Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Epson EMP-400W - Rysa na obiektywie

12 Jun 2014 23:30 1770 2
  • Level 8  
    Witam. Przyniosłem z garażu stary projektor i okazało sie że na obiektywie pojawiła się paskudna rysa. Jest na tyle szeroka i "nierówna" że na jasnym jednolitym tle widać cień po lewej tak mniej więcej poniżej środka wysokości i tu pojawia się pytanie: czy próbować to wypolerować jakoś (minimalne zniekształcenie obrazu będzie mniej widoczne niż ten cień tak myśle) czy spróbować obrócić soczewke o 180° (o ile jest symetryczna) tak by światło przechodziło przez nieuszkodzoną część. Próbowałem już go rozbierać ale żeby zwolnić wszystkie 3 śrubki najbliżej tej soczewki musiałbym całkiem wybebeszyć cały projektor bo dwie ze śrubek są pod takim kątem że inaczej się do nich nie dostanę. Ktoś rozbierał podobny obiektyw? Czy wogle da się to obrócić?

Epson EMP-400W - Rysa na obiektywie Epson EMP-400W - Rysa na obiektywie Epson EMP-400W - Rysa na obiektywie
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 10  
    Kolego polerując soczewkę zetrzesz z niej napyloną warstwę filtru antyrefleksyjnego.
    Sam mam podobny projektor z rysą na obiektywie i zacząłem go polerować pastą do szkła (tlenek ceru). Rysa fakt faktem zapolerowała się, ale porobiłem łat w warstwie antyrefleksyjnej, przez co widać małe przebarwienia w rzucanym obrazie. Przy polerce raczej trzeba przejechać całą soczewkę.
  • Level 8  
    Hmm, tak podejrzewałem że coś tam może być napylone bo refleksy mają kolor taki brązowawy (?) a nie jak normalnie w szkle bywa. Jak znajdę troche czasu to rozbiorę dziada na części i spróbuje przekręcić soczewkę tak żeby rysa była poza polem przechodzenia światła a jeśli się okaże że jest niesymetryczna to zacznę polowanie na zdechlaka który posłuży za dawce organów :)