Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LM317/LM234 - Źródła prądowe

Wojtek_C 12 Jun 2014 12:31 2466 6
    Wojtek_C
    Level 10  
    Czołem!
    Chcę zbudować dwa źródła prądowe (zasilanie -> zasilacz laboratoryjny). Wymyśliłem sobie, że jedno źródło będzie oparte na LM 317 (Uwe=12V, Iwy<1A, rezystor 1,25W), a drugie na LM 234 (Uwe=12V, Iwy=10 mA \leftarrow podłączenie bez rezystora na R daje max prąd 10mA\pm3%). Czy układ jest poprawnie skonstruowany?

LM317/LM234 - Źródła prądowe
    daduszeryf
    Level 28  
    Cześć. Jeśli już chcesz zrobić książkowe źródło prądowe na LM317 to ja bym wstawił w szereg z potencjometrem 100? potencjometr 10?. Będziesz mógł dokładniej ustawić wartość prądu i pamiętaj że musisz użyć potencjometrów dużej mocy.

Dodano po 4 [minuty]:

Cześć. Przy 12V i 1A moc rezystora to minimum 12W.
    Wojtek_C
    Level 10  
    Dobór rezystora nie biorę z wartości napięcia na OUT-ADJ?
    Chcę mieć możliwość regulacji prądu wyjścia od kilkunastu miliamperów do 1 ampera, stąd chcę tak to rozwiązać. Ogólnie o LM317 info brałem ze strony takiej. A drugie na LM234 jest w porządku?
    Wojtek_C
    Level 10  
    Konstruuję przetwornik różnicowy prąd-napięcie, w związku z czym potrzebuję dwa różne źródła prądowe. Myślałem pierwotnie nad zastosowaniem fotodiody jako źródła, ale potrzebowałbym dodatkowego wzmacniacza do wzmocnienia prądu z niej. Dlatego mój pomysł na LM 317 i 234.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Zbuduj źródło prądowe sterowane napieciem, na wzmacniaczu operacyjnym, wystarczy wzmacniacz, tranzystor mocy i rezystor-bocznik. Źródła na
    LM317 nie da się sensownie regulować w szerokim zakresie.