Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy egzamin zawodowy - kwalifikacja E12 ,2014

piotrek4201 09 Cze 2014 13:54 174576 946
    madafakers123
    Poziom 9  
    Siema jestem po egzaminie:
    1. Opisz pamięć RAM i zamontuj ją (minimum, rodzaj, taktowanie, pamięć: czyli ddr2, 333mhz, 256mb, wszystko spisać Z PAMIĘCI RAM, sprawdzałem jeszcze w systemie "zasoby sprzętowe", ale tam nic nie było, tylko że jest OK, czyli można też dopisać że są zdrowe)
    2. Opisz napęd optyczny i zamontuj go (miałem dvd-rom, było trudne bo po za numerem seryjnym, modelem i producentem nic nie znalazłem)
    3. Zainstaluj system windows XP:
    3.1 Utwórz partycję podstawową 50%, i z pozostałych 50% utwórz dwie partycjie logiczne, (miałem 40gb a podczas instalacji wyszło mniej więcej 20 "C", 10 "D" i "E", zrobiłem podczas instalacji)
    3.2 Nazwijcie komputer stacja_0X gdzie X to numer twojego stanowiska.
    (ja miałem akurat stacja_04, bo stanowisko miało numer 4, komputer nazywamy podczas instalacji.
    3.3 Zrób kopię "moje obrazy" w C:\Obrazy (też nieźle bo ludzie myślą że trzeba skopiować "moje obrazy" i je tam wkleić a trzeba zrobić kopię zapasową, podobno egzaminator jak widział skopiowany folder, łapał się za głowę i powiedział dosłownie "idioci" XD)
    3.4 Zainstaluj wszystkie brakujące sterowniki (wszystkie były na płytach)
    3.5 Zabezpiecz Administratora hasłem zaq1@WSX. (zrobiłem podczas instalacji)
    3.6 Utwórz konto "szef" z uprawnieniami administratora oraz konto "asystent" z ograniczonymi uprawnieniami, oba konta zabezpiecz silnym hasłem. (zrobiłem konta podczas instalacji, potem z poziomu "szef" nadałem im odpowiednie uprawnienia, i zrobiłem hasła, nie używajcie znaków o,O,0,B,8,i,I,L,l, egzaminator nie będzie umiał odczytać hasła i lezycie :) )
    3.7 Zainstaluj Drukarkę HP Buisnes TCP/IP o adresie 192.168.1.1 To łatwe więc nie trzeba się rozpisywać)
    4. Przetestuj dysk programem HD tune. Trzeba było wpisać w tabele, pojemność dysku, bufor(cache), sumaryczny czas pracy czyli ile łącze godzin przepracował, numer seryjny, model, program był na płycie, u mnie było to mniej więcej numer seryjny i model spisany z dysku, pojemność 40gb, sumaryczny czas pracy 5080godzin, bufor 2048KB)
    5. Przetestuj dysk dostępnym oprogramowaniem (to było fajne bo wszyscy myślą że znów chodzi o HD tune, a trzeba spisać wszystko z CHKDSK, odpalamy to tak: start>uruchom>wpisujesz CMD> i w konsoli wpisujesz CHKDSK, spisujesz wszystko, od siebie dodałem jeszcze statystyki z programu HD tune czyli, prędkość transferu, użycie procesora, czas dostępu, i napisałem że jest "zdrowy" :) )
    6. Zaproponuj najtańszą macierz RAID, potrzebną do transferu dużych plików. (opisałem RAID 0, najtańszy, napisałem plusy i minusy nauczcie się definicji, RAID 0 i może 1, dla tych którzy naprawdę chcą zdać wszystko o macierzach RAID. :) )
    Od siebie dodam:

