Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony XR-C102 - zły adres z procesora do TDA7314

19 Kwi 2005 22:05 1416 12
  • Poziom 10  
    Witam

Kolega dał mi radio do naprawy, w którym okazało się, że procesor wysyła zły adres po szynie I2C do przedwzmacniacza TDA7314, ale pozostałe bity są OK. Według danych aplikacyjnych tego układu wynika, że adres jest 10001000, a procesor wysyła 10000000 (taki adres ma układ TDA7315, ale on ma 20pin a nie 24). Na początku myślałem, że ten układ jest spalony (i może był), dlatego wymieniłem go na nowy, gdyż napięcie zasilające go (dzięki spalonemu tranzystorowi) miało wartość 12V, a nie 8V. Ale różni się on w oznaczeniu na końcu literką S (ten stary miał TDA7314S). Nie wiem czy jest możliwe, że ta literka oznacza, że ma właśnie inny adres? A może się zmienia którąś zworkę przy procesorze, która odpowiada za adres? W każdym bądź razie nie ma śladów żeby ktoś tam coś lutował, przede mną.

Pozdrawiam
    Skrzypek
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 10  
    Już to wcześniej przestudiowałem i dlatego wiem, że ten układ ma adres 10001000. Tylko tam w tej aplikacji nic nie ma o tym, czym by się różnił układ TDA7314 od TDA7314S., Chociaż z doświadczenia wiem, że te literki na końcu oznaczenia praktycznie nic nie zmieniają, ewentualnie typ obudowy, ale może czegoś nie wiem.
    Czy jest możliwe, żeby w pamięci procesora mógł się zmienić ten adres na 10000000? Bo jak dla mnie to jest mało prawdopodobne, zwłaszcza, że wszystkie inne sygnały mają poprawne bity! Jakby miało już się coś uszkodzić w pamięci, np. pod wpływem jakiegoś silnego pola magnetycznego albo od jakiś przepięć, to chyba by więcej komórek pamięci padło, a nie tylko jedna i to jeszcze takim zbiegiem okoliczności miałaby zmienić wartość na adres układu TDA7315.

Skrzypek
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Teoretycznie dobrze kombinujesz choć z praktyki wiem że programiści zostawiają sobie takie furtki, podprogramy któych wykonywanie jest zależne od ustawien jakiś pinów. Jeśli to co zaobserwowałeś jest "przypadkiem" zgodne z innym układem to raczej wniosek by się nasuwał taki że któraś opcja (albo ustawiana na zewnątrz procesora zworkami albo w trybie serwisowym) jest przestawiona. Równie dobrze może to robić któraś z linii procesora przypadkowo przywarta do masy lub do plusa. W każdym razie stan na takiej nodze powien być odwrotny to tego na schemacie. Z praktyki również powiem Ci że częstko chciało by się wiedzieć takie rzeczy jak to jest i od czego zależne to jednak taką wiedzę ma wyłączenie programista i ewentualnie poważny serwis który jest zaopatrzony w biuletyny fabryczne i dokładne opisy serwisowe. A skoro tego nie wiemy pozostaje na około wszystko sprawdzać. Zacząłbym od dokładnego przemierzenia okolic procesora , stany na pozornie niewiele znaczących nogach, dokładnie ze schematem. Masz racje jeśli chodzi o znaczenie ostatniej litery ale powiem też że znane jest wiele przypadków gdzie ta zasada się nie sprawdza i układy są diametralnie różne, chocby końcówki mocy np Toshiby gdzie literka bodaj R lub L oznacza lustrzany układ pinów. A może metoda którą śledzisz te adresy się nie sprawdza, jest dobrze a uszkodzenie jest zupełnie w innym miejscu, jak np często padające elektrolity które przepuszczając składową stałą blokują wejścia układów.

