Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Suma warunków prośba

nunak 12 Cze 2014 14:42 1017 7
  • #1 12 Cze 2014 14:42
    nunak
    Poziom 14  

Witam.
    Mam do was ogromną prośbę.
    Może ktoś sprawdzić i wyjaśnić mi błędne działanie funkcji suma warunków.
    Z filtrów i sumy.częściowe mam inną wartość niż z sumy warunków.
    W załączeniu plik podglądowy.

0 7
  • #2 12 Cze 2014 15:27
    marek003
    Poziom 40  

Filtr "upraszcza" dla oka człowieka i nie widzi np. ostatnich spacji (nie koniecznie jednej.
    Kryterium w funkcji porównuje dokładnie dany ciąg.
    Masz w danych źródłowych wiersze z "PS " (ze spacją na końcu) na brakującą ilość 1767 kg

0
  • #3 12 Cze 2014 18:45
    nunak
    Poziom 14  

Faktycznie, moje niedopatrzenie, byłem święcie przekonany, że dając wybór z listy i poprawność danych "nie dopuszczę" do takiej sytuacji, a tu jednak jest możliwość wpisania " n" spacji poza żądanym zwrotem.
    Masz jakiś pomysł jak to wyeliminować na przyszłość ?

0
  • #4 13 Cze 2014 00:28
    cbrman
    Poziom 27  

W opcjach poprawności danych skonfiguruj jeszcze "Alert o błędzie", dopiero wtedy Excel nie pozwoli na wpisanie wartości znajdujących się poza listą.

0
  • #5 13 Cze 2014 07:18
    nunak
    Poziom 14  

Pewien jesteś tego, że nie można? Alert mam załączony, ale i tak spację poza "poprawną daną" mogę dać.

0
  • #6 13 Cze 2014 09:11
    marek003
    Poziom 40  

Alert nie ma znaczenia - błąd musi być gdzieś indziej.

W jaki sposób masz "zorganizowaną" poprawność danych? (przydałby się przykład)
    Czy to jest lista wpisana z ręki w "samej deklaracji" poprawności?
    Czy to jest lista z odwołania do listy w arkuszu?
    Czy to jest lista ze zdefiniowanej nazwy która z kolei odwołuje się do jakiegoś zakresu? A jeżeli jest to ta ostatnia opcja to czy czasem nie ma w tym zakresie pustej komórki?

Jeszcze jedno (od drugiej strony): Samo zaznaczenie komórek w których są już dane i "wprowadzenie na nich" poprawności nie sprawdzi ich poprawności. Poprawność jest sprawdzana w momencie zmiany komórki. Jeżeli błąd występował wcześniej a wprowadzono poprawność później dopóki się nie będzie chciało jej zmienić błąd nie będzie uwidoczniony. Chyba że wciśniesz przy poprawności (jeżeli w arkuszu już jakieś komórki maja poprawność) "Zakreśl nieprawidłowe dane".

0
  • #7 13 Cze 2014 15:13
    nunak
    Poziom 14  

Lista była wpisana z ręki.
    Poprawność była wskazana dla kolumny wcześniej.
    Poprawność niestety dopuszcza także puste pole. * może w tym tkwi problem, ale to musi pozostać.

0
  • #8 18 Cze 2014 10:50
    nunak
    Poziom 14  

Dzięki za pomoc, okazało się, że wystarczyło wybrać listę z "listy" i działa ok.

0