Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie równolegle zasilacza 7,5V - router i zas. ATX

12 Cze 2014 01:53 888 3
  • Poziom 20  
    Witam!

Posiadam router zasilany zasilaczem na napięcie 7,5V wpięty do sieci energetycznej bez UPSa. Muszę przepiąć ten router do UPSa, bez jego wyłączania nawet na 30 sekund.

Mój pomysł to zdrapanie izolacji z przewodu zasilacza routera i dołączenie równolegle napięcia ok 7V. Nie mam pod ręką zasilacza 7V więc pomyślałem że pobiorę z zasilacza ATX (różnica potencjałów 12 i 5V).

Wpiąłbym się równolegle do zasilania routera i szybko przełączył wtyczkę z gniazdka do UPSa.

Co Wy na to?

Nie zadziała jakieś zabezpieczenie w zasilaczu ATX?

Zdaje sobie sprawę że najpierw mam złączyć przewód ujemny, a potem dodatni.

Nie będzie nic przeszkadzać że pod minus zasilacza routera podepnę 5V z zasilacza ATX?
  • Poziom 35  
    Tak istotny jest ten router, że musi pracować cały czas a o UPS'ie nie pomyślano? Kombinujesz i ryzykujesz. Akcja się nie powiedzie.
  • Moderator Projektowanie
    Pomysł z różnicą napięć 12V i 5V powiódł by się gdyby nie to że tu router pobiera zapewne spory prad - i wtedy wyjście 5V zasilacza ATX musiałoby być obciążone co najmniej takim pradem. Pomyśl - prąd wypływa z wyjścia 12V i wpływa do wyjscia 5V ?? - jakim sposobem, z wyjscia 5V (jak i 12V) prad może tylko wypływać.
    Tak więc trzeba by obciążyć wyjście 5V prądem o wartości co najmniej jak prąd zasilania routera, co pomogłoby w odpaleniu zasilacza ATX "na stole" gdyż wiele z nich wymaga wstępnego obciążenia, zwykle linii 5V.
    Tyle, że napiecie 7V bedzie zapewne zbyt niskie, bo bedzie jeszcze obniżone przez diodę.
    Druga sprawa - można połączyć dwa zasilacze (wyjście Twojego zasilacza 7,5V oraz wyjście jakiegoś innego) ale muszą mieć zbliżone napięcia (tu - 7,5V) oraz należy je podpiąć przez diody, najlepiej typu Schottky (anoda diody do wyjścia każdego zasilacza, katody razem do routera).
    Diodę wpiąć w przewód idący z obecnego zasilacza do routera można tak - odizolowujesz przewód plusowy, wlutowujesz diode, rozcinasz przewód między wyprowadzeniami diody. Następnie dołączasz drugi zasilacz 7,5V przez drugą diodę.
    Po przepięciu zasilania 230V odłączasz drugi zasilacz z diodą, diodę w przewodzie plusowym Twojego zasilacza zostawiasz albo usuwasz - najpierw zlutować przewód, potem wylutować diodę.
    Rzecz wymaga staranności, uwagi i ostrożności - oraz - myślenia !
  • Poziom 20  
    Dziękuje za wskazówki.