjny, nie wiem czy to jest poprawne rozwiązanie ale działa całkiem sprawnie.

NIEBIESKI --> bramka dolnego mosfeta.
    ŻÓŁTY --> ''czujnikowanie'' prądu uzwojenia pierwotnego.

Na powyższej płycie głównej można zrobić tez przetwornicę rezonansowa LLC, kwestia zmiany sterownika oraz przewinięcia transformatora. (nastąpi to w późniejszym czasie).

Tak mi sie tego złomu nazbierało, że postanowiłem zrobić przetwornicę ''śmieciową ETD44'', płyta główna zrobiona jest w 80% z złomu elektronicznego.
    Wyprowadzenia sterowników są takie same i można je stosować w obydwu płytach głównych.

IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

Poniżej obydwie płyty dla porównania:

Po co wogóle robię tą przetwornicę ?
    Po to żeby mieć z czego zasilać poprzedni projekt czyli i-AMP:
    IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

Resztę będę wklejał na bieżąco jak tylko znajdę czas.

Pozdrawiam.

0
  • #16 29 Gru 2015 22:03
    nsvinc
    Poziom 34  

borysgo2 napisał:
    Na powyższej płycie głównej można zrobić tez przetwornicę rezonansowa LLC, kwestia zmiany sterownika oraz przewinięcia transformatora. (nastąpi to w późniejszym czasie).

Ehm, po co zmieniać sterownik? Jedyne co musisz zrobić, to nawinąć dziwny transformator :D IR2153 sobie poradzi z LLC, i tak nie masz stabilizacji, więc jedyne co potrzebujesz to pracować w rezonansie - wtedy niezależnie od Q (obciążenia) masz to samo M (wzmocnienie), zależne tylko od stosunku Lm/Lr (JEŚLI stosujesz zintegrowany magnetyk, jeśli nie [oddzielny dlawik rezonansowy], to przy fs==fr1 M wynosi zawsze 1).
    Kręcąc się w bliskich okolicach rezonansu efekt masz zgoła podobny (niewielkie zmiany M względem Q) więc stabilizacją nie ma się co przejmować.
    Jednak pracując na stałej f napięcie wyjściowe będzie proporcjonalne do napięcia wejściowego (ale to i tak masz obecnie).

Możesz się też pokusić o SRC (przy zewnętrznym dławiku rezonansowym to jest to samo co LLC jesli operujesz w fs>=fr, a musisz, zeby mieć ZVS). Jednak LLC jest o tyle fajny, że pracując na rowni (niewykonalne ze względu na tolerancję elementów) lub nieco poniżej fr1 masz naturalną komutację diod po stronie wtórnej, za co płacisz większym prądem krążącym w obwodzie rezonansowym. Ale IMHO warto...

Brakuje mi paru oscylogramow pracy układu (napięcie na Vs, napięcie na wtórnym...) no i najwazniejsze - schematu.

0
  • #17 29 Gru 2015 22:27
    borysgo2
    Poziom 16  

nsvinc
    Dziękować.
    Można zrobić LLC na IR2153 ale ta kostka ma spore ograniczenia. Są fajne 8 pinowe sterowniki dedykowane do LLC, dodatkowo mamy soft-start i łatwą implementację zabezpieczenia OCP.

Jeżeli zamierzam wykonać LLC bez stabizacii to chyba lepiej będzie mi większy stosunek Lm/Lr --> większy Lm/mniejszy prąd magnesowania, tylko nie wiem jaki stosunek był by w miarę optymalny dla pracy tylko w fr (myślałem wybrać około 10). Transformator będę nawijał zintegrowany, ale znacznie łatwiej było by dać oddzielny induktor Lr. Robiłem kilka prototypowych transformatorów i wcale nie jest to takie proste jak sie wydaje, ale może mi się uda.

Poniżej pierwotne pod obciążeniem oraz niedokończone ''czujnikowanie'' prądu w płycie śmieciowej (obciążenie 550W).

Jak dokończę i będzie to miało ręce i nogi to wkleję schemat, nie jestem elektronikiem więc idzie mi to trochę wolno.

