Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki podgrzewacz CWU? - Gaz ziemny, wężownica CO + grzałki elektryczne

BILGO 11 Cze 2014 15:47 5550 21
  • #1 11 Cze 2014 15:47
    BILGO
    Poziom 38  

Witam

Jak w temacie nie mam pojęcia jak taki podgrzewacz CWU się nazywa który jest zasilany gazem ziemnym i posiada zintegrowaną wężownice którą można podłączyć do CO oraz posiada przynajmniej trzy gniazda na grzałki elektryczne (mogą być 4 lub nawet 5).

Pojemność minimum 150l

Znacie jakiś konkretny model który spełniłby te wymagania?
    Albo może wiecie z jakich elementów stworzyć taki układ aby wykorzystać te trzy źródła ciepła. Podstawowym źródłem jest gaz ziemny, ogrzewanie CWU z CO jest opcjonalne i dostępne tylko zimą. A grzałki elektryczne gdy dostępna jest energia słoneczna (system fotowoltaiczny).

Z góry dziękuje za wszelka pomoc ;)

PS. Do Moderatora: Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie.

0 21
  • #2 11 Cze 2014 20:01
    Baqo
    Poziom 12  

Najprościej kupić typowy gazowy 150 L stojący z wężownicą pojemnościowy podgrzewacz wody ze stali nierdzewnej
    np:
    Termica gazowy 150 L stojący z wężownicą pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej PSW150
    i wspawać 3 mufy w płaszczu zewnętrznym w miejscach pozwalających wprowadzić grzałki do wnętrza .
    Problemem może być utrata gwarancji,może któryś z Polskich producentów zrobił by dodatkowe 3 wejścia mufy na zamówienie.

0
  • #3 11 Cze 2014 20:56
    BILGO
    Poziom 38  

Wężownica do CO nie jest aż tak ważna. Najważniejsze aby był podgrzewacz na gaz ziemny z mufami na grzałki

0
  • #4 11 Cze 2014 21:26
    Baqo
    Poziom 12  

Proszę napisać tu :
    http://www.termica.pl/kontakt
    A w tabelce :
    Jestem zainteresowany następującymi produktami
    wstawić "ptaszka " w pole -> inne (opis)
    i opisać czego Pan poszukuje .

1
  • #5 12 Cze 2014 12:40
    BILGO
    Poziom 38  

Takie rozwiązanie jak na rysunku poniżej sprawdzi się ?

1
  • #6 14 Cze 2014 22:49
    Jan.K.
    Poziom 8  

ja się w sumie nie znam , ale zastanawia mnie fakt podłączenia sieci energetycznej ?
    chcesz wstępnie podgrzać wodę grzałka zasilaną z sieci energetycznej, a później dogrzewać ja gazem ?
    to brzmi jakoś mało ekonomicznie
    rozumiem korzystanie tylko z paneli słonecznych i później ewentualne podgrzanie gazem
    jak mówię nie znam się na tym kompletnie, ale wszystko biorę ta taki prosty rozum

rozumiem twoje zamysły
    ale sporo elektroniki będziesz musiał dołożyć, żeby to wszystko zabezpieczyć, bo musisz zabezpieczyć wszystko przed zagotowaniem wody i odpowiedniej pracy
    ja widzę takie rzeczy :

1. grzałka elektryczna grzeje wodę, musi wyłączyć się żeby nie zagotować wody
    2. piec CO musi grzać ją dopiero wtedy jeśli temperatura CO będzie wyższa niż w twoim "hybrydowym podgrzewaczu", inaczej będzie odbierać ci temperaturę CWU
    3. oczywiście piec CO musi przestać grzać przy jakiejś temperaturze, oczywiste zabezpieczenie przed zagotowaniem
    4. określenie priorytetu co ma grzać, w sumie energia słoneczna jest za darmo, do pieca CO musisz coś wrzucać, więc lepiej żeby CO było jako drugie,w końcu dodatkowa szufla węgla albo kilka polanek kosztuje, kiedy słoneczko nie wykorzystane, ale ten punkt teoretycznie można pominąć
    5. przybliżona równowaga temperatur w obu bojlerach, bo wyobraź sobie, że ustaliłeś temperaturę w swoim podgrzewaczu gazowym na 60st a w drugim osiągniesz 90st i teraz wyobraź sobie, że jesteś pod prysznicem i wyregulowałeś sobie odpowiednio wodę, ale w miarę poboru wody jej temperatura CWU będzie rosła

to takie kilka uwag od laika :)

PS.
    jeśli chodzi ci o odpowiedni bojler, to wpisz na znanym portalu aukcyjnym - bojler wężownica grzałka, da się coś takiego znaleźć ,tylko nie wiem po co warunek trzy grzałki ?

