Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Sherman mig 230 - palący się przełącznik prądu.

firma.kamis 12 Jun 2014 16:29 3714 9
 • #1
  firma.kamis
  Level 8  
  Witajcie, szukałem na forach problemu podobnego do mojego ale nic nie znalazłem,
  otóż mam Shermana mig 230 i dziś (już drugi raz) spalił mi się przełącznik prądu, (pierwszy raz upalił się jakiś rok temu) zmieniłem na nowy i dalej spawałem, dziś znów na początku łuk był bardzo nie stabilny, strzelał itd..potem zaczęło bić korki i dym z miga, przełącznik jest już nadtopiony, poszedł dym z przełącznika i z głównego transformatora,(jeden albo dwa przewody łączące przełącznik z transformatorem były gorące)
  co jest tego przyczyną? to że intensywnie używam spawarki ? ( średnio 15kg drutu 1 mc) Symbol przełącznika to LW12-16/4

  Gdzie szukać przyczyny ? Bo to nie chodzi o to żeby co jakiś czas zmieniać przełącznik...
 • #2
  macieja
  Level 25  
  Witaj, To że intensywnie używasz spawarki nie ma to znaczenia. Załóż przełącznik na większy prąd 25 A -40 A . Dobrze poskręcaj
 • #3
  firma.kamis
  Level 8  
  Ok. a możesz polecić jakiś przełącznik?
 • #5
  firma.kamis
  Level 8  
  Tu jest tylko 3 stopnie a stary ma 8, może tak być?? wolał bym z większą możliwością regulacji bo niekiedy jest mi to potrzebne bo spawam na dużym i malutkim prądzie.
 • #7
  firma.kamis
  Level 8  
  Ale z tego co dzwoniłem do sprzedawcy to powiedzieli mi że to jest przełącznik 4 stopniowy nie 8, i nie wiadomo czy po podłączeniu innego łącznika będzie łączył ta samo jak stary.


  tak ??


  i druga sprawa to że on się tak wypalał to jest wina jakości jego wykonania?? czy gdzieś indziej jest problem?? bo to nie pierwszy raz, bardzo rzadko mi się zdarza żeby mig się wyłączył z przegrzania, ogólnie pracuje on około6-7 godzin dziennie,wiem że to nie jest sprzęt profesjonalny ale na początek tego co robiłem był w sam raz.

  i czy ja mogę jakoś sprawdzić czy uzwojenie w transformatorze nie jest uszkodzone? bo trochę się z niego kopciło (zapach palonej izolacji i słychać było jak delikatnie "strzela")
  Chodzi mi o to żeby się nie okazało że po założeniu nowego innego przełącznika coś się spali...

  A co powiesz o MIGOMAT MINIMAG 161 ??
  mam okazję kupić taki sprzęt delikatnie uszkodzony za nie wielkie pieniądze
 • #8
  macieja
  Level 25  
  Ten łącznik przełącza 8 zakresów . Np.MINIMAG 161 ma ten łącznik i zakres przełączania prądu jest od 40 A do 165 A
  2-to że się wypala to niska jakość produktu,słabo przykręcone przewody, nadpalone styki.Prąd tego łącznika to 16 A a Twój mig pobiera I max 24 A.
  Co do uzwojenia raczej tego nie sprawdzisz Musiał byś znać oporność każdego uzwojenia. Co do spawarki MINIMAG 161 trudno mi powiedzieć nie mam i nie spawałem tym modelem. niech się wypowiedzą Ci którzy posiadają ten sprzęt.
 • #9
  firma.kamis
  Level 8  
  Tzn. Byl u mnie elektryk i mowi ze jak sie dymi i slychac skwierczenie z trafa to jest zlom, albo wymiana na nowy albo przezwojenie co nie jest za bardzo mozliwe bo trafo jest "jednorazowe" pozostaje mi szukac jakiegos miga, co polecicie spawam stal czarna max 4-5mm glownie konstrukcje troche skomplikowane, cos co by nie pracowalo na swojej max. wydajnosci nie bylo drogie bardzo, do 2500 i moze byc na 3 fazy i moze juz na miedzi.... myslalm o jakims starszym ozasie cos tego typu, ale z.drugiej strony nowy to nowy i 2 lata gwarancji jest... a przez te 2 lata ja g dobrze przetestuje...
 • #10
  firma.kamis
  Level 8  
  Trafo przezwojone na miedź:) spawa bez porównania lepiej, stare uzwojenie jest w całości z aluminium i koło miedzi to tylko mogło leżeć, (sprzedawcy tej spawarki z Częstochowy twierdzą że jest częściowo na miedzi -nie pamiętam które uzwojenie wtórne czy pierwotne) przełącznik nowy założony, na tą chwilę nie mam z nim żadnych problemów.