Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)?

Uco 11 Jun 2014 19:35 27366 12
 • #1
  Uco
  Level 16  
  Jak w temacie, niestety znalazłem tylko suszarki, a w mieszkaniu nie ma miejsca na dwa odrębne urządzenia: pralkę i suszarkę. Nie ma takiego urządzenia na rynku?
 • #2
  Uco
  Level 16  
  sam znalazłem, otóż istnieje tylko JEDEN model na świecie. Wszedł do sprzedaży w maju tego roku... koszt ~5500zł, można kupić w najdroższych marketach póki co.

  http://laundry.reviewed.com/content/aeg-heat-pump-laundry-combo-first-impressions-review
  http://newsroom.electrolux.com/uk/2014/05/21/...ryer-with-heat-pump-technology-okokombi-plus/
  http://www.ceneo.pl/30330230

  Jeszcze nie przeliczałem, ale cena raczej znacząco przekracza korzyści które można zyskać płacąc mniejszy rachunek elektrowni.
 • #3
  astw
  Level 18  
  Znakomita większość pralko-suszarek suszy "korzystając z wody" (mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic695767.html
  Są wśród nich takie, które suszą bardzo dobrze (np. Miele), są jednak dużo droższe.
  Niektórzy producenci oferują modele pralko-suszarek "korzystających z powietrza" (BSH).

  http://www.amazon.de/AEG-L77685WD-Waschtrockn...sr_1_1_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1
 • #4
  Uco
  Level 16  
  >Znakomita większość pralko-suszarek suszy "korzystając z wody" (mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu).


  No właśnie, marnując hektolitry wody na chłodzenie skraplacza, lub wydmuchując świeżo zużyte kWh na nagrzanie powietrza na zewnątrz. To jest wręcz niepoważne w czasach, gdy woda i prąd są takie drogie. Sprężarki, skraplarki, parowniki i ogólnie technika pomp ciepła znane od dawna, nie ma powodów by z tego nie korzystać.
 • #5
  Mareque
  Level 11  
  Szanowni Profesjonaliści,
  Patrzę, czytam już trzeci tydzień i nie mogę podjąć jasnej decyzji:

  Aktualby model pralko-suszarki AEG (chyba L9WBA61B choć nie znalazłem czym sie różni od L9WBA61C) jako jedynej na rynku z pompą ciepła. Drogie to okrutnie. Chcę kupić pierwszą pralko-suszarkę, skuszony brakiem konieczności rozstawiania prania po mieszkaniu ale i ograniczony ilością miejsca (pralka i suszarka osobno nijjak nie wejdą). Chcę porządny sprzęt, i żeby nie marnował setek litrów wody i nie grzął łazienki (pompa ciepła).

  POwszechna opinia donosi: nie kupuj pralko-suszarki bo awaryjna.
  Jedyne info jakie znalazłem n.t. awaryjności AEG z pompą było na brytyjskich forach i dotyczyło zapychania się jakiejś rurki smechami z ubrań, ale podobno po takim zapchaniu wylewa wode z szuflady na proszek i zatapia sąsiada.....


  Czy ktoś się podzieli doświadczeniem z serwisu lub z użytkowania?
  Kupić AEG czy odpuścić ekologię np na rzecz Boscha lub Samsunga 2w1?
 • #6
  Uco
  Level 16  
  Aktualnie jest L9WBC61B stary model to L99691HWD.
  Starszy model to 1kg mniej prania i chyba lepszy wyświetlacz.
  Od pół roku mam L9WBC61B i działa jak należy, ale ma kilka niedoróbek.

  Do minusów:
  -pranie bywa pomięte po suszeniu na wiór.

  -software ma błędy-niedoróbki, przydałaby się opcja aktualizacji.
  -wkładasz pranie pralka waży wyskakuje czas stwierdzasz, że to za długo i używasz funkcji skracania czasu prania, czas zamiast się przeliczyć kasuje się na domyślne i znowu trzeba ważyć, irytujące.
  -na niektórych programach nie da się włączyć żadnych funkcji po ważeniu. Np. nie da się ustawić czasu jaki musi upłynąć do rozpoczęcia prania, skrócić prania, włączyć suszenie, zmienić szybkość wirowania itp.
  -pranie po ustalonym czasie. Pralka powinna zważyć i potem się powinno ustawiać czas, a teraz jest tak, że chcesz mieć pranie na rano to najpierw musisz zważyć(ustalić czas prania), potem skasować program (włączyć/wyłączyć pralkę) wyliczyć ile czasu potrzeba opóźnić wiedząc ile trwa pranie, żeby to było np. na 6.00 rano.
  -brakuje programu wypierz do ustalonej godziny np. 6:00 rano.
  -dla niektórych programów suma czasów trybu łącznego suszenie + pranie jest znacznie większa niż tylko pranie, a potem włączenie suszenia. Są to różnice nawet ok 40min. Widać to kiedy pralka przechodzi z prania do suszenia. Po starcie suszenia znowu zaczyna się odwirowanie wstępne czekanie nie wiadomo na co. Co ciekawe dzieje się tak tylko w suszeniu automatycznym, w czasowym pralka po praniu od razu włącza sprężarkę i suszy.


