Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer za 1000 zł - od¶wieżenie

11 Cze 2014 16:38 1707 26
  • Poziom 43  
    Witam

Wiem że za 1000 zł szału nie ma ale tez nie potrzebuję całego komputera.

Obecnie posiadam:

obudowa Antec threehundred
    płyta EP54-UD3R
    procesor E8400 2x3GHz
    ram kingston 2 x 2GB 5-5-5-15 1066

dyski 4x 640GB (raid 10)
    dysk 1000GB
    nagrywarka DVD-RAM
    karta graficzna zotac 9800GT + nowe chłodzenie (nie pamiętam jakie ;) )
    zasilacz chieftec 450W
    karta muzyczna asus xonar dx

To co pogrubiłem chcę wymienić.

Nie ma to być komputer do grania a jedynie chcę od¶wieżyć go trochę bo jest za wolno ;)

Raczej jestem pewny że wystarczy mi karta zintegrowana i teraz nie wiem czy taka w procesorze czy chipsecie. Co do platformy to może być i intel i amd. Płyta musi mieć 6 gniazd sata i obsługiwać raid.

Chcę aby¶cie doradzili jak± wzi±ć płytę i procesor. Ramu chcę na pocz±tek 4GB ddr3.
  • Poziom 43  
    Intel Core i3 4150 + MSI H97 PC Mate + Goodram/Crucial/A-data 4GB 1333MHz CL9 i jak co¶ zostanie z budżetu to dokup SSD pod OS np Goodram C50 czy Crucial M500. Grafiki chyba nie ma sensu zmieniać skoro i tak nie grasz.
  • Poziom 43  
    APU będzie niewiele bardziej wydajne od tego co masz. Jak podkręcisz swój procesor do 4.0Ghz to praktycznie ta sama wydajno¶ć co tanie A8/A10.
  • Poziom 43  
    11111olo napisał:
    A jakies procesory amd A8 lub A10 nie s± warte uwagi?

Możesz trochę szerzej w temacie "szybko¶ci" powiedzieć? Jakie¶ programy sprawiaj± problem, "mul±"?
    Moim zdaniem CPU nadal prezentuje dobry poziom, płytka i pewnie chłodzenie pozwol± ci na OC, więc jedyne co bym zmienił, to dysk na SSD - MX100 240GB. Mimo sata II i ograniczonego transferu będzie ogromna różnica.
  • Poziom 43  
    Ten procesor o 4GHz kiedy¶ się otarł ale to był zaraz po zakupie. Teraz ciężko doj¶ć do 3,75 mimo że nigdy nie był podkręcany (no może na kilka godzin ł±cznie).

Obróbka filmów i głównie kodowanie trwa bardzo długo więc do tego potrzebny mi lepszy procesor.

A i5-4590? Wiem że przekroczę 1000 zł ale jak ma być że wymienił stryjek...

Płyta to góra 250 i ram jakie¶ 150. Czyli wyszło by powiedzmy 1100 zł.

Je¶li to nie ma sensu to jaki procesor ma sens?
  • Poziom 43  
    11111olo napisał:

Obróbka filmów i głównie kodowanie trwa bardzo długo więc do tego potrzebny mi lepszy procesor.