- Silne hasło ma 8 znaków w tym przynajmniej 1 cyfrę i znak specjalny np: cde3$RFV, pomijajcie trudnych znaków czyli duża literka O i 0, nie wiadomo czy chodzi o literę czy cyfrę, tak samo 8 i B, albo I i l, najlepiej pierwsze 3 małe litery, cyfra, znak specjalny i 3 duże litery,to -> cde3$RFV, egzaminator bardziej odczyta niż to -> vbo8&BOI
    - Jak piszecie nie wyraźnie, piszcie drukowanymi literami.
    - Tak, konto "administrator" jest aktywne, można zrobić te hasło podczas instalacji.
    - Program HD Tune, często nie pokazuje modelu i numeru seryjnego dysku, trzeba rozbierać kompa i spisywać z dysku.
    - Podczas próby podłączania/odłączania komputera, MACIE PODNIEŚĆ RĘKĘ W GÓRĘ, aby egzaminator podszedł sprawdził wszystko i dał pozwolenie, to też się punktuje.
    - Zachowajcie porządek na stanowisku, poukładajcie płyty, albo jak macie pendrive to poukładajcie PENDRIVY, wszystko co macie na biurku ma być ładnie ułożone żeby nie było chaosu)
    - Jak grzebiecie w kąpie, (podłączacie RAM, NAPĘD OPTYCZNY), KONIECZNIE ZAŁÓŻCIE OPASKĘ ELEKTROSTATYCZNĄ OBOJĘTNIE NA KTÓRE RĘKĘ!

- Pamiętajcie aby nadawać odpowiednie jednostki GB, MHz, KB, np: 333mhz a nie 333, 40GB a nie 40.
    - Podczas zakładania kont sprawdźcie 3 razy czy nazwy są prawidłowe.
    - Ja miałem windows XP sp3, niektóre szkoły mają windows 7, więc możecie różnie trafić.

Ogólnie dużo osób nie zdaje przez małe błędy w tym brzydkie pismo, nie można odczytać hasła do kont, a to wszystko jest sprawdzane, zapomnicie założyć opaskę elektrostatyczną i po was, dosłownie w sumie może was prąd popieścić, więc odłączcie kompa od zasilania, piszcie istotne informacje i zapisujcie te jednostki MHz, GB, KB, lub inne ważne.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    crycha6
    Poziom 9  
    madafakers123 napisał:

3.7 Zainstaluj Drukarkę HP Buisnes TCP/IP o adresie 192.168.1.1 To łatwe więc nie trzeba się rozpisywać)

Ale robiłeś to w ten sposób:
    Drukarki i faksy -> Dodaj drukarkę -> Dalej -> Drukarka lokalna czy sieciowa tutaj zaznaczyłeś ?
    madafakers123
    Poziom 9  
    crycha6 napisał:
    madafakers123 napisał:

Ale robiłeś to w ten sposób:
    Drukarki i faksy -> Dodaj drukarkę -> Dalej -> Drukarka lokalna czy sieciowa tutaj zaznaczyłeś ?

Z tego co pamiętam, po pierwszym kliknięciu dalej zaznaczone było te górne, potem wybierasz TCP/IP, i wpisujesz adres, następnie wybierasz model i instaluj. Jak nie znajdzesz opcji z TCP/IP to zrób to metodą prób i błędów, jak coś źle to anuluj, tam dużo opcji do wyboru nie ma.
    crycha6
    Poziom 9  
    Typ urządzenia domyślnie Generic Network Card ?
    madafakers123
    Poziom 9  
    crycha6 napisał:
    Typ urządzenia domyślnie Generic Network Card ?

Oczywiście, potem chyba model, w pierwszym oknie wybrałem HP, w drugim pełną nazwę HP buisnes 2000/2050, jakoś tak nie pamiętam całej nazwy drukarki.
    Rycuś
    Poziom 9  
    Tak, dalej bez zmian.
    U siebie sprawdzałem dodawanie drukarki na Windowsie 7 to trzeba kliknąć na początku Dodaj drukarkę sieciową, bezprzewodową lub Bluetooth, a sprawdzałem także na maszynie w Windowsie XP to trzeba brać pierwszą opcję, tj. Drukarka lokalna podłączona do tego komputera i wybrać następnie drugą opcję z dostępnych, czyli Otwórz nowy port i z listy wybrać Standard TCP/IP Port. Dalej to sobie każdy spokojnie poradzi. :)
    crycha6
    Poziom 9  
    madafakers123 napisał:
    3.1 Utwórz partycję podstawową 50%, i z pozostałych 50% utwórz dwie partycjie logiczne, (miałem 40gb a podczas instalacji wyszło mniej więcej 20 "C", 10 "D" i "E", zrobiłem podczas instalacji)

Czyli podczas instalacji robiłeś od razu partycje ? Bo ja myślę, żeby przy instalacji zrobić 50% jedną, a później diskpartem zrobić te dwie logiczne. Jak lepiej ?

madafakers123 napisał:

3.3 Zrób kopię "moje obrazy" w C:\Obrazy (też nieźle bo ludzie myślą że trzeba skopiować "moje obrazy" i je tam wkleić a trzeba zrobić kopię zapasową, podobno egzaminator jak widział skopiowany folder, łapał się za głowę i powiedział dosłownie "idioci" XD)

Czyli jak zrobić tą kopię zapasową na XPku ?
    madafakers123
    Poziom 9  
    -Jak chcecie zobaczyć czy hasło do konta "administrator" działa:
    -podczas logowania naciśnijcie ALT+CTRL+DELETE, wtedy zmieni wam się okno logowania i sami wpisujecie nazwę użytkownika czyli "administrator" i u dołu hasło "zaq1@WSX".
    - Możecie też ustawić to w panel sterowania>konta użytkowników>Zmień Sposób logowania, i tam macie dwie opcje do wyboru, ja tak to zrobiłem i zostawiłem do sprawdzenia egzaminatorom.
    - Sprawdźcie dokładnie nazwy użytkowników "szef" i "asystent", bo podczas tego okna logowania będzie trzeba je WPISYWAĆ a nie WYBIERAĆ.

Dodano po 5 [minuty]:

crycha6 napisał:
    madafakers123 napisał:

Czyli podczas instalacji robiłeś od razu partycje ? Bo ja myślę, żeby przy instalacji zrobić 50% jedną, a później diskpartem zrobić te dwie logiczne. Jak lepiej ?

madafakers123 napisał:

Czyli jak zrobić tą kopię zapasową na XPku ?

1. Podczas instalacji zrobiłem wszystkie partycje, tak zaoszczędziłem czas, win XP, pozostałe partycje sam tworzy jako "logiczne".
    2. Kopie zapasową na XP tworzysz start>programy>akcesoria>narzędzia systemowe>kopia zapasowa. Tam już trzeba czytać i zaznaczać, "sam chcę wybrać folder", bo inaczej ci zrobi na pałę tą kopię zapasową czyli NP: cały folder "moje dokumenty", a my chcemy sam folder "moje obrazy", potem wrzucasz to do C:\Obraz
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    Rycuś
    Poziom 9  
    Właśnie instalowałem na maszynie XP'ka, wyznaczyłem na maszynie miejsce 10GB, 50%- czyli 5GB wziąłem na partycję C, 2 kolejne podzieliłem partycje po 2,5GB.
    @menen pisał, że inaczej niż diskpartem nie da się wydzielić tych dysków logicznych, a jednak, bez żadnych kombinacji wystarczy przy dzieleniu dysku podzielić tak jak pisałem powyżej.
    Windows się zainstalował, wybrałem Start--->Mój komputer(prawym)--->Zarządzaj--->Zarządzanie dyskami i tam jest podstawowa 5GB i 2x dysk logiczny 2,5 GB.
    Tyle wystarczy zrobić, aby były 2 dyski logiczne.
    madafakers123
    Poziom 9  
    Tak jak napisałem, i zaoszczędzasz jakieś 5-10 minut.
    MarcelKowal
    Poziom 18  
    madafakers123, Twój post jest bardzo szczegółowy i na pewno pomoże innym, ale jeśli nie widziałeś kryteriów oceny (i nie jesteś wróżką), to nie wypowiadaj się tak stanowczo o pewnych sprawach. Dodam parę rzeczy, myślę, że się przydadzą.

madafakers123 napisał:

Kryteria:
    - utworzona kopia folderu Moje obrazy (Obrazy) o nazwie Obraz
    - zapisana w folderze C:\Obraz kopia danych
    Ja tu nie widzę narzędzia "kopia zapasowa", różni egzaminatorzy mogą różnie uznawać.
    UWAGA: przy kopiowaniu Moich obrazów (przynajmniej w XP) można niechcący skopiować tylko skrót do obrazów (na Administratorze jest skrót do obrazów, które znajdują się w All users)

madafakers123 napisał:

5. Przetestuj dysk dostępnym oprogramowaniem (to było fajne bo wszyscy myślą że znów chodzi o HD tune, a trzeba spisać wszystko z CHDSK

Tu się zgodzę, bo jest słowo programy (l. mnoga)
    - wybrano programy do testowania dysku: (np. chkdsk - skanowanie dysku, HD Tune, MHDD - wszystkie rodzaje testów)

madafakers123 napisał:

- Zachowajcie porządek na stanowisku, poukładajcie płyty, albo jak macie pendrive to poukładajcie PENDRIVY, wszystko co macie na biurku ma być ładnie ułożone żeby nie było chaosu)

Nie jest to punktowane

madafakers123 napisał:

- Ja miałem windows XP sp3, niektóre szkoły mają windows 7, więc możecie różnie trafić.[/b]

Jeśli zdajecie u siebie, to przecież wiadomo, który system, a jak w innym ośrodku, to na pewno można podpytać

PS A tak swoją drogą, to naprawdę ktoś powinien beknąć w OKE za identyczne zadania. W starej formule są podobne, ale jednak nie identyczne, a tutaj przeginają na maksa. RAID0 RAID0 RAID0 ...
    madafakers123
    Poziom 9  
    Spoiler:
    Jeśli zdajecie u siebie, to przecież wiadomo, który system, a jak w innym ośrodku, to na pewno można podpytać

Nie jest wiadomo, niby skąd mamy to wiedzieć? Jedna sala ma linuxy, druga XPki, inne windowsy 7.
    repeq
    Poziom 8  
    A ja mam jutro na 16, mówiąc szczerze trochę się boję widząc, o czym piszecie

@up- kilka dni wcześniej powinieneś dostać karteczkę z informacją gdzie odbędzie się egzamin
    madafakers123
    Poziom 9  
    Ja tylko mówię co miałem, jak mniej więcej zrobiłem i daje małe rady, a nie zmuszam innych, jak będą mieli to samo to niech się cieszą, gorzej jak trafią na coś innego. :/
    Nikt mi nie zabroni pisać co miałem i jak zrobiłem :D
    MarcelKowal
    Poziom 18  
    madafakers123 napisał:

Nie jest wiadomo, niby skąd mamy to wiedzieć? Jedna sala ma linuxy, druga XPki, inne windowsy 7.

Co znaczy "sala"? Pracownia w szkole? Czy przygotowana sala egzaminacyjna?
    Po pierwsze linuxy chyba nie mogą być na egzaminie, a po drugie jeśli nauczyciel przygotowujący salę nie powie nawet uczniom jaki będzie system, to jest mendą i tyle.
    Jestem pewny, że niektórzy nawet zdradzają jak przygotowali kompy, bo np. dyrekcja naciska na wysoką zdawalność, a u Ciebie nie powiedzieli jaki będzie system? Przechlapane LOL
    No nic, niech to zadanie jest jeszcze do grudnia, to Kluzik-Rostkowska będzie błyszczeć razem z Rudym w mediach 3x dziennie i nawet jeśli PO przegra to i tak ją wezmą do rządu bo taka zajefajna jest :lol:

EDIT:
    nikt nie zabrania :) pochwaliłem Cię za obszerny post :P dodałem 5 groszy i jest przepis na zdanie na 103% :lol:
    repeq
    Poziom 8  
    MarcelKowal napisał:
    madafakers123 napisał:

Co znaczy "sala"? Pracownia w szkole? Czy przygotowana sala egzaminacyjna?
    Po pierwsze linuxy chyba nie mogą być na egzaminie, a po drugie jeśli nauczyciel przygotowujący salę nie powie nawet uczniom jaki będzie system, to jest mendą i tyle.

No u nas jak było wiadomo jaka pracownia to i od razu było wiadomo, że będą okna w XP...
    madafakers123
    Poziom 9  
    Dobra ja tam wam życzę powodzenia. Ale serio że cały czas jest prawie to samo to ktoś nieźle odwalił.
    MarcelKowal
    Poziom 18  
    Nie prawie to samo a to samo. Znam szkołę, gdzie trzy dni (8 zmian) było dokładnie TO SAMO :twisted: :lol: Ja też życzę Wam powodzenia, macie receptę jak zdać włącznie z filmikami z poprzednich stron tematu, jak nie zdacie, to... no cóż ;)
    Rycuś
    Poziom 9  
    Także życzę Wam wszystkich powodzenia. :) Ja zdaję w środę, po egzaminie napiszę jakie pytania miałem.
    Co do filmików z poprzednich stron to robienie tych dysków logicznych sposobem z filmiku raczej bym sobie odpuścił, najłatwiej, najsprawniej i najszybciej zaraz przy instalacji systemu podzielić pozostałe 50% na 2 partycje po połowie i tworzą się dyski logiczne. Opisywał to @madafakers123 w swoim poście, a także ja o tym wspominałem i sprawdzałem to na maszynie, aby być pewny. :)
    karton323
    Poziom 8  
    Mam pytanie odnoście tej tabeli, w której trzeba było wypisać specyfikację napędu optycznego. U mnie właściwie nic nie było konkretnego podane na DVD-ROMie, jakie parametry wypisywaliście. Może mieliście podane na jakiejś naklejce na napędzie. Drugie pytanie to czy na pewno trzeba było opisać RAID 0?
    k3ll
    Poziom 9  
    madafakers123 napisał:
    5. Przetestuj dysk dostępnym oprogramowaniem (to było fajne bo wszyscy myślą że znów chodzi o HD tune, a trzeba spisać wszystko z CHKDSK, odpalamy to tak: start>uruchom>wpisujesz CMD> i w konsoli wpisujesz CHKDSK, spisujesz wszystko, od siebie dodałem jeszcze statystyki z programu HD tune czyli, prędkość transferu, użycie procesora, czas dostępu, i napisałem że jest "zdrowy" )

Jak wpadłeś na to, że chodzi o CHKDSK? :)

+
    coś takiego może być?
    Spoiler:

263096473 KB calkowitego miejsca na dysku.
    120981212 KB w 175746 plikach.
    120784 KB w 56922 indeksach.
    0 KB w uszkodzonych sektorach.
    349449 KB uzywanych przez system.
    65536 KB zajetych przez plik dziennika.
    141645028 KB dostepnych na dysku.

4096 bajtów w kazdej jednostce alokacji.
    65774118 ogólem jednostek alokacji na dysku.
    35411257 jednostek alokacji dostepnych na dysku.

Pozdrawiam.
    madafakers123
    Poziom 9  
    k3ll napisał:
    madafakers123 napisał:
    5. Przetestuj dysk dostępnym oprogramowaniem (to było fajne bo wszyscy myślą że znów chodzi o HD tune, a trzeba spisać wszystko z CHKDSK, odpalamy to tak: start>uruchom>wpisujesz CMD> i w konsoli wpisujesz CHKDSK, spisujesz wszystko, od siebie dodałem jeszcze statystyki z programu HD tune czyli, prędkość transferu, użycie procesora, czas dostępu, i napisałem że jest "zdrowy" )

Jak wpadłeś na to, że chodzi o CHKDSK? :)

+
    coś takiego może być?
    Spoiler:

263096473 KB calkowitego miejsca na dysku.
    120981212 KB w 175746 plikach.
    120784 KB w 56922 indeksach.
    0 KB w uszkodzonych sektorach.
    349449 KB uzywanych przez system.
    65536 KB zajetych przez plik dziennika.
    141645028 KB dostepnych na dysku.

4096 bajtów w kazdej jednostce alokacji.
    65774118 ogólem jednostek alokacji na dysku.
    35411257 jednostek alokacji dostepnych na dysku.

Pozdrawiam.

Dokładnie takiego

Dodano po 7 [minuty]:

karton323 napisał:
    Mam pytanie odnoście tej tabeli, w której trzeba było wypisać specyfikację napędu optycznego. U mnie właściwie nic nie było konkretnego podane na DVD-ROMie, jakie parametry wypisywaliście. Może mieliście podane na jakiejś naklejce na napędzie. Drugie pytanie to czy na pewno trzeba było opisać RAID 0?

1. Jak pisałem, miałem numer seryjny, model, napisałem też ze dvd-rom, i ze stan jest OK.
    2. Ja opisałem raid 0, ponieważ miał być tani i szybki, a taki właśnie jest.
    Skyfall1995
    Poziom 1  
    Witam :0

Ja mam pytanie dotyczące instalacji Windowsa bo oczywiście komputer jest czysty i trzeba na nim zainstalowac danego Windowsa i moje pytanie brzmi czy w biosie jest juz ustawione odczytywanie płyty czy trzeba samemu w Biosa wchodzić? :)

I oczywiście wchodzi się w opcje bodajże Boot i tam powinno być Cd/Dvd - a dalej nie pamietam :P
    madafakers123
    Poziom 9  
    Skyfall1995 napisał:
    Witam :0

Ja mam pytanie dotyczące instalacji Windowsa bo oczywiście komputer jest czysty i trzeba na nim zainstalowac danego Windowsa i moje pytanie brzmi czy w biosie jest juz ustawione odczytywanie płyty czy trzeba samemu w Biosa wchodzić? :)

I oczywiście wchodzi się w opcje bodajże Boot i tam powinno być Cd/Dvd - a dalej nie pamietam :P

Zależy, jak nowszy bios, to nie trzeba wchodzić prosto do BIOSA, tylko nacisnąć odpowiedni klawisz, u mnie było F2 BIOS, F12 BOOT MENU :P, i dokładnie czytać, co trzeba klikać, musiałem F12>Naciśnij klawisz aby rozruszyć czy jakoś tak, dokładnie nie pamiętam, po prostu czytaj co ci wyskakuje.
    k3ll
    Poziom 9  
    madafakers123 napisał:

Jeszcze jedno pytanie.
    Z tego co się dowiedziałem to w zadaniu jest jasno napisane "kopię", a nie "kopie zapasową".

Jeżeli faktycznie chodzi o "kopie zapasową" to chyba jest to źle sformułowana treść zadania.

Kopia =/= Kopia zapasowa
    xardaspablo
    Poziom 9  
    No dobra nie takie straszne ale czy miał ktoś ten drugi zestaw? Bo podobno są 2 przygotowane i od czwartku 12 czerwca ma wejść ten drugi ale czy jakaś szkoła już go miała?
    beniakten
    Poziom 10  
    xardaspablo - skąd to info, że akurat 12 czerwca?