0
  • #7 15 Cze 2014 12:02
    BILGO
    Poziom 38  

Jan.K. napisał:
    ale zastanawia mnie fakt podłączenia sieci energetycznej ?

W najbliższych dniach będę miał montowaną instalacje fotowoltaiczną ON-GRID 5,2kWp która nadmiar energii oddaje do sieci energetycznej.
    Jan.K. napisał:
    rozumiem korzystanie tylko z paneli słonecznych i później ewentualne podgrzanie gazem

Grzałki elektryczne będą działać gdy będzie w sieci nadmiar energii wyprodukowany przez elektrownie słoneczną.
    Jan.K. napisał:
    1. grzałka elektryczna grzeje wodę, musi wyłączyć się żeby nie zagotować wody

Tak, będzie termostat.
    Jan.K. napisał:
    2. piec CO musi grzać ją dopiero wtedy jeśli temperatura CO będzie wyższa niż w twoim "hybrydowym podgrzewaczu", inaczej będzie odbierać ci temperaturę CWU

Piec CO będzie grzał w okresie zimowym i tylko wtedy gdy elektrownia słoneczna będzie produkowała zbyt mało energii
    Jan.K. napisał:
    3. oczywiście piec CO musi przestać grzać przy jakiejś temperaturze, oczywiste zabezpieczenie przed zagotowaniem

To jest akurat nie problem ponieważ w instalacji CO panuje temperatura max ok 60st a czasem nawet mniejsza...
    Jan.K. napisał:
    4. określenie priorytetu co ma grzać, w sumie energia słoneczna jest za darmo, do pieca CO musisz coś wrzucać, więc lepiej żeby CO było jako drugie,w końcu dodatkowa szufla węgla albo kilka polanek kosztuje, kiedy słoneczko nie wykorzystane, ale ten punkt teoretycznie można pominąć

Dokładnie, najwyższy priorytet będzie miało słońce później CO a na końcu gaz ziemny (on tylko będzie dogrzewał do odpowiedniej temperatury gdy CO ani słońce nie uzyska takowej temperatury, oczywistą sprawą jest też to gdy nie będzie słońca ani CO to gaz będzie podgrzewał od "zera" do zadanej temperatury)
    Jan.K. napisał:
    5. przybliżona równowaga temperatur w obu bojlerach

Temperatura będzie identyczna na obu podgrzewaczach lub na podgrzewaczu CO/prąd będzie o 5st niższa niż na podgrzewaczu gazowym (oczywiście mowa tu o max temperaturach)
    Jan.K. napisał:
    tylko nie wiem po co warunek trzy grzałki

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna jest 3f i regulacje mocy chciałbym wykonać na każdej z osobna. (w domu nie zawsze występuje symetryczne obciążenie faz)

0
  • #8 15 Cze 2014 17:41
    ziras
    Poziom 16  

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny pionowy zbiornik od solarów.

Ma dwie wężownice (dolną podłączasz do CO, górną do dogrzewania wody pod piecyk gazowy)
    A w oryginalny otwór na grzałkę montujesz grzałkę 3 fazową.

Dodatkowo w zbiorniku masz otwory na czujniki temperatury w odpowiednich miejscach.

Wadą jest to ze oryginalne mocowanie na grzałkę jest w połowie wysokości zbiornika więc fotowoltanika grzeje tylko połowę wody, zawsze możesz kupić większy zbiornik, 400 l powinien się dobrze sprawdzić.

0
  • #9 15 Cze 2014 17:47
    BILGO
    Poziom 38  

ziras napisał:

Wadą jest to ze oryginalne mocowanie na grzałkę jest w połowie wysokości zbiornika więc fotowoltanika grzeje tylko połowę wody

A przewodnictwo cieple wody, stalowego zbiornika? konwekcja ? czy takie zjawiska w takowym zbiorniku nie występują?

0
  • #10 15 Cze 2014 17:52
    ziras
    Poziom 16  

Występują, ciepła woda będzie na górze ;-)
    Podgrzana woda nie opadnie poniżej grzałki i z tym musisz się liczyć projektując objętość zbiornika.

Tak poważnie to ja mam taki zbiornik przy solarach (400 l, klasyczny układ - dolna wężownica to wymiennik z solaru, górna z piecyka gazowego, grzałka na wszelki wypadek) i różnica pomiędzy wskazaniem termometru z dołu zbiornika a górą potrafi sięgać 45-50°C (w zimie gdy solary nie działają na dole jest 7-10°C na górze 60°C).

1
  • #11 15 Cze 2014 17:57
    BILGO
    Poziom 38  

Ale żeby tak różnica... max 10st to się zgodzę.

ziras napisał:
    górna z piecyka gazowego

Jakiej mocy piecyk posiadasz? i jaki rodzaj?