PS
    Zrobiłem też wersję stabilizowaną płyty śmieciowej, dobrałem kompensator na tl431 typu III, udało mi się uzyskać max 200mV skoków napięcia na wyjściu przy nagłym załączaniu/rozłączaniu obciążenia około 800W, bardzo fajnie.
    Wyjście z przetwornicy jest symetryczne a pętlę sprzężenia miałem podpiętą tylko pod jedną połowę. Nie umiałem sobie poradzić z następującym problemem: przy obciążeniu połowy nie objętej sprzężeniem ''ripple'' na wyjściu był bardzo duży (prawie 4V).
    Oczywiście miałem na wyjściu dławik sprzężony ale po prostu nie umiałem sobie z tym poradzić.

0
  • #18 29 Gru 2015 23:06
    nsvinc
    Poziom 34  

borysgo2 napisał:
    chyba lepiej będzie mi większy stosunek Lm/Lr --> większy Lm/mniejszy prąd magnesowania, tylko nie wiem jaki stosunek był by w miarę optymalny dla pracy tylko w fr (myślałem wybrać około 10).

Dobrze kminisz, ale też się zbytnio nie rozpędzaj. Przy zintegrowanym magnetyku masz indukcyjność rozproszenia wtórnego, co jest bezapelacyjnie paskudztwem, gdyż:
    - jesli fs<fr1, po zakonczeniu przewodzenia diod, będzie dzwonic ich pojemnosc z tą właśnie indukcyjnością. To dzwonienie potrafi wyzwolić OVP jesli nie ma obciążenia - peak u mnie osiągał niemal 2Vo!
    - M w fr1 juz wcale nie wynosi 1, tylko (k+1)/k [zakładając proporcjonalność Ls(pri) do Ls(sec)]

Jesli chcesz pracowac w bliskiej okolicy fr1, to razem z duzym k wypada miec duze Q, jednak impedancja obwodu rezonansowego nie moze byc wieksza niz impedancja obciążenia (Rac) (razy przekładnia) [to się da obliczyć].
    Przy dużym k i dużym Q będziesz miał znikomą zmianę M w reakcji na dryf fs czy fr1 (więc dobrze), i niewielki prąd krążący w obwodzie (to też dobrze), za to bardzo łatwo będzie przeciążyć obwód wpychając go w ZCS jeśli fs<fr1, więc przy zwarciu masz fajerwerki, i diody zabezpieczające obwod rezonansowy nic nie pomogą - więc musisz mieć pewnie (i szybko) działający OCP.

Zważ też na to, że nigdy nie będziesz pracować dokładnie w fr1, ze względu na rozrzut elementów i dryf w temperaturze, więc musisz zdecydować, czy chcesz pracować zawsze <fr1 czy >fr1 i tego się trzymać.

Jeśli zdecydujesz sie na <fr1, to masz potyczkę w postaci max obciążenia. Wzmacniacz audio wszamie tyle, ile da fabryka. Przy wysokim Vg łatwo będzie o przeciążenie obwodu co skonczy się wepchnięciem go w ZCS.
    Przy dużym k i Q, na wykresie linia oddzielająca obszar ZCS i ZVS jest niemal płaska w dosyc dużym zakresie poniżej fr1...

borysgo2 napisał:
    Zrobiłem też wersję stabilizowaną płyty śmieciowej, dobrałem kompensator na tl431 typu III, udało mi się uzyskać max 200mV skoków napięcia na wyjściu przy nagłym załączaniu/rozłączaniu obciążenia około 800W, bardzo fajnie.

Impressive! Długo musiałeś nad tym siedzieć pewnie :D

borysgo2 napisał:
    Wyjście z przetwornicy jest symetryczne a pętlę sprzężenia miałem podpiętą tylko pod jedną połowę. Nie umiałem sobie poradzić z następującym problemem: przy obciążeniu połowy nie objętej sprzężeniem ''ripple'' na wyjściu był bardzo duży (prawie 4V).

Generalnie takie coś będziesz miał i nic z tym nie zrobisz, jeśli obciążąsz asymetrycznie. Do audio i tak obciążasz [niemal] symetrycznie więc problem nie gra roli; ale jeśli masz stabilizację, koniecznie potrzebujesz dodatkowy dławik sprzężony na wyjściu (działa po części trochę jak transformator i wyrównuje potencjały)

0
  • #19 30 Gru 2015 00:39
    borysgo2
    Poziom 16  

Dziękuję ci niezmiernie za objaśnienie sprawy.
    Bardzo mnie nurtowało właśnie to co się będzie działo po ''przeciążeniu'' banku rezonansowego. Generalnie w miarę małe moce (około 500W) na papierze wychodzą bardzo sympatycznie, natomiast moce rzędu 1kW juz nie tak ciekawie, indukcyjności wychodzą bardzo małe, szczeliny w trafie spore, prąd w banku resonansowym spory, generalnie nie jest to takie proste jak by sie wydawało.

