Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

citroen xsara 1.4 hdi - problem z nawiewem i klimatyzacją

12 Cze 2014 07:09 1536 8
 • Poziom 14  
  Witam!
  W xsarze jak w temacie, rocznik prawdopodobnie 2003 nie działa nawiew. Najpierw uszkodzony był regulator przy silniku - tranzystory byly zwarte - został on wymieniony. Po wymianie okazało się, że nadmuch nie działa. Prąd na grubych przewodach, dochodzących do wentylatora jest. Po podaniu przez potencjometr napięcia na żółty, cienki przewód, dochodzący do tej kostki przy silniku, wentylator zaczął się obracać. Po stwierdzeniu, ze może to być wina sterownika, został on podmieniony. Nic to jednak nie dało. Wentylator nadal nie reaguje na pokrętło na panelu. Dziwna sytuacja ma także miejsce przy włączaniu klimy. Tylko co któryś raz uda się ją włączyć, lecz tylko na chwilę, gdyż sama się wyłącza. Podczas tej chwili, gdy pompa klimy działa, wentylator nawiewu nadal nie kręci.

  I tu moje pytania, co mogło się uszkodzić, skoro nawiew nie działa, a po podmienieniu sterownika i kręceniu potencjometrem na panelu, napięcie na żółtm przewodzie w kostce wentylatora nie ulega żadnym zmianom? Oraz drugie pytanie - czy to że pompa klimy sama się wyłącza może świadczyć o braku czynnika chłodzącego? Dodam jeszcze, ze gdy pompa klimy działa, wentylator pod maską się nie kręci, a chyba powinien?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Dominik3004.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 38  
  A sprawdzałeś pokrętło i odchodzące od niego przewody?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 14  
  Sprawdzałem to, do sterownika dochodzi sygnał z potencjometra przy pokrętle ( 0-5v ). Niestety, na wyjściu sterownika nie ma zmian napięcia ( ciągle jest ok. 0,28v ). Czy do sterownika dochodzi jakiś sygnał, np. z komputera lub jakiegoś czujnika, który mógłby odcinać sterowanie na wentylator? Ma ktoś jakiś pomysł, czemu to nie działa?
 • Poziom 2  
  Witam mam pytanie czy udało się naprawić tą usterką i co było przyczyną braku napięcia sterującego wentylator ??? Pytam ponieważ mam dokładnie taki sam problem w Xsarze 2 2,0 hdi z pół automatyczną klimatyzacją
 • Poziom 38  
  Witam trzeba wszystko sprawdzić zasilanie, sterowanie, bezpieczniki trzeba wiedzieć czego brakuje wtedy można pomóc inaczej się nie da.
 • Poziom 2  
  Witam Panowie o tym że silnik musi być włączony to wiem, napięcie na zasilaniu regulatora obrotów jest 12V natomiast niema napięcia sterującego regulator obrotów jest tylko stałe 0,28V , lecz co jeszcze zauważyłem że z potencjometru przy pokrętle też nie wychodzi napięcie 0-5V tylko 0-05V dodam że wymieniłem już pokrętła ,sterownik klimy na używki i regulator obrotów "toprana"regulator był padnięty pokrętła wymieniłem ponieważ wcześniej ktoś stare zniszczył próbując przerobić potencjometr. Nie chce mi się wierzyć że zakupiłem uszkodzone pokrętła ale no to chyba wychodzi, co o tym myślicie
 • Poziom 38  
  pietruszka228 napisał:
  z potencjometru przy pokrętle też nie wychodzi napięcie 0-5V

  Witam a skąd wiesz jakie tam powinno być napięcie?