SławeK
  • Spec od car audio
    To S może mieć znaczenie. Przykładowo PCF są robione w wersjach bez literki i z literką A, gdzie A oznacza zupełnie inne adresy (mimo ich ustawiania).
  • Poziom 10  
    Co do "metody którą śledzę te adresy" to cyfrowy oscyloskop z pamięcią, więc raczej się nie pomyliłem, zwłaszcza, że dokładnie sprawdzałem wszystkie sygnały, jakie wysyła procesor do tego układu (dla volume kontrol, speaker attenuators, bass i treble) i za każdym razem jest adres 10000000 co wyraźnie było widoczne. Procesor jeszcze sporo wysyłał w momencie włączenia radia, ale ze względu na to, że tam było tyle tego to nie dało się odczytać, co tam było. Myślę, że wysyłał ostatnio ustawione wszystkie parametry.
    Ale na wszelki wypadek podmieniłem wszystkie elektrolity przy tym układzie i jest tak samo, czyli cisza w głośnikach. Sygnał audio dochodzi do TDA, ale już na jego wyjściu nic nie ma!
    Poustawiałem też zworki tak, aby nie było możliwości podłączenia zmieniarki. Czyli odłączyłem cały układ MM1175, bo gdzieś mignęło mi się na jakimś poście, że ten układ może blokować całe radio i faktycznie z tego układu idzie jakiś sygnał, który jak ma poziom 0 to wyłącza całe radio. Nie wiem co to dokładnie za układ, bo nie mogę znaleźć aplikacji, ale chyba jakiś bufor do transmisji danych, może coś w stylu MAX232. W każdym bądź razie różnicy praktycznie nie było, oprócz tego że pod przyciskiem CD włączało się fale AM, a wcześniej to było w przycisku FM/AM.
    Zapomniałem dodać, że to radio trochę dziwnie się zachowuje, gdy wrzuca się kasetę. Gdy radio jest wogóle wyłączone to samo się wówczas włącza. Gdy kaseta jest w środku to wogóle nie da się ani włączyć radia ani wyłączyć całego sprzętu. Gdy wyciągnie się kasetę, to wyłącza się całe radio, niezależnie czy wcześniej było włączone czy nie!
    Nie wiem czy ten model tak już ma, czy to jest powiązane z tym moim całym problemem.
  • Poziom 43  
    Myślę że tu jest pies pogrzebany, cytuję:

"Poustawiałem też zworki tak, aby nie było możliwości podłączenia zmieniarki. Czyli odłączyłem cały układ MM1175, bo gdzieś mignęło mi się na jakimś poście, że ten układ może blokować całe radio i faktycznie z tego układu idzie jakiś sygnał, który jak ma poziom 0 to wyłącza całe radio. Nie wiem co to dokładnie za układ, bo nie mogę znaleźć aplikacji, ale chyba jakiś bufor do transmisji danych, może coś w stylu MAX232. W każdym bądź razie różnicy praktycznie nie było, oprócz tego że pod przyciskiem CD włączało się fale AM, a wcześniej to było w przycisku FM/AM. "

Bufor zmieniarki też jest na szynie slavem. Procesor po resecie sprawdza podległe mu okładu. Zapewne procesor z tym samym programem był też montowany w innym modelu radia które miał AM a nie miało CD i miało inny procesor dźwięku, z takim właśnie adresem. Po sprawdzeniu układów wykonuje inny podprogram, taki jak był w innym modelu radia. Myślę że jesli założysz bufor CD, MM1175 i on odpowie procesorowi to wszystko wróci do normy. Niewykluczone że ten który wylutowałeś został uszkodzony. Poszedłeś drogą naukową ale nie znałeś algorytmu procesora i stąd taki problem.

SławeK
  • Poziom 10  
    Chyba mnie trochę źle zrozumiałeś. Z tym układem od zmieniarki zacząłem się bawić dopiero wczoraj. Od samego początku wszystko było normalnie podłączone, tylko właśnie pomyślałem sobie tak jak napisałeś, że jak odłączę ten układ to może będzie wówczas adres 10001000. Ale chwilowo nie mam dostępu do tego oscyloskopu z pamięcią (będę miał w poniedziałek) i nie mam jak sprawdzić, co tam jest teraz za adres. Ale pewnie ten sam, bo nadal TDA się nie odzywa. Wydaje mi się ze ten układ jest sprawny, ale nie wiem dokładnie, jakie powinny być stany na szynach tego układu. Gdy radio jest wyłączone to na szynach od strony procesora, które są podpisane na płytce BUS RST, CLK, SO i SI jest stan "0", a na BUS ON jest "1" czyli 5V. Gdy natomiast jest włączone to na BUS RST i CLK robi się "1", a na BUS ON robi się "0". No i na tej szynie, co wcześniej napisałem tylko nie wiem jak się nazywa, musi być cały czas "1" bo jak nie to radio nie działa. Nie będę pisał, co jest na szynach wyjściowych (od strony zmieniarki), bo nie wiem jak się nazywają, bo też nie są podpisane.
    A może ktoś wie gdzie znaleźć note aplikacyjną tego układu, czyli MM1175.

Skrzypek
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem dzisiaj jeszcze raz te adresy, w wersji ze zmieniarką i bez zmieniarki (z podłączonym układem MM1175 i odłączonym) i ciągle jest adres 10000000 i nie chce być inaczej. Już chyba wszystko sprawdziłem i pozostają mi tylko dwie wersje. Albo, że w procesorze jakoś sam zmienił się adres, albo, że to S w oznaczeniu odpowiada za inny adres. Ale żeby nic nie napisali o tym w nocie katalogowej, to trochę mało prawdopodobne.
    A może jednak jeszcze czegoś nie zauważyłem.
  • Poziom 43  
    A jeszcze zapytam, czy włożenie układu MM1175 spowodowało np że pod klawiszem CD zniknęła reakcja jak na klawisz AM ? Czyli czy coś się zmieniło po zamontowaniu tego układu ? Może jest uszkodzony... To mnie martwi. Może jeszcze jakimś przypadkiem zmieniłeś coś co zmieniło program w procesorze, wywołało inny pod program. Jeśli nie mógł się uszkodzić to są w zasadzie dwie możliwości, jedna, procesor w pierwszych taktach po starcie odpytuje układu i w zależoności jak mu odpowiedzą to tak ustawi program a druga to po starcie sprawdza pamięć lub ustany na niektórych pinach i to tez może spowodować inny podprogram.

SławeK
  • Poziom 10  
    Tak. Po zmianie zworki przy procesorze, na opcję z zmieniarką to wtedy pod przyciskiem jest CD (tak jak było od początku), ale że nie ma podłączonej zmieniarki to przycisk ten nie powoduje żadnych zmian. Tylko na linie od zmieniarki są wysyłane jakieś sygnały. Układ MM1175 jest najprawdopodobniej sprawny, bo przekazuje te sygnały na gniazdo zmieniarki, z tą różnicą, że są zanegowane.
    Ja raczej nic nie zmieniłem w programie, bo od samego początku było tak samo, czyli na wyjściu TDA nie ma sygnału audio.
    Jeszcze raz opiszę jak to wszystko wyglądało.
    Na początku w radiu był spalony tranzystor, przez który idzie napięcie do głowicy (zwarte było złącze B-C). A że tranzystor zasilający TDA7314 miał połączoną B i C z tamtymi od tego spalonego, to przepuszczał on prawie całe napięcie zasilające. Czyli ok. 11,3V przy zasilaniu 12V. A układ ma max napięcie zasilania 10V. Więc jak wymieniłem ten tranzystor i okazało się, że układ nie działa no to byłem pewien, że jest spalony. Więc oddałem radio koledze i powiedziałem, żeby sobie go przelutował bo będzie na pewno spalony. No i kolega tak zrobił, z tym że poobcinał nóżki od tamtego bo nie miał odsysacza. I teraz nie mogę sprawdzić, czy na 100% był spalony.
    Głowica, choć też miała takie napięcie działa poprawnie, radio wyszukuje stacje radiowe.
    Z tego powodu, że ciągle radio nie działa, zacząłem się bawić zmianami zworek przy procesorze.
  • Poziom 43  
    Wygląda na to że Twoja logika jest jak najbardziej prawidłowa. Ja chciałem się upewnić czy nie popełniłeś w niej merytorycznego błędu, co najczęsciej się okazuje jak czytam posty na forum.
    Już Ci pisałem że są w zasadzie trzy możliwości które mogą zminić a raczej wywołać inny podprogram w procesorze. Skoro odpada pamięć podręczna eeprom, odpada odpytywanie układów przy starcie to pozostaje ustawienie opcji (stanów) na nogach procesora. I podsumowują pozostaję dwie drogi, albo faktycznie układ z literką S ma inne adresy do wydaje się nieco dziwne albo coś jeszcze padło co wymusza jakiś stan na nodze procesora co on wykrywa jako opcję. Tryb serwisowy odpada bo radio takiego nie posiada. Ciekawe czy tylko Philips robił TDA7314, może inny producent coś zmieniał w tym układzie choć to też mało prawdopodobne.

SławeK
  • Poziom 10  
    Chciałem zakończyć ten temat, gdyż nie udało mi się tego problemu usunąc (być może coś pominąłem). A tak poza tym, to kolega pozbył się tego radia i nie mam już możliwosci robienia dalszych prób.

Dziekuję za próbę pomocy.