0
  • #12 15 Cze 2014 18:08
    ziras
    Poziom 16  

Piecyk to dwufukcyjny Junkers, modelu nie pamiętam dokładnie, moc 30kW (precyzyjniej 24 kW co i 30 kW cwu).

Zbiornik jest wysoki 170-180 cm, średnica 70-80 cm (z izolacją, króciec przyłączeniowy (zimna woda z wodociągu) jest oko 10 cm od dołu (trochę wyżej jest miejsce na czujniku temperatury, dokładnie w połowie wysokości wężownicy z solarów, pobieranie ciepłej wody około 5 cm od góry a drugi termometr jest w połowie wysokości drugiej wężownicy ok 20-30 cm od góry).

0
  • #13 16 Cze 2014 22:45
    Baqo
    Poziom 12  

BILGO napisał:
    Takie rozwiązanie jak na rysunku poniżej sprawdzi się ?
    Wygląda dobrze ,ale jeżeli nie ma w instalacji cyrkulacji CWU to wystarczy podgrzewacz gazowy bez zasobnika .

0
  • #14 16 Cze 2014 23:03
    BILGO
    Poziom 38  

Baqo napisał:
    ale jeżeli nie ma w instalacji cyrkulacji CWU to wystarczy podgrzewacz gazowy bez zasobnika .

Cyrkulacja jest.
    Myślicie że takie pojemności wystarczą ?
    Aktualnie mam podgrzewacz gazowy chyba o pojemności 120l jeśli wieczorem dużo osób potrzebuje ciepłej wody to brakuje jej (podgrzewacz nie zdąży zagrzać do odpowiedniej temperatury)

0
  • #15 17 Cze 2014 23:15
    Baqo
    Poziom 12  

a ile osób dziennie ma obsłużyć ta instalacja.

0
  • #16 18 Cze 2014 08:47
    BILGO
    Poziom 38  

W tym momencie w domu jest 5 osób dorosłych i 1 dziecko.
    Ja myślę że łączna pojemność całego układu CWU powinna wynośić max 400l a reszta to CO i tam bufor z 1000l aby go ładować nadwyżką energii.

0
  • #17 19 Cze 2014 09:54
    Baqo
    Poziom 12  

Coś tu nie teges 3 zasobniki w jednej instalacji .

0
  • #18 19 Cze 2014 10:01
    BILGO
    Poziom 38  

Tzn gdzie widzisz problem?

0
  • #19 19 Cze 2014 10:16
    Baqo
    Poziom 12  

Może jakiś jeden warstwowy zasobnik .
    przechowywanie ciepłej wody, czy ogólnie ciepła do zasilania ogrzewania w 3 zasobnikach ,generuje większe straty (przyłącza przerywają izolację)
    , zajmuje więcej miejsca ,kasa itd..

0
  • #20 19 Cze 2014 11:03
    BILGO
    Poziom 38  

Do CWU będą dwa zbiorniki. a do CO jeden duzy bufor.
    To taka konfiguracja jest zła?

0
  • #21 19 Cze 2014 12:33
    Baqo
    Poziom 12  

Wydaje mi się że inaczej bym to rozwiązał ,ja bym kupił bufor cztero warstwowy powiedzmy 1000 litrów
    w ,którym umieścił bym te grzałki z systemu fotowoltaicznego w najzimniejszej strefie i czujnikiem umieszczonym w najniższej strefie czwartej .
    ,do tego zasobnika podłączyłbym kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny ,który ładował by dwie najcieplejsze strefy z czujnikiem umieszczonym drugiej warstwie zasobnika , utrzymywał by temperaturę tych warstw powyżej np. - (45*C ) pierwsza warstwa zawsze jest cieplejsza .
    i trzecie źródło ciepła kocioł CO na paliwo stale z programatorem gdzieś tam wpięty w trzeciej warstwie zasobnika .
    Rozbiór ciepła:
    - przez instalację CWU przez wymiennik płytowy ,woda z najwyższej pierwszej warstwy wymiennika
    -przez instalację C.O. trochę niżej z drugiej warstwy itd..
    Problem niedoboru wody CWU by zniknął .
    a kocioł gazowy pilnowałby najniższej krytycznej temperatury całej instalacji,którą ustawić trzeba testowo.
    Grzałki ładowałyby cały bufor na maxa ,nadmiar do sieci.
    Kocioł na paliwo stałe koniecznie z programatorem i czujnikiem monitorującym wytwarzanie energii.

1
  • #22 29 Lip 2014 13:19
    BILGO
    Poziom 38  

Witam ponownie :)
    Jest możliwość podłączyć dwa źródła ciepła do jednej wężownicy w wymienniku CWU ?? Np kocioł CO i pompa ciepła...

0