PS
    Nad kompensacją półmostka na SG2525 siedziałem prawie 3 dni, albo cholerstwo bzyczało, albo odpowiedź na zadanie/zdjęcie obciążenia na oscyloskopie wyglądała jak akwarele :D

Sondę różnicową już zrobiłem, sondę prądową też juz prawie mam gotową.
    Także bat na LLC już jest prawie gotowy.

IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera IR2153 - przetwornica audio - kilka pytan lamera

Fioletowy --> domowa sonda różnicowa
    Żółty --> zwykła sonda z zestawu Rigola

0
  • #20 30 Gru 2015 10:09
    nsvinc
    Poziom 34  

borysgo2 napisał:
    Generalnie w miarę małe moce (około 500W) na papierze wychodzą bardzo sympatycznie, natomiast moce rzędu 1kW juz nie tak ciekawie, indukcyjności wychodzą bardzo małe, szczeliny w trafie spore, prąd w banku resonansowym spory, generalnie nie jest to takie proste jak by sie wydawało.

No i wszystko ma swoje powody:
    - masz małe indukcyjności, bo impedancja obwodu rezonansowego musi być mała (więc mniejsze Lr, większe Cr)
    - prąd w obwodzie wynika z powyższego, ale przy takich mocach warto nie oszczędzać na tranzystorach i użyć CoolMOSów, więc prąd odbija się tylko na drucie w trafie
    - duże szczeliny nie bolą. Tak to po prostu jest, że w takich okolicznosciach będziesz mieć małe indukcyjności...
    borysgo2 napisał:
    Nad kompensacją półmostka na SG2525 siedziałem prawie 3 dni, albo cholerstwo bzyczało, albo odpowiedź na zadanie/zdjęcie obciążenia na oscyloskopie wyglądała jak akwarele

Znam ten ból. Z kompensacją LLC wcale lepiej nie jest, u mnie sprawdza się typ II ale daleko mu do ideału. (używam TSM1052) LLC ma niestety RHP zero

borysgo2 napisał:
    Sondę różnicową już zrobiłem

Możesz podzielić się schematem? Jakie pasmo przenoszenia ma ta sonda? Jaki podział i pojemność na kanał?

0
  • #21 30 Gru 2015 10:56
    borysgo2
    Poziom 16  

Sondę wkleję wieczorem jak wrócę do domu. Sonda jest wykonana na wzmacniaczu operacyjnym za 14pln. Nie wiem jakie sonda ma pasmo bo nie mam czym tego sprawdzić narazie, wzmacniacz operacyjny ma pasmo 270MHz.

Dzisiaj zalutowałem nowy sterowniczek na SG3525. Zabezpieczenie działa sprawnie (dalej mi się ręce trzęsą).

Detekcja prądu to tylko kondensator 220pF i rezystor 1kR w szereg, i to podłączone do kondensatora szeregowego w półmostku.

0
  • #22 30 Gru 2015 19:33
    borysgo2
    Poziom 16  

Poniżej pliki do sondy różnicowej. Części dostępne w TME. Należy zakupić trochę większą ilość rezystorków smd1206 tak żeby można było sobie ładnie sondę wykalibrować (z tym jest trochę zabawy). Przewody o dłógości 20cm (zwykłe bez ekranu !!!). Na końcu przewodu (pomiędzy krokodylkiem pomiarowym i przewodem), zlutować rezytorek 1kR.
    Impedancja wejściowa 4Meg, przełącznik x10 i x100.
    Pojemność wejściowa bardzo mała. Do zasilania potrzebne są dwie baterie 9V.

1
  • #23 12 Sty 2016 22:21
    borysgo2
    Poziom 16  

Nowy sterownik jest gotowy. Tym razem jest to UCC25600 + pancerny driver IR2110.
    Ilość komponentów na płytce sterownika jest znikoma. Sterowniczek ma bardzo mały prąd rozruchowy więc wystarczy rezystor rozruchowy lub źródło prądowe (tak jak u mnie). Dwustopniowe zabezpieczenie prądowe, soft-start, możliwość sterowania przetwornicą ''kwadratową'' i LLC. Najważniejsza rzecz to możliwość precyzyjnego ustawienia czasu martwego (już nie będzie kłopotu z 40% maksymalnym wypełnieniem jak w przypadku SG2525).

Jak sie zastanowić to IR2153 nie ma żadnych zalet, jedynie walor edukacyjny.

0
  • #24 13 Sty 2016 00:04
    nsvinc
    Poziom 34  

borysgo2 napisał:
    Jak sie zastanowić to IR2153 nie ma żadnych zalet

Ma. Jest banalnie prosty, i można na nim zrobić w godzinę zasilacz zastępczy do niemal każdego padniętego fabryczniaka - ze 'śmieci'. Kupić można byle gdzie, za grosze. Równie skutecznie pełni funkcję zastępczą transformatora 50Hz tu, gdzie transformatora fizycznie brakuje :D Konstrukcje w pająku również (kontroler w dipie, trafo z ATX, 50kHz, kilka bierniaków, diod, i chodzi)

borysgo2 napisał:
    pancerny driver IR2110

Nie przesadzajmy z pancernością :) To nadal HVIC więc łatwo go zatłuc byle czym...

borysgo2 napisał:
    UCC25600

Jak ci się sprawdza ten kontroler? Jeszcze go nie testowałem, a jedynie mam już za sobą parę konstrukcji na jego 'większym bracie' UCC29950. Dla mnie scalak rewelacja...

0
  • #25 14 Sty 2016 07:51
    borysgo2
    Poziom 16  

Już piszę dlaczego nie lubię IR2153:

1. Poniżej przykład jak faktycznie działa ciągnięcie za pin Ct w stronę masy. Przetwornica pracuje przy około 70kHz. Podczas ''ciągnięcia'' za Ct w dół (zabezpieczenie prądowe) nie dość, że spada częstotliwość (nawet do 100HZ!!!) to jeszcze rozjeżdża się szerokość wypełnienia dolnego i górnego mosfeta !!
    Podczas zadziałania zabezpieczenia dochodzi do momentu, w którym mosfety zamiast trafa ''widzą'' drut i od tego patrzenia szlag je trafia.
    O dziwo zabezpieczenie podnapięciowe w kostce, wyłącza ją perfekcyjnie (co prawda nie w DT ale nie ma przy tym takich jaj).

Musiałem dorobić układzinę, która będzie ''kozak'' szybka i wyłącza przetworke w 2-3 cyklach.(ale to są dodatkowe elementy na pcb).

2. Niezbyt precyzyjne określenie w nocie katalogowej odnośnie wartości kondensatora od bootstrapu. Wszyscy lutują jak leci 10uF. W zależności od częstotliwości pracy i pojemności mosfetów tak naprawde wystarczy 0,1uF do 1uF max. 10uF potrzebuje więcej czasu żeby się naładować.

3.Kostka jest niby ''prosta'' ale do poprawnego działania potrzeba się mocno przyłożć.

UCC25600 --> działa od pierwszego strzała tak jak się mu każe. To samo z innymi sterownikami. Jak sie bardziej z tą kosteczką zaprzyjaźnię to wkleje rezultaty.

Tak nawiasem mówiąc to IRS2795 wydaje się być znacznie lepszy od IR2153 i kosztuje około 4pln.

0
  • #26 01 Wrz 2016 22:35
    tadeusz12345
    Poziom 16  

Świetne projekty !

Dziś wpadłem na pomysł szybkiego wyłączenia IR2153.

Można by było zastosować pomysł do ograniczenia prądowego lub nawet napięciowego.

Dołączam schemat:

Działanie by polegało na zwieraniu rezystora R2, tak aby pozostał w układzie rezonatora tylko rezystor R1. Przy poprawnym dobraniu można by było wykorzystać fakt iż przy tak dużej częstotliwości na wyjściu będzie sam czas martwy. Czyli 0V na tranzystorach, oba tranzystory zamknięte, żadnych zwarć, ani podmagnesowania transformatora. Miód malina.

0
  • #28 02 Wrz 2016 23:43
    tadeusz12345
    Poziom 16  

Oznacza to że prąd przez optotranzystor nie przepływa w obie strony tak samo, trzeba więc zastosować dwie sztuki. Jak na tym schemacie:

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo