Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie teoretyczna - triak Z0103

pietia86 11 Cze 2014 08:35 771 3
  • #1 11 Cze 2014 08:35
    pietia86
    Poziom 25  

Witam

Buduję sobie ściemniacz do oświetlenia na 4 triakach. Ostatnio znalazłem w domu kilka sztuk Z0103.

Po zajrzeniu do noty katalogowej okazało się że mają dopuszczalny prąd 1A. Wydało mi się to dużo jak na tak mały triak (TO-92).

Dla testu podłączyłem go pod obciążenie pobierające około 0.7A, po wyzwoleniu i czasie około 10s. triak wyraźnie się nagrzał.

Powiedzcie mi jak to jest z tym dopuszczalnym prądem bo wydaje mi się że gdybym zostawił go z tym prądem na dłużej to by się usmażył.

Żarówki którymi chcę sterować mają po 60W (~0.3A), czyli teoretycznie powinien spokojnie dać radę...

0 3
  • #2 11 Cze 2014 09:17
    janekpc
    Poziom 16  

teoretycznie może on przewodzić prąd jednego ampera jednak przy tym prądzie temperatura elementu nie może przekroczyć 50 stopni więc musi mieć jakiś radiator bądź wymuszone chłodzenie, a przy wyższych temperaturach prąd bardzo spada, np przy stu stopniach jet to 0,4A. Sto stopni jest to w zasadzie maksymalna temperatura pracy triaka, było o tym w ostatnim edw, teoretycznie mogą pracować w wyższej ale bywają problemy z prawidłową pracą.

0
  • Pomocny post
    #3 11 Cze 2014 09:47
    trymer01
    Moderator Projektowanie

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...gaoVB2YZRH30xn4rJW4nNZA&bvm=bv.68693194,d.bGE
    To jest tak samo jak z każdym innym elementem półprzewodnikowym - Imax nie oznacza że zawsze można z niego korzystać.
    Ten element po prostu wytrzyma taki prad (wytrzymałość prądowa - jak np. Icmax tranzystora), co nie znaczy że wytrzyma np. tę moc strat (ciepło). To widać np.
    z wykresów Fig1, Fig6 - wynika, że dla I=1A Uak= ok. 1,15V co daje moc ok. ok. 1,2W - a takiej mocy taka obudowa (TO-92) nie ma szans wytrzymać. Tu maximum to ok. 0,5W.
    Rthja= 150stC/W więc Pmax=(Tjmax-Ta)/Rthja=(125-45)/150=0,53W
    Patrz Fig.1 - możesz zadać prad 1A, ale w krótkim czasie (kącie alfa) aby moc była odpowiednio mała.
    Patrz na wykres "Transient thermal impedance" - zależność Rth od Tp (długości impulsu przewodzenia). Tyle, że dla TO-92 podano tu Rthj-L, a bardziej interesujace byłoby Rthja.
    Mozna przyjąć że praktycznie max prąd to ok. 0,4A, może 0,5A (dla pełnego kata przewodzenia).

0
  • #4 12 Cze 2014 08:28
    pietia86
    Poziom 25  

trymer01 faktycznie, bardzo pomogła mi Twoja odpowiedź. Okazuje się że o wielu rzeczach nie myślałem.

0