Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki Genius SP-HF2020 V2 - Brak możliwości ściszenia dźwięku

12 Cze 2014 00:04 1629 4
  • Poziom 6  
    Witam.

Do telewizora LG 32LN575S poprzez przewód optyczny Toslink podłączone mam głośniki Genius SP-HF2020 V2.
    Gdy do tego telewizora podłączone są zewnętrzne głośniki poprzez interfejs cyfrowy Toslink telewizor nie daje możliwości regulacji natężenia głośności na wyjściu (tak jak w przypadku głośników wbudowanych w TV). Opcja ta jest po prostu niedostępna.
    Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że głośniki Genius SP-HF2020 V2 nie pozwalają na ściszenie dźwięku do poziomu niższego niż poziom na wejściu, czyli przesyłany z telewizora. Przy próbie ściszenia dźwięku potencjometrem w głośnikach dźwięk całkowicie zanika.

Domyślne natężenie dźwięku na interfejsie Toslink z TV jest zbyt duże jest to czasami uciążliwe (przykładowo przy słuchaniu płyt audio z odtwarzacza podłączonego do TV). Z pogłaśnianiem na głośnikach nie ma problemu.

Pisałem już w tej sprawie do LG i otrzymałem odpowiedź, że telewizor nie daje możliwości regulacji dźwięku na zewnętrzne głośniki i należy regulować dźwięk samymi głośnikami.
    Od firmy Genius nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na zapytanie dlaczego głośniki nie dają możliwości ściszenia dźwięku do poziomu niższego od poziomu na wejściu.
    Wiem, że to nie jest żadna wada głośników, bo w YouTube zauważyłem tą samą przypadłości oglądając jeden z filmików prezentujących głośniki.

Czy jest możliwość, aby pomiędzy telewizorem, a głośnikami zainstalować urządzenie z regulacją głośności (na interfejsie optycznym Toslink), które pozwoli na ściszenie dźwięku generowanego przez telewizor, np. jakiś wzmacniacz z regulacją głośności, a może jakieś prostsze i przede wszystkim tańsze rozwiązanie? Wtedy do głośników docierałby dźwięk o niższej głośności i wtedy mógłbym pogłośnić go samymi głośnikami.

Kupując zestaw Genius SP-HF2020 V2 nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że nie będzie możliwości ściszenia dźwięku generowanego przez TV :)

Mam nadzieję, że zostałem zrozumiany.
    Bardzo proszę o porady i z góry dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 42  
    Wygląda to na jakąś wadę fabryczną z strony Genius.
    Cóż, proponowałbym następujący tryb "walki"z problemem:

1 - na wszelki wypadek, proszę sprawdzić czy wyjście SPDIF w telewizorze jest ustawione na PCM - inaczej na stereo. Zestaw tych głośników to zestaw stereofoniczny i wyjście SPDIF w telewizorze powinno być ustawione również na stereo.
    Nie sądzę, aby to rozwiązało problem, ale sprawdzić należy :)

2 - czy kolega sprawdzał, jak zachowuje się regulacja głośności tego zestawu w przypadku użycia wejść analogowych? Może kolega podłączyć wspomniany powyżej odtwarzacz kabelkami 2 x CINCH i sprawdzić?
    Zakładając, że regulacja głośności na wejściach analogowych działa poprawnie, to może dobrym rozwiązaniem byłoby użycie konwertera cyfrowo-analogowego.
    Na przykład taki jak ten -> Link
  • Poziom 40  
    Dziwne zjawisko. Czy mamy rozumieć że przy wejściu cyfrowym najmniejsze ustawienie głośności na głośnikach powoduje duży poziom głośności. To totalnie bez sensu. Nie miałem co prawda do czynienia z tymi głośnikami ale wszystkie wzmacniacze jakie miałem z wejściem cyfrowym regulowały głośność płynnie od zera.
    To że w TV na wyjściu cyfrowym jest stała głośność to zupełnie normalne.
  • Poziom 6  
    korrus666 napisał:
    Czy mamy rozumieć że przy wejściu cyfrowym najmniejsze ustawienie głośności na głośnikach powoduje duży poziom głośności.

Dokładnie tak. Jeszcze w dzień jest znośnie, ale wieczorem niestety dźwięk jest zbyt głośny. Nie można puścić cichutko filmu czy muzyki. Wydaje mi się, że sąsiedzi wszystko słyszą, a na pewno niskie tony.

Polon_us napisał:
    1 - na wszelki wypadek, proszę sprawdzić czy wyjście SPDIF w telewizorze jest ustawione na PCM - inaczej na stereo.

To samo w trybie PCM jak i Auto.

Polon_us napisał:
    2 - czy kolega sprawdzał, jak zachowuje się regulacja głośności tego zestawu w przypadku użycia wejść analogowych?

Tak sprawdzałem. Telewizor oprócz wyjścia Toslink posiada jedynie tylko wyjście słuchawkowe mini-jack (połączenie przewodem mini-jack => 2x cinch). Tutaj telewizor daje możliwość regulacji głośności bezpośrednio z niego, więc dużego problemu nie ma, jednak głośniki nadal nie potrafią ściszyć poziomu głośności do niższego od tego na wejściu.
    Niestety jakość dźwięku na wyjściu słuchawkowym jest zauważalnie niższa od cyfrowego (m.in. wyciszone niskie tony) i niestety takie wyjście raczej nie wchodzi w grę.

Tak samo jest, gdy głośniki podłączę do komputera. W komputerze mogę ustawić programowo w ustawieniach sterownika niski poziom głośności i podgłośnić głośnikami, jednak w tym wypadku również głośniki nie ściszą dźwięku do niższego poziomu niż na wejściu.

Polom-us napisał:
    Wygląda to na jakąś wadę fabryczną z strony Genius.

Kurcze, już powoli sam zaczynam tak myśleć :(
    Już nie wiem czy to taka przypadłość głośników czy ich usterka :(
    Mnie to również bardzo zdziwiło, że nie można ściszyć dźwięku wejściowego.

Tak jak napisałem na początku pisałem już w tej sprawie na forum Genius, lecz niestety nikt ni nie odpowiedział, a podobno to oficjalne forum wsparcia technicznego do którego prowadzi strona Genius.
  • Poziom 40  
    Najwyraźniej te głośniki mają fatalną regulację głośności. Najcichsze ustawienie jest i tak głośne. Regulacja jest cyfrowa i ma mało poziomów głośności do tego nie są najlepiej dobrane. Nic z tym nie zrobisz, chyba że zrobiłbyś małą przeróbkę w środku. Na pewno da się stłumić sygnał przed końcówką mocy na tyle by pierwszy poziom głośności nie był dokuczliwy.