Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super Ploter rysujący - temat mojej pracy

neon121 19 Kwi 2005 21:15 6922 15
  • #1 19 Kwi 2005 21:15
    neon121
    Poziom 18  

Witam
    Zapraszam do obejrzenia mojej pracy dyplomowej, którą jest ploter rysujący.
    Kilka zdjęć narazie zamieściełm na stronie:
    www.neon121.republika.pl

Niebawem zamieszcze więcej informacji nim, tylko niech te matury się przewiną, to będzie trochę wolnego czasu.

Pozdrawiam
    Łukasz

0 15
  • #2 19 Kwi 2005 21:38
    MODI
    Poziom 15  

No No bardzo fajne. Ale wyślij skany rysunków narysowanych przez ten ploter. Bardzo często jest tak że są niedokładne

0
  • #3 19 Kwi 2005 21:54
    pubus
    Poziom 30  

No piękna rzecz...
    Nie jednemu się takie cacuszko marzy...
    Widze że miałeś ułatwione zadanie...
    Dostęp do części...
    Bo to nie złom wymontowany z bądz czego...
    Mam racje...?.?.?

0
  • #4 19 Kwi 2005 22:17
    neon121
    Poziom 18  

Witam
    Skany rysunków nie wiem kiedy wrzuce, bo nie mam skanera, ale dokłądność jest całkiem dobra, zrobie zdjęcia.
    Części które wykorzystałem nie zmieniając ich to pręty obu osi pochodzą z drukarek igłowych panasownica jak również silniki. Wózki które służą do posuwu osi Y zostały przerobione z głowic od drukarki, ponieważ są one dość pasowne i nie chciałem tego psuć tylko wykorzystać. Plexe udało mi się kupić na złomie za parę groszy, bo ceny nowych są zabujcze. Moja jest grubości 8mm.
    Sterownik silników jest dość prosty bo na dwóch układach MP4104, które posiadają 4 pary tranzystorów, ale mam inny sterownik na typowych driverach do tych silników, tylko płytkę trzeba wytrawić na układach SLA7024. Klocki które wszystko podtrzymują wyfrezowane są z tekstolitu. Paski, kółka, taśmy wykorzystałem z drukarki.
    Na dolnej płycie jest cała elektronika, zasilacz AT, płyta z procesorem 486 DX 100Mhz, dysk twardzy 85Mb :) z programem i paroma rysunkami oraz stacja dyskietek na wprowadzanie plików oraz klawiatura.
    Program napisany jest w Qbasicu, pomógł mi w tym kod źródłwy, który znalazłem w internecie, tylko jego modyfikacja zajęła mi cały miesiąc bo dodałem interfejs graficzny, sterowanie ręczne, kalibracje, dokładniejsze rysowanie.

Pozdrawiam

0
  • #5 19 Kwi 2005 22:24
    pubus
    Poziom 30  

No zwracam honor...
    Brawa, brawa...
    Wygląda, że tak powiem profesjonalnie...
    Damn youre good...

Mi się marzy coś takiego tylko zamiast rysika frez...

0
  • #6 19 Kwi 2005 22:42
    neon121
    Poziom 18  

Mi tez, próbowałem montować do niego taki mały diaksz miniwiertaki, ale ma to za małą moc, a większego cięzaru on może i pociągnie, ale nie wiem ja się zachowają te cienkie suwnice, mogą się pokrzywić, zresztą płytki drukowane można nim narysować, między innymi po to go sobie zrobiłem.
    Tylko przerobie jeszcze ten sterownik do silników i będzie bardziej płynniejsza praca silników, bo teraz jest bardzo wyczuwalna ich praca, taka typowo krokowa.

0
  • #7 05 Cze 2005 17:16
    tekatom
    Poziom 11  

Witam.

Przeglądałem forum i natknąłem sie na podobny temat, którym sie kiedyś zajmowałem - wykonywałem sporo elementów do pracy dyplomowej dla pewnej osoby. Polecam moje usługi w zakresie precyzyjnego wykonywania elementów do amatorskich ploterów lub frezarek cnc.
    Kontakt na stronie: www.laser-tek.pl

0
  • #8 09 Cze 2005 01:49
    neon121
    Poziom 18  

Ok. Dzięki, może kiedyś się przydać kontakt. Ja już po obronie, miałem w poniedziałek i ocena 6. Komisja była bardzo zachwycona że może to działać tak precyzyjnie jak na amtorskie wykonanie.

0
  • #9 12 Cze 2005 21:59
    wilhelmk
    Poziom 10  

Witam! ma ktoś moze jakąś dokumentacje i sterowiki do plotera marki computex gs 103. jest to stary polski ploter.

0
  • #10 11 Mar 2010 23:21
    bzyk02
    Poziom 10  

hej mam pytanko jak zrobić żeby np. długopis spuszczał się i rysował? chciałbym to zrobić za pomocą jakiegoś elektromagnesu, mam płytę główna SSK-MB i chce podłączyć długopis pod przekaźnik płyty. z góry dzięki:)

0
  • #11 12 Mar 2010 01:26
    pubus
    Poziom 30  

O_o

Jesteś całkowicie pewien, że chcesz żeby długopis się "spuszczał" przed rysowaniem...?.!.?
    Może jednak powinien się opuszczać...?.?.?

0
  • #12 12 Mar 2010 17:15
    bzyk02
    Poziom 10  

hehe no chodziło mi o opuszczanie:P próbowałem zrobić taki bajer z silniczkiem ale za słabo silniczek dociskał i długopis bylo ledwie znać :/ Super Ploter rysujący - temat mojej pracy

0
  • #13 12 Mar 2010 20:54
    pubus
    Poziom 30  

Z tego co wiem to raczej stosuje się aktuatory...
    Elektromagnes sprężyna...
    Można znaleźć gotowe w jakimś starym ksero czy drukarce...
    Najwyżej wymienić sprężynę tak żeby siła docisku była odpowiednia...

0
  • #14 12 Mar 2010 21:07
    bzyk02
    Poziom 10  

hmmm w drukarce...? a jak wygląda taki aktuator i w jakim miejscu drukarki się znajduje? próbowałem zrobić takie coś z wyciągniętego z CD-ROMU elektromagnesu (tam gdzie jest soczewka-zaraz pod płyta) ale on też był za słaby...;/

0
  • #15 13 Mar 2010 01:59
    neon121
    Poziom 18  

W moim przypadku był to elektromagnes z przerobionym ramieniem, chyba od przekaźnika i mocniejsza sprężyna, już nawet nie pamiętam. Ploter leży w kącie i się kurzy, trzeba by go kiedyś potestować czy działa

0
  • #16 13 Mar 2010 21:49
    pubus
    Poziom 30  

No jest to cewka z ruchomym metalowym rdzeniem w środku...
    W drukarce to sobie głowy uciąć nie dam ale w ksero są takie... najczęściej...

0