  -suszenie chyba nie ma czujnika temperatury/wilgoci. Suszenie jest na zimno pranie ma może 30C przez cały czas suszenia -dopóki jest wilgotne. Gdy się robi suche to temperatura idzie do góry, czasem bardzo wyraźnie, spokojnie zrobi się 50C i więcej. Powinno się to wtedy wyłączyć, a nie suszyć dalej, tak się robi gdy jest więcej rzeczy w pralce i nie jest to typowa bawełna, nie jest to też bardzo częste. Jednak w większości przypadków suszenie jest w niskiej temperaturze.
  -suszenie na wiór, ale przede wszystkim suszenie do prasowania (bardzo przydatne) jest dostępne tylko dla bawełny, a powinno być we wszystkich programach. Trzeba ręcznie ustalać czas suszenia, a to wymaga wprawy.
  -częste czyszczenie filtra do suszenia - ale za to jest dobrze przemyślane i manualnie jest łatwe.
  -wypoziomowanie jest obowiązkowe.
  -przy wirowaniu spadną wszystkie przedmioty położone na pralce.
  -powinna być dodana zalaminowana karta programów.
  -sprężarka i wentylator suszenia wydają stały szum. W trybie suszenia w czasie pracy nocą może być za głośno jeśli pralka nie stoi za drzwiami.
  -ciężka, 100kg, wnoszenie po schodach to udręka, potrzebne są min. 3 silne osoby, najlepiej 4.
  -nie rozumiem dlaczego pompa wody uruchamia się tak często.
  -nie można wlewać płynu do płukania w programie sport ?!?
  -im bardziej się wysuszy tym prasowanie trudniejsze.

  Plusy:
  -można na niej polegać, faktycznie jest tak, że wieczorem wkładasz rzeczy, rano wyciągasz, prasujesz i można iść.
  -wirowanie 1600 samo w sobie już suszy.
  -wirowanie ma dobry algorytm: powoli rozpędza się coraz bardziej i za każdym razem układa pranie na nowo, minus jest taki, że to trwa długo, >15minut.
  -silnik jest tak cichy, że w normalnym praniu gdyby nie to, że pranie samo w sobie chlupie można nie zauważyć, że pralka w ogóle pracuje.
  -jak ktoś miał do czynienia z pralką za 1000zł to różnica jest kolosalna.
  -proszek generalnie nie obkleja komory na proszek.
  -duża klapa - ułatwia wkładanie.
  -pralka po pół roku nie przesunęła się nawet o milimetr.
  -dobre wykonanie, nie jest to jakiś niedopasowany pofalowany plastik.
  -nie wciąga małych obiektów pod gumę przy drzwiach które potem zatykają filtr, ale zdarza się, że podczas suszenia smycz utknie w fałdach gumy.
  -suszenie w niskiej temperaturze, max 30C. Suszenie wgląda mniej więcej tak jakby postawić wiatrak przed ubrania. Można suszyć, rzeczy których normalnie nie powinno się suszyć. Powinien powstać nowy symbol suszenia w temp. pokojowej :)
  -bezproblemowe czyszczenie filtra na dole, wystarczy mieć płaskie naczynie.
  -jak ktoś lubi automatykę to będzie zadowolony, wiatraczki, sprężarka, wirowanie wszystko ładnie chodzi :)

  Prawdopodobnie Bosh ma też pralko suszarkę ze sprężarką, ale nigdzie nie jest to napisane, nawet wspomniane. Przypuszczam to na podstawie zużycia wody i prądu podczas prania+suszenia.
  Aha i jeszcze jedno w Polsce ta pralka kosztuje zbyt dużo, w Czechach dostałem ją 1000zł taniej, pomimo, że to bogatszy kraj... na Słowacji ok 800-500zł taniej. W Niemczech też widziałem taniej, nawet na Ukrainie wychodziło taniej, zależy kto gdzie ma blisko może posprawdzać. W Czechach już starszego modelu raczej nie dostaniesz. Dzwoniłem do AEG czy mają gwarancję, gdy jest kupione za granicą i dopóki jest to w Unii to nie ma problemu.
  Pralka trochę grzeje pomieszczenie, ale jak się weźmie dłuższy prysznic to też jest nagrzane + wilgoć.
 • #7
  Mareque
  Level 11  
  Dzięki za precyzyjne info :)
  Obecnie w Czechach widzę max 100 różnicy w cenie niestety na aktualnym modelu (30k CzK).

  A'propos Bosch'a - proszę zob załacznik i powiedz czy prawidłowo typuję model :)

  M Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)?
 • #8
  Uco
  Level 16  
  tak WVH28420, widać to przy rocznym zużyciu z suszeniem i bez. Poza tym polecam porównać zużycie prądu.
 • #9
  udarr
  Level 10  
  Witam wszystkich, bardzo proszę o pomoc w wyborze pralko-suszarki. Koniecznie musi być z pompą ciepła. Czy sytuacja na rynku tych urządzeń uległa poprawie i dostępne jest więcej modeli? Niestety przeglądając oferty nigdzie nie jest to wprost napisane, z wyjątkiem przytaczanego tutaj modelu AEG - ten niestety jest za drogi. Póki co alternatywę do niego stanowi model Boscha z postu powyżej WVH28420 za ok. 3.000zł co wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Po parametrach zużycia mediów widzę, że bliźniaczym do niego modelem jest Siemens WD14H420PL. Czy poza tymi urządzeniami warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Ewentualnie czy dopłata rzędu 2.000-2.500zł to AEG jest warta tego zachodu? Nie zależy mi na wymyślnych programach i gadżetach, podłączeniu do sieci WiFi. Chciałbym tylko uprać i wysuszyć zwykłe pranie, 95% bawełnę, bez zużycia 100l na samo suszenie. I jeszcze dodatkowe pytanie - czy pralko-suszarka z pompą ciepła musi być jakoś specjalnie umiejscowiona? Można ją postawić w dużej, zabudowanej szafie w łazience? Czy drzwi od szafy mogą być zamknięte? Czy trzeba je uchylać na czas suszenia lub zamontować kratki wentylacyjne? Jestem zielony w sprawach AGD więc wszelka pomoc będzie dla mnie nieoceniona. Dziękuję, Kuba.
 • #10
  alpacinu
  Level 1  
  Witam,
  Czy coś się zmieniło w temacie pralko suszarki z pompą ciepła? Czy dalej dostępny jest tylko AEG i bsh?
 • #11
  tommylee777
  Level 6  
  Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na pewien mankament, który wczoraj wskazał mi sprzedawca. Mianowicie pralko suszarka ma przykładowo 9 kg prania suchego i 6 kg wsadu... mokrego. To oznacza, że jak upierzesz te 9 kg to po odwirowaniu waży kilkanaście kg i nie wrzucisz całości do suszarki na raz. Do tego jak wrócisz z rodziną z wakacji i masz kilka prań do zrobienia to po każdym czekasz dodatkowo 2 do 4 godzin na wysuszenie poprzedniego prania zanim wrzucisz kolejne lub rezygnujesz z suszenia.
  To oczywiście jest istotne jeżeli ma się opcję kupienia odrębnej suszarki, bo można prać i suszyć jednocześnie nie blokując sobie pralki ale jak się nie da wstawić suszarki to warto wiedzieć, że są pewne ograniczenia.
 • #12
  ziutek27
  Level 11  
  No, ale u mnie wielokrotnie przeładowywało się suszarkę (bo za dużo prania było wrzucone, ale nadal jakośtam suszyła. Nic się nie popsuło, chociaż pranie często wychodzilo jeszcze ciut mokre. Zatem da się, choć z czasem człowiek się przyzwyczaja i ładuje mniejsze porcje prania (ale nadal na oko) i przechodzi gładko.

  Dobrze jakby te urządzenia miały wbudowaną wagę i możliwość np. zablokowania programu suszenia przy mocnym przeładowaniu.

  Móstwo suszarek jest już z pompą ciepła, nawet coraz bliżej tysiąca złotych, ale w temacie urządzenia 2w1 niewiele się zmienia. To chyba przez stopień skomplikowania...
  Kojar
  Electrolux EW9W161B
  AEG L9WBC61B
  AEG L9WBA61BC

  natomiast obecnie, z racji na to, że mam "darmowy prąd", a woda+kanaliza jest dość droga to zainteresowałem się pralko suszarkami tradycyjnymi, ale takimi które nie używają wody do cyklu suszenia (np. BOSCH WVH 28420PL).
 • #13
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)? Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)? Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)? Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)? Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)? Jaka Pralko-suszarka z pompą ciepła (sprężarką)?
  Cud technologiczny ze stajni eluxa. 9kg prania 6kg suszenia ale z pompą ciepła.
  Syfilis totalis bezensowna konstrukcja pralka 6tysi a baniak nierozbieralny. Wszystko jak z papieru.
  Jedyny plus za elastyki od kompresora do zespolu parujaco-skraplajacego.
  Za darmo bym nie wziął, po 1.5 roku parownik i skraplacz świata nie widział.