Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Wręczyca] [dvbt] - Nietypowy problem z sygnałem.

DjDaniel11 13 Cze 2014 00:33 1353 8
  • #1 13 Cze 2014 00:33
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Witam.
    Otóż od miesiąca męczę się z dziwnym zachowaniem sygnału telewizyjnego w Częstochowie.
    Przejdę od razu do sedna sprawy. Do odