Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prądnica - przydmowa elektrownia wiatrowa

HoshPak 12 Cze 2014 14:18 2412 6
 • #1 12 Cze 2014 14:18
  HoshPak
  Poziom 2  

  Witam, na imię mam Piotrek i z racji nadmiernej ilości czasu chcę zbudować małą elektrownie wiatrową. Niestety nie mam wystarczającego zasobu wiedzy z dziedziny elektroniki. Wiatrak ten miałby zasilać grzałkę w bojlerze 80-100 podczas okresu grzewczego w celu odciążenia pieca i zmniejszenia kosztów opału. O wiatr się nie martwię ponieważ mieszkam w miejscu gdzie o dziwo prawie cały czas wieje no i mam maszt na wysokości około 14 m ( pozostałość po antenach od internetu radiowego). No ale jako że nie mam wiedzy a w internecie jest jej tyle że ciężko nieraz taka ilość ogarnąć dla laika, piszę tutaj o porady od osób które zgłębiły temat i nie muszą się zastanawiać albo metodą prób i błędów dochodzić do tego jakie rozwiązania są lepsze.

  Jak w temacie problemem dla mnie jest prądnica, która rozhula grzałkę przy obrotach, które nie spowodują że cała konstrukcja odleci.
  Z tego co prześledziłem dużo osób robi takie prądnice z silników od pralek i też się ku temu rozwiązaniu skłaniam.

  Obecnie wygrzebałem taki silnik:

  prądnica - przydmowa elektrownia wiatrowa prądnica - przydmowa elektrownia wiatrowa prądnica - przydmowa elektrownia wiatrowa prądnica - przydmowa elektrownia wiatrowa

  posiadam tez starą pralkę LUNA 385 E z której mogę wymontować silnik jeśli powyższy nie będzie się nadawał. Jest sporo większy od tego wyżej, a że zazwyczaj większe znaczy lepsze wiec i pewnie i więcej się wyciągnie z takiego.
  ( chociaż z masą wolałbym nie przesadzać wiadomo domowa konstrukcja, a spadające 60 kilo komuś na głowę może spowodować pewnie niedogodności )

  Zaciekawiło mnie też takie rozwiązanie prądnicy


  mala-elektrownia.ovh.org

  I tu moja prośba o porady, które rozwiązanie rokuje najlepiej, o linki do tematów czy stron " Jak to jest zrobione" i o ochotnika którego mógłbym od czasu do czasu popytać jak łączyć kable jeśli przewijanie silnika będzie konieczne żeby nie przewijać tego po tysiąc razy.

  0 6
 • #3 12 Cze 2014 14:44
  HoshPak
  Poziom 2  

  dzięki za linki ale prosiłbym jakąś doświadczoną osobę o napisanie które z tych 3 rozwiązań wydaja się najbardziej odpowiednie( wystarczające) do zamierzonego celu

  Nie wiem czemu ale amerykanka do mnie najbardziej przemawia

  0
 • #5 05 Sie 2014 21:39
  opu
  Poziom 10  

  musisz sobie postawić pytanie jakie chcesz napięcie wyjściowe jakiej ma być mocy ile ma być par biegunów magnetycznych w tej prądnicy. Od tego zależy skuteczna prędkość obrotowa prądnicy. im więcej par biegunów min 4 par czyli 8 magnesów da nam 750 obr/min przy częstotliwości 50 Hz na wyjściu.

  0
 • #6 07 Sie 2014 12:35
  Edek45
  Poziom 28  

  Taką prądnicą nie zagrzejesz wody w bojlerze, lepiej od razu zrobić coś większego.
  Poszukać na złomie starego silnika z grubą ośką aby można było zamontować śmigło bezpośrednio na osi.Przewinąć odpowiednio uzwojenie, na wirniku magnesy. Koszty wykonania prądnicy z silnika są mniejsze niż wykonanie amerykanki.
  Śmigło do takiego wiatraka najlepsze jest wielopłatowe np 5 łopat.
  Do grzałki musisz mieć koniecznie sterownik grzałek PWM lub kaskadowy.
  Trochę to będzie kosztować.

  0
 • #7 07 Sie 2014 22:49
  derka01
  Poziom 14  

  proponuję spróbowac tej samej prądnicy z 3 i 5 smigłami zrobic pomiary a nie tak na oko. To są historie powstałe w wyniku nieporozumień.
  Małe elektrownie wiatrowe o średnicy 1m mają b.wysokie obroty robocze co oznacza niską efektywność(turbulencje) i po to żeby zmniejszyć tą prędkość obrotową stosuje się układy wielołopatowe. Dla wszystkich mierzony przeze mnie i chińczyków generatorów o średnicy wirnika>1,8m układ 3 śmigłowy ma wiekszą wydajność niż 5-cio śmigłowy.
  Być może użycie śmigieł typu żagiel(brak profilu aerodynamicznego, stały kąt natarcia itp) czyli czegoś w rodzaju deski skręconej pod pewnym kątem do płaszczyzny obrotu gdzie sprawność b.szybko spada w funkcji prędkości rzeczywiście uzasadnia większą ilość płatów.
  Z tym że moc odebrana przez tak zbudowany wirnik będzie znikoma.
  Trudno się dziwić takim opiniom są dość rozpowszechnione za sprawą amerykańskich wiatraków do pompowania wody(pożądanym parametrem był moment obrotowy)- niestety tu "chłopski rozum" musi ustąpić przed inżynierskim szkiełkiem i okiem

  0