Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gardena 1188 - co to w sobie ma?

12 Cze 2014 08:24 951 4
  • Poziom 10  
    Witam.

Poszukuję informacji o czujniku wilgotności gleby Gardena. Producent nic nie podaje poza zasilaniem i że należy to ustrojstwo podłączyć pod ich sterownik. Mnie interesuje wykorzystanie takiego czujnika w innych aplikacjach i tu moje pytanie. Co ten czujnik ma na wyjściu ? Ma w sobie jakąś regulację poziomu wilgotności ( progu zadziałania?) a co dalej, czy wyjście jest analogowe, 0/1, zwiera przekaźnik czy jak ? Może ktoś miał do czynienia z takimi czujnikami ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    Temat jest b. stary ale przez te lata nikt nie odpowiedział a odpowiedź jest raczej banalna.
    Mam ten czujnik i nie wiem wprawdzie co ma w sobie ale wiem co daje na wyjściu. Wyjście stanowią 2 piny.

1. Jeśli czujnik nie ma włożonych baterii 2xLR14 wtedy między pinami jest stan rozwarcia.
    2. Czujnik ma włożone baterie i :
    a. pokazuje stan "susza", wtedy między pinami jest rezystancja 10k
    b. czujnik pokazuje stan "wilgotno", wtedy między pinami jest zwarcie (0)

Jestem w trakcie podłączania tego czujnika do sterownika RainBird. Zbudowałem sobie w tym celu prosty "interfejs" bo RainBird ma odwrotną logikę. Na złączu SENS sterownika RainBird stan zwarcia oznacza normalną pracę sterownika przy suszy (uruchomione programy nawadniania). Podłączenie czujnika Gardena 1188 wprost do SENS w RainBird dałoby odwrotny efekt.
    Atutem sterownika Gardena jest cena, która o dziwo jest kilkukrotnie niższa niż dedykowany czujnik wilgotności RainBird. Stąd moje eksperymenty :-)

Uwaga: Nie mówię o czujniku deszczu tylko o czujniku wilgotności gleby.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Jestem też zainteresowany takim przerobieniem czujnika Gardeny. Miałem go podłączonego przez 5 sezonów z sterownikiem Gardena i spisywał się rewelacyjnie ale musiałem zwiększyć ilość sekcji i zastosowałem sterownik Rain Bird. Też stwierdziłem, że czujnik chyba podlewa na rozwarciu a sterownik na zwarciu. Na szybko myślałem o jakimś przekaźniczku ale może podpowiesz jakiś konkretny sprawdzony sposób
  • Poziom 8  
    Ja to rozwiązałem tak jak na schemacie. Diody D1-D4 to miniaturowy mostek (np. MIC RB-152). Przekaźnik miniaturowy 5V (np. N4100CHSDC5AC). Tranzystory T2 T3 z pulsującymi diodami LED są wyłącznie aby pokazać stan: miganie niebieskiej oznacza, że jest wilgotno, miganie żółtej oznacza, że jest sucho. W ramach oszczędności można z tego zrezygnować bo czujnik Gardena też pokazuje stan na żądanie, po naciśnięciu pomarańczowego przycisku.
    - Zasilanie pobieram ze sterownika RainBird (24VAC) na wejścia A B.
    - Czujnik Gardena jest podpięty do wejść C D.
    - Do wejść SENS na sterowniku RainBird wychodzę przez E F.

Działa mi to od ub. roku i nie mam zastrzeżeń.

Gardena 1188 - co to w sobie ma?
  • Poziom 2  
    Dzięki za rozwiązanie. Jeszcze nie testowałem ale zamówiłem gotowy moduł przekaźnikowy i mam nadzieje, że będzie działało. Czujnik gardeny działa z jakimś opóźnieniem i testowanie po ostatnich deszczach trochę zajmuje i jeszcze czekam na przetwornice 24ac na 12dc żeby przekaźnik podpiąć pod zasilacz od sterownika