Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz SONY TA-H5600 - Piszczenie z głośników

matpie1989 11 Jun 2014 21:22 2223 6
Altium Designer Computer Controls
    matpie1989
    Level 2  
    Witam,

Mam następujący problem ze wzmacniaczem Sony model TA-H5600 wchodzącego w skład wieży Sony MHC-5600.

Całkiem niedawno wzmacniacz przeszedł gruntowny "remont" - wymienione zostały przekaźniki oraz wylane kondensatory elektrolityczne które powodowały buczenie w głośnikach. Po odbiorze wieży z naprawy i podłączeniu jej w domu zauważyłem, że z głośników wydobywa się cichy pisk wysokiej częstotliwości zarówno z sekcji niskotonowej jak i wysokotonowej (wieża ma rozdzielone sekcje wysoko i niskotonowe) niezależne od źródła sygnału (tape, tuner, cd itd.). Na wyjściu słuchawkowym wydaje mi się że nic nie piszczy, ale może być to tak ciche, że po prostu niesłyszalne

Piszczenie nie jest zależne od głośności, jest słyszalne w przerwach miedzy nagraniami jak i cichych partiach muzyki. Jest strasznie denerwujące! Strasznie niesie po pokoju, a że lubię sobie wieczorem posłuchać cicho muzyczki, to jest to tym bardziej wkurzające takie piszczenie.

Oddałem sprzęt w ramach reklamacji, jednak elektronik który mi naprawiał tą wieżę stwierdził że nie słyszy on częstotliwości powyżej 12kHz i on tego piszczenia nie słyszy, twierdzi ze na przyrządach też niczego nie widać bo sygnał szumu, mimo że mniej słyszalny to jest silniejszy od tego sygnału pisku i go po prostu zakrywa na oscyloskopie. Przestawił przetwornicę podświetlającą wszystkie wyświetlacze, bo myślał że tam trzeba szukać przyczyny na częstotliwość 22kHz. Niestety nic to nie pomogło z głośników jak piszczy tak piszczy. Elektronik się podał a ja zostałem z piszczącym problemem.

Czy ktoś z szanownych tutaj Forumowiczów mógłby mi dać chociaż cień szansy na wyeliminowanie tego problemu? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki gdzie szukać problemu.

Dziękuję i pozdrawiam
    Mateusz
  • Altium Designer Computer Controls
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Po pierwsze jak sprawdziłeś że są zakłócenia wysokotonowe na wyjściu LF?
    W Philipsach spotkałem się z wadą fabryczną i tam modyfikacja filtrów zasilania VFD usuwała pisk z wyjść mcz . Tutaj wymaga to prześledzenia skąd się pojawia owóż piszczenie.
    Zleć to do serwisu gdzie słyszą to co Ty potrafisz usłyszeć :)
  • Altium Designer Computer Controls
    matpie1989
    Level 2  
    Dziękuję za odpowiedź

Do wzmacniacza mam podłączone 2 kolumny, każda kolumna składa się z częsci zawierającej głośnik niskotonowy podłączony kabelkiem do wzmacniacza oraz częsci z głośnikiem średnio i wysokotonowym podłączonym osobnym kabelkiem także do wzmacniacza.

Pisk słyszalny jest w każdym głośniku, wysoko, średnio i co najdziwniejsze niskotonowym, aczkolwiek w wysokotonowym jest bardziej "piskliwy" niż w niskotonowym. Sprawdzane to było na zasadzie "Odłącz wszystko a podłącz tylko jeden" i faktycznie na każdej sekcji piszczy. W serwisie pan podłączył mi jego satelitkę i występował ten sam efekt, niezależnie do której sekcji podłączył głośnik (ja używam oryginalnych kolumn do tego zestawu SS-H5600), tak więc usterkę moich kolumn można wykluczyć
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Wiem że te kolumny to bi-wiring , dziwię się że na LF słyszysz coś typu pisk jak przetwornik jest tylko niskotonowy.
    Może to jest szum własny , taka natura tego modelu a Ty oczekujesz zupełnej ciszy .
    Oscyloskopem się nie zmierzy, tylko analizator widma lub wprawne ucho specjalisty :)
    Trudno coś poradzić gdy nie jesteś elektronikiem, zleć to do naprawy specjaliście , wtenczas nie musimy tutaj podpowiadać co robić :)
    matpie1989
    Level 2  
    Wiem, że to dziwne ze na LF słyszę pisk, ale niestety tak jest. Mój ojciec kupił tą wieże na początku lat 90tych i nigdy nie było tego typu problemu. Później zaczęła buczeć a po wymianie kondensatorów piszczy. Czy jest możliwość że wylany elektrolit nadtrawił ścieżki i stąd ten pisk? Pan w serwisie powiedział mi że były strasznie wylane kondensatory.
    User removed account
    User removed account  
    matpie1989
    Level 2  
    Dziękuję za wskazówkę.

Postaram się znaleźć jakiegoś serwisowca w Krakowie który podejmie się próby naprawy tego wzmacniacza, albo przynajmniej dowie się dokładnie co jest przyczyną. Może okazać się, że to jakaś drobnostka i jej naprawa nie będzie uciążliwa.
    Szkoda że tak długo zwlekałem z jej naprawą... być może gdybym wymienił te kondensatory 5 lat temu to nie byłoby teraz tego problemu... ;(