Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] złącze kablowe bez zacisku PE

Pawel Szwak 11 Cze 2014 21:43 3099 12
  • #1 11 Cze 2014 21:43
    Pawel Szwak
    Poziom 2  

Dzień Dobry Wieczór!
    Mam mały problem z podłączeniem RB-tki na budowie. W złączu abonenckim za zabezpieczeniem zalicznikowym dostępne są tylko 4 zugi (3 fazowe + N), nie ma możliwości podłączenia przewodu PE z RB-tki.

Przy kontakcie z energetyką Panowie stwierdzili poprawność montażu.

Jak zatem realizować samoczynne wyłączenie zasilania u Klienta (czyli różnicówki) bez podłączenia PE? Dodam, że nikt z Taurona nie jest w stanie mi pomóc (przynajmniej Ci, z którymi się kontaktowałem). Czy ratować sytuację szpilką przy RB-tce, czy są jakieś inne metody.

Zdjęcia zrobione na tej samej ulicy, 3L+N+PE w złączu pierwszym, złącze dalej 3L+N.
    [Inne] złącze kablowe bez zacisku PE [Inne] złącze kablowe bez zacisku PE

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

• #2 12 Cze 2014 07:13
    bubu1769
    Poziom 32  

A nie możesz zamiast jednego zakończenia dać zacisk PE z tego co kojarzę są one zaciskane na euro-szynie i też mogą spełniać funkcje zakończeń.

Moderowany przez kkas12:

A co jeśli obudowa jest wykonana w II klasie ochronności?
    Też kolega takiego ZUG'a zaproponuje?

• #3 12 Cze 2014 08:54
    stomat
    Specjalista elektryk

To nie jest 3L+N tylko 3L+PEN. Jak nie wiesz jak zrobić żeby instalacja była bezpieczna to się zwolnij i idź do TESCO na kasę.

• #5 12 Cze 2014 12:18
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

bubu1769 napisał:
    Uwielbiam tą pomoc ze strony "zaawansowanych" użytkowników Elektrody, czegoś nie potrafisz, śmiesz się o coś pytać - jesteś głąb, zatrudnij fachowca.
    A ja "uwielbiam", gdy ktoś pomija niewygodne pytania!
    djlukas napisał:

A jaki rodzaj sieci?

Więc- szanowny autorze? Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji!

Każdy następny post, który nic istotnego nie wnosi do tematu- zostanie stosownie oceniony. To jest forum techniczne a nie budka z piwem, gdzie można "pogadać" o wszystkim...

Ps.
    Pawel Szwak napisał:
    Dzień Dobry Wieczór!
    Nie wiem, to miało być śmieszne, czy infantylne... - pytanie retoryczne

• #6 13 Cze 2014 07:28
    Pawel Szwak
    Poziom 2  

Dzień dobry.

djlukas napisał:
    A jaki rodzaj sieci?

Rodzaj sieci TN-C (zaciski oczywiście 3L+PEN )

Bronek22 napisał:
    Dlaczego tego nie robi elektryk ?

Ja to będę robił, ponieważ jestem elektrykiem ze Świadectwem Kwalifikacji (nikt w SE-ie nie daje "uprawnień").

Tymczasem Pan z Taurona zadzwonił do mnie i zaproponował następujące rozwiązanie tematu:

1) Dołożyć dodatkowy zacisk PE do szyny
    2) Przewód PEN (obklejony taśmą zielono-zółtą na końcu) zacisnąć w zugu PE i stąd mostek do zacisku N (bez uziemienia punktu rozdziału)...i mamy sieć TN-S (?)

Czy wg takiego rozwiązania mamy problem z głowy?

P.S.
    Dodam jeszcze, że niekiedy dostateczny zasób informacji rozbija się o przyzwyczajenia Panów z regionalnych zakładów energetycznych.

• #7 13 Cze 2014 07:57
    fighter
    Poziom 20  

Pawel Szwak napisał:

Ja to będę robił, ponieważ jestem elektrykiem ze Świadectwem Kwalifikacji (nikt w SE-ie nie daje "uprawnień").

Tymczasem Pan z Taurona zadzwonił do mnie i zaproponował następujące rozwiązanie tematu:

1) Dołożyć dodatkowy zacisk PE do szyny
    2) Przewód PEN (obklejony taśmą zielono-zółtą na końcu) zacisnąć w zugu PE i stąd mostek do zacisku N (bez uziemienia punktu rozdziału)...i mamy sieć TN-S (?)

Czy wg takiego rozwiązania mamy problem z głowy?

Problem nadal jest i będzie dlatego, że kolega nie wie co ma robić a jeśli wie to nie jest pewny czy to dobrze jest i co z tego wyniknie. Koledzy na ELektrodzie nie są nadzorem budowlanym nad twoimi robotami. Co więcej nawet jeśli tą robote zrobisz to przy następnej również bedziesz potrzebował pomocy elektrody bo jesteś niedokształcony a temu może tylko zaradzić książka logiczne myślenie i praktyka z kimś doświadczonym, nie rady na forum.

Przyznanie się do posiadania uprawnień i zadawanie takich pytań to wstyd,dla samego siebie. Bo jak mawiają podobno kto pyta nie błądzi.

• #8 13 Cze 2014 08:37
    1044571
    Usunięty  
  • #9 13 Cze 2014 10:39
    bartekfigura
    Poziom 26  

Pawel Szwak napisał:
    Ja to będę robił, ponieważ jestem elektrykiem ze Świadectwem Kwalifikacji

A wszyscy dobrze wiemy w jaki sposób można otrzymać "Świadectwo Kwalifikacji" można być nawet piekarzem.

• #10 13 Cze 2014 11:09
    stomat
    Specjalista elektryk

To kto w końcu dzwonił do kogo? Ty do Tauronu czy odwrotnie.
    Wszystko jest zrobione poprawnie (przynajmniej to co widzimy) tylko ty masz mały zasób wiedzy. Ech, poleciałem tu Bronkiem. Należy z pod tych zacisków wyprowadzić cztery przewody minimum 10 mm² i w swojej rozdzielnicy rozdzielić PEN na N i PE. O połączeniu z GSW nie wspomnę.

• #11 14 Cze 2014 01:42
    Pawel Szwak
    Poziom 2  

Potrzebuję konkretów i uzupełnienia wiedzy. Czy jest tu ktoś kto mi pomoże w rozwiązaniu tego problemu?

• #13 24 Cze 2014 22:16
    Pawel Szwak
    Poziom 2  

Dziękuję za pomoc, problem rozwiązany.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME