Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fisher Ca-271 uszkodzone końcówki - zmiana zasilania z 110v na 220v

12 Cze 2014 21:22 1962 9
  • Poziom 15  
    Witam, odkopałem stary wzmacniacz który przeleżał w piwnicy z 10 lat ;) Swego czasu podłączony był przez transformator zewnętrzy. Jestem ciekawy czy dałoby się podłączyć bezpośrednio przez wbudowany transformator.

W transformatorze są 4 odczepy zaznaczone na zdjęciu. W zasilaniu 110V połączenie zaznaczyłem na czerwono. Po rozlutowniu środkowych wyprowadzeń napisałem wyniki na zielono. Na schemacie jest przełacznik 110/220v fizycznie go nie ma.

Pod które końcówki teoretycznie mógłbym podłaczyć 220v ?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    preket napisał:
    Jestem ciekawy czy dałoby się podłączyć bezpośrednio przez wbudowany transformator.

Bez przewinięcia transformatora raczej nie.

preket napisał:
    W transformatorze są 4 odczepy zaznaczone na zdjęciu. W zasilaniu 110V połączenie zaznaczyłem na czerwono. Po rozlutowniu środkowych wyprowadzeń napisałem wyniki na zielono. Na schemacie jest przełacznik 110/220v fizycznie go nie ma.

Sądząc po rezystancjach to jest tam odczep umożliwiający zasilanie ze 120V (USA) i 100V (Japonia). Zwróć uwagę że uzwojenia są już połączone w szereg.
  • Poziom 15  
    tak właśnie mi się wydawało że gdyby nie były połączone to można by coś kombinować
  • Poziom 15  
    Ok, zostanie wiec na trafo zewnetrzym. Teraz moze ktoś wspomni od czego zacząć naprawę. Wzmacniacz nie gra, na słuchawkach gra cicho i z burczeniem. O ile dobrze pamiętam z dziesięć lat temu poleciały STK i wymieniłem je pewnie na zamienniki. Po tym zabiegu nadal cisza. Od czego zacząć.sprawdzanie ?
  • Poziom 42  
    Możesz wkleić zdjęcie tych STK?
  • Poziom 42  
    Trzeba będzie zacząć od historii tego sprzętu ponieważ bez tego nie sposób dojść o co tu chodzi. Jaka jest jego historia?
  • Poziom 15  
    działał i przestał - krótka historia ;) po spaleniu się STK i wymianie na te ze zdjęcia nadal nie działa - potem schowany do szafy i odkopany po 10 latach
  • Poziom 42  
    Ok, z nim jest taki problem, że schemat jest do wersji europejskiej a wzmacniacz jest wersją amerykańską. W europejskiej wersji nie występują te układy tylko zwykłe tranzystory. W amerykańskiej są układy STK które wewnętrznie są darlingtonami z układem polaryzacji. Schemat też się musi różnić przynajmniej co do samego stopnia wyściowego. Możliwe że nie tylko tym się one różnią. Bez schematu wersji amerykańskiej to niewiele tu mogę podpowiedzieć ponieważ to byłoby trochę jak prowadzenie kulawego przez ślepego.
  • Poziom 15  
    ok, teraz widzę ;) szukałem ale nie mogę znaleźć manuala wersji z U.S. Narazie więc odpuszczam zważywszy że to nie jest wzmacniacz wysokich lotów