Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana płyty głównej + procesora + ram= Porządny zestaw w rozsądnej cenie.

artur04c 23 Cze 2014 14:03 8148 109
    artur04c
    Poziom 18  
    intel i5 4690k będzie dostępny od 24 czerwca, więc trzeba jeszcze troche poczekać, żeby sie ceny ustabilizowały :)
    artur04c
    Poziom 18  
    Mam takie pytanie. Czy obudowa zalman z3 plus będzie odpowiednia do nowego sprzętu? :) bo tak mi chodzi po głowie i nie wiem czy właśnie taka obudowę wybrać.
    Rozjechany_Króliczek
    Poziom 23  
    Ja mam obudowę "no name" i wszystko działa super. :-)
    Bez zalmanów i innych cudownych obudów zwiększających przepływ powietrza oraz innych bzdur.
    I temperatury również są super.
    Jak masz budę starą to jak tylko nie odrapana będzie również super :-)
    artur04c
    Poziom 18  
    Moja obudowa wygląda jak nowa :D dosłownie może delikatne ryski na górze, ale praktycznie nie widoczne, ale ktos stwierdził, że moja obudowa to piekarnik :D a jak chce robić OC to obudowa dobra by sie przydała :P
    artur04c
    Poziom 18  
    Chciałbym dowiedzieć się czy na allegro oferta nr 4343679462 jest kusząca? Ponieważ na taką płytę patrzyłem się, procesor już był odgórnie wybrany, chodzi o i5 4690K i pamięć ram. Na tek aukcji nic nie ma w ogóle napisane o pamięci RAM i to mnie ciekawi czy to nie jest właśnie jakiś haczyk :D
    wariato
    Poziom 43  
    Na aukcji sprzedają samą płytę bez pudełka, sterowników, kabli itp. Ram pewnie rzucą najtańszy pierwszy lepszy.
    artur04c
    Poziom 18  
    "Podzespoły są nowe bezpośrednio z hurtowni:
    - płyta główna ASUS Z97-K BOX
    - procesor Intel Core i5 4690K BOX z odblokowanym mnożnikiem
    - pamięć 8GB (1x8GB) DDR3 1600MHz
    (wersja box, komplet sterowników oraz kabli)"

Chyba trzeba będzie napisać do sprzedającego jaka to dokładnie jest pamięć RAM :D
    Rozjechany_Króliczek
    Poziom 23  
    artur04c napisał:
    - pamięć 8GB (1x8GB) DDR3 1600MHz

Trzeba było kupić ddr3-2400 albo lepsze ;-)
    Zaryzykowałem, kupiłem i ten chipset obsługuje takie prędkości. Śmiga aż miło.
    100zł nie generuje znaczących kosztów (1600 vs 2400)
    Rozjechany_Króliczek
    Poziom 23  
    fiend_ napisał:
    zyski z wydajności - zauważalnych, nie syntetykach nic nie znaczących - żaden.

Nie mam punktu odniesienia żadnego.
    Rozjechany_Króliczek
    Poziom 23  
    Najlepiej zerknij na ten test:
    http://www.purepc.pl/plyty_glowne/jaka_plyta_..._1150_przeglad_najciekawszych_modeli?page=0,8

Wychodzi na to że Z97 obecnie to najlepszy wybór.
    To raz. A dwa poczytaj tu:
    http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach

Choć niektórzy uważają że wybór bez sensu bo za drogo to ja zapytam czy ~200zł więcej za płytę wraz z pamięciami (jeśli ma być na więcej niż pół roku) to dużo ?
    No chyba nie...
    Rozumiem 1000zł do grafiki lepszej dołożyć że to obciążenie ale 200 ??
    Rękę dam sobie obciąć że Z97+ddr3-2400 będzie dużo wydajniej od Z87+ddr3-1600

Zresztą mają rację. Z87 NIE POTRAFI obsłużyć więcej niż ddr3-1600.
    Z97 już potrafi.
    Jak widzę że na dziś dzień ktoś poleca ddr3-1600 to mi ręce opadają...
    Ale jak ktoś ma przekonania z poprzedniej epoki to już nic nie poradzę.

A najbardziej śmieszy mnie to że do płyty za 230-300zł poleca jeden z drugim procesor za 800 i kartę grafiki za 1000zł.

Uważam że wydać na płytę 800zł to lekka przesada a większość płyt uważanych za TOP tyle kosztuje.
    Ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność. 800 za dużo a 260 super ?
    Nie lepiej coś po środku ?
    artur04c
    Poziom 18  
    Ja jak będę kupował płytę główną to na pewno Z97 i prawdopodobnie ddr3 2400 bo widać, że jest różnica :)
    Tylko teraz wybrać tą odpowiednią płytę, dobrą ale nie za drogą :D
    Rozjechany_Króliczek
    Poziom 23  
    Weź sobie tą co ja mam MSI Z97 G5.
    Chyba że Gigabyte będzie lepsza. Nawet nie zdążyłem dokładnie poczytać o innych niż MSI.
    Jeszcze ASROCK będzie fajny w wypasionej wersji. ASROCK zawsze jest o krok do przodu do innych. Ale słyszałem znowu że felerną można trafić.
    Albo weź taką co NIE MA portów VGA :D Ja mam i czuję jakbym się cofnął o 10 lat do tyłu.
    fiend_
    Poziom 43  
    Jeżeli komp high end, to faktycznie ta różnica jest znaczna, tylko warto sprawdzić testy na innych portalach ku potwierdzeniu prawidłowości.
    Przy komputerze za 3 tysiące lub więcej może i warto kupić szybsze RAM'y, ale w niższych budżetach to karta ma największe znaczenie/
    artur04c
    Poziom 18  
    Dzisiaj mam urodziny i otrzymałem obudowę Zalman i procesor i5 4690k i potrzebuję teraz porządnych i nie drogich pozostałych brakujących elementów :D
    Aktualnie mam:
    Obudowa
    i5 4690K
    GTX 660
    3 dyski twarde
    napęd

Brakuje mi płyty głównej, pamięci ram i zasilacza. Jeszcze jak by łączna cena tych podzespołów nie była wygórowana to może jeszcze skuszę się na dysk SSD pod system, jakieś 120 GB :) Proszę o Wasze propozycje bo sam nie chcę dobierać, żeby nie namieszać :D
    Rozjechany_Króliczek
    Poziom 23  
    artur04c napisał:
    i5 4690K

To wszystkiego najlepszego :-)
    Pod ten procesor zbrodnią byłoby nie kupić czegoś na Z97 ale to chyba oczywiste.
    Z pamięciami to już pisałem ale i tak wybór należy do Ciebie.
    Pod BF4 wszystko na ULTRA +MSAA *4 mam minimum 85kl w rozbudowanych lokalizacjach w porywach do 120.
    Średnia to 100kl/s
    Twój procek będzie jeszcze lepszy.
    A to już wystarczy w zupełności ;-)
    Nawet nie warto go podkręcać :-)
    artur04c
    Poziom 18  
    Dziękuję ;)
    Właśnie wiem, że procek w zupełności wystarczy przy nominalnej częstotliwości.
    Płyta oczywiście, że na Z97, a ram ten szybszy :D, ale teraz pytanie jaką płytę wybrać? gigabyte? asusa? czy może jakąś inną? :)
    Mam kartę graficzną gigabyte gtx 660 i ciekawi mnie to czy na płycie gigabyte będzie lepiej działać niż na innej płycie np asusa? Czy będzie to bez znaczenia? :D
    artur04c
    Poziom 18  
    Albo źle patrze, albo w żadnym opisie płyty głównej którą widziałem nic nie ma na temat faz zasilania... :(
    artur04c
    Poziom 18  
    Z czego widzę to ciężko jest :D, a jeżeli znajdę to cena wysoka...
    mario81
    Pomocny dla użytkowników
    Procesory Intel Haswell mają zintegrowany regulator napięcia, dlatego rola płyty głównej w przypadku podkręcania, jest tutaj dużo, dużo mniejsza, niż dawniej (ale za to procesory mocniej się grzeją). Nawet na zdecydowanej większości najtańszych Z87/Z97 (300-350 zł) które posiadają 4 fazy, bez żadnego problemu podkręcisz i5-4690K do 4.5GHz :) (rok temu nawet płyty H81 za 150 zł to potrafiły! do póki producenci nie zablokowali OC w nowych biosach).
    Ale nie wiem czy to cię urządzi, ponieważ tańsza płyta Z87/Z97 = mniej faz, gorsze chłodzenie itp. Droższe płyty na ogół mają lepsze chłodzenie, dodatkowo większa liczba faz potrafi zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła (obciążenie rozkłada się na więcej faz), poprawić stabilność i trwałość, zwiększyć potencjał podkręcania. No ale wiadomo, najlepiej sprawdzić opinie i recenzje, ponieważ zdarza się, że nie wszystko co wygląda solidnie na zdjęciach, zdaje egzamin podczas katowania podkręcaniem.
    Płyty Z97 są od niedawna na rynku, póki co niewiele jest opinii, więc chyba po prostu czeka cię przeglądanie testów: google.pl i "z97 roundup", "z97 review", "z97 test" itp., tylko, że niestety jak to zawsze bywa, testowane są głównie te droższe płyty (najtańsza Z97 jaką widziałem w teście kosztuje 418 zł - Gigabyte GA-Z97X-SLI, później ASRock Fatal1ty Z97 Killer - 455 zł, a dalej już sprzęt za ponad 500 zł).
    Ewentualnie jako ciekawostka, możesz dodatkowo rzucić okiem na tą stronę: http://www.sinhardware.com/index.php/vrm-list Sprawdź ten obrazek z tabelą, tam są detale dotyczące jakości płyt głównych, czyli ich PRAWDZIWA liczba faz, ocena jakości poszczególnych elementów (kondensatory itp.) i tak dalej.
    artur04c
    Poziom 18  
    Okej, dziękuje. Twój post jest bardzo pomocny, ponieważ chcę kupić porządny sprzęt na kilka lat żebym nie miał później problemów. Szukałem płyt głównych, ale na razie nic konkretnego nie znalazłem. Nawet wydał bym 500 zł na płytę jeżeli ona na pewno jest warta swojej ceny :D
    artur04c
    Poziom 18  
    Trzeba się zastanowić bo nie wiem kiedy będzie następna modernizacja kompa i może być tak, że będę zmuszony kręcić, ale wtedy można próbować zmienić płyte główną.
    Jak sądzicie? Ten proc i podkręcenie do 4.5 GHz w zupełności wystarczy? :)

ps. a może coś troszkę lepszego od z97 msi pc mate, ponieważ kasy na kartę dźwiękową zabraknie juz :D, a tu są tylko 3 wejśćia a ja aktualnie mam zajęte 6 wejść :)
    mario81
    Pomocny dla użytkowników
    4.5 GHz na czterech rdzeniach, przy grafice z dzisiejszej średniej półki - GTX 660, jest bardziej niż wystarczające, w sumie to w wymagających grach grafika będzie ograniczać taki mocno wykręcony procesor. Core i5 podkręcony na 4.5 GHz będzie bardzo przyszłościowy, moim zdaniem prędzej wymienisz grafikę niż procesor. Zobacz, dzisiaj podkręcony Core i5-2500K który zadebiutował w 2011 roku, nadal jest fajną opcją z którą można łączyć bardzo wydajne karty graficzne, i to się jeszcze przez jakiś czas nie zmieni, więc właściciele takich procesorów na ogół olewają przesiadkę na LGA1150.

Z płyt głównych które wypadły dobrze w testach, pamiętam na przykład Gigabyte GA-Z97X-SLI (~420 zł), ASRock Fatal1ty Z97 Killer (~460 zł), Gigabyte Z97X Gaming 5 / MSI Z97 Gaming 5 (~505-520 zł), Asus Z97-A (~550 zł) itd. Na tej ostatniej, serwis Overclock 3D podkręcił Core i7-4770K do 5 GHz.

Poza tym, mam nadzieję, że pamiętasz o dobrym chłodzeniu na procesor skoro myślisz o OC, ponieważ to dołączone, tradycyjnie nie wystarczy.
    artur04c
    Poziom 18  
    Do OC będę miał Raijintek Nemesis i myślę, że wystarczy.
    Płyty główne które mnie kuszą to te które Podałeś, ale ale nie mogę zdecydować się na którą...
    Grafika, wiem że nie jest fantastyczna, ale jak na razie wystarczy bo najważniejszy jest procesor :)