Tutaj 4 pełne rdzenie się przydadz±. 4590 to dobry CPU, ciut taniej minimalnie wolniejszy i5 4460, płyta w miarę przyszło¶ciowa to 300zł, można kupić i za 150zł ale na teraz bez wielkich możliwo¶ci upgrade i bez obsługi RAID. 4GB Ram - 130zł
  • Poziom 43  
    Warto dołożyć te 100zł, przy twoich zastosowaniach będzie kosmiczna różnica.
  • Poziom 43  
    Nie chcę nic w przyszło¶ci upgade'ować. To ma być lepsze niż jest obecnie. Wiem że 1000-1100 zł to nie jest jako¶ strasznie dużo ale teraz więcej nie mam. Jak czas kodowania się skróci choćby o 30-40% to będę bardzo zadowolony.
    To nie jest komputer do rozrywki.
    S±dzę że nic ciekawszego w tej cenie nie znajdę.
  • Poziom 43  
    4590 ma 4 fizyczne rdzenie + wydajno¶ć pojedynczego rdzenia zegar w zegar to podejrzewam jest o 50% wyższa. Jak soft wykorzysta 4 rdzenie, to możesz się spodziewać gigantycznej różnicy.
  • Poziom 43  
    Daj znać jak się będzie spisywał zestaw. Jak sprzedasz stare czę¶ci warto zainwestować w dysk SSD - 120GB s± od 250zł.
  • Poziom 43  
    Postaram się ;)
    Z dyskami SSD mam same nieprzyjemne chwile i w to nie chcę inwestować. Zanim zrobiłem RAID miałem SSD 60GB. Było szybko i równie szybko dysk gubił dane. Wiem że to nie jest reguł± ale bardzo się zraziłem.
    Poza tym płyta ma 6 gniazd SATA które zajmę.
  • Poziom 43  
    WeĽ Z97 tego samego producenta, s± może 30zł droższe a zawsze to nowszy chipset
  • Poziom 43  
    Trochę więcej niż 30 zł i do tego praktycznie maj± jedn± funkcję więcej z której nie skorzystam. Już bardzo nadszarpn±łem budżet więc kolejne wydatki nie wchodz± w grę.

Link
  • Poziom 43  
    MSi H97 PC Mate kosztuje praktycznie tyle samo...
  • Poziom 43  
    Przeczytaj opis płyty na stronie producenta. H97 czy Z97 - obie raczej 10 obsługuj±
  • Poziom 43  
    To już musisz sam sprawdzić albo pytać użytkownika raid. Ogólnie w tym temacie nie siedzę, ale nie wiem czy nie będziesz musiał stworzyć macierzy od nowa.
  • Poziom 32  
    Z tego co wiem, bardzo prawdopodobne że tak.
  • Poziom 18  
    Jak nie grasz i nie uzywasz za duzo procka, tj tylko filmy i surfowanie to taki Amd A8 lub A10 spokojnie da rade. A kase zainwestuj w ss bo to robi roznice :)
  • Poziom 43  
    terry1996 napisał:
    Jak nie grasz i nie uzywasz za duzo procka, tj tylko filmy i surfowanie to taki Amd A8 lub A10 spokojnie da rade. A kase zainwestuj w ss bo to robi roznice :)

a8 czy a10 s± nieopłacalne dla niego
  • Poziom 18  
    fiend_ napisał:
    terry1996 napisał:

a8 czy a10 s± nieopłacalne dla niego

chodzi o to, ze z procesorem dual core i ssd komp bedzie chodził db,
  • Poziom 43  
    a8, a10 ani i5 to nie s± dual core, więc gadasz jakie¶ głupoty
  • Poziom 18  
    no dual core sa gorsze, wiec te to az za duzo
  • Poziom 43  
    Płytę zmieniłem na Z97. Była droższa o 10 zł więc jest ok.
    Nie wiem kiedy dotrze cało¶ć bo jeszcze nie wysłali ale pewnie to nast±pi w poniedziałek.

Kolego terry1996 . Mi nie chodziło o drobne przyspieszenie tylko o konkretne. Tu najważniejszy jest komputer. Jak by chodziło tylko o internet to nawet pentium 4 by się nadawał.

EDIT

Od dwóch dni mam już od¶wieżony komputer. RAID działa i nie trzeba było nic robić. Nawet komputer uruchomił się na wcze¶niejszym xp, ale nie ma sterowników do karty graficznej.
    Po przesiadce na win7 x64 stwierdziłem że tu microsoft zrobił wszystko aby było gorzej, wolniej i trudniej.

Będę musiał założyć przynajmniej kilka w±tków bo nie wiem jak zrobić niby podstawowe rzeczy które we wcze¶niejszych wersjach windowsa nie występowały.

Co do prędko¶ci to na xp było to czuć a benchmarki to potwierdziły. Przy¶pieszenie jest około 3-4x. Na win7 który nie wiadomo czemu tak muli mimo przy¶pieszenia na benchmarkach jest ogólnie wolniej niż na starej konfiguracji z xp.

Jeszcze na win7 nie sprawdzałem jak idzie kodowanie bo nie wiem jak dodać kodeki. Film da się ogl±dać ale w programie wyskakuje że nie ma kodeka.

Dziekuję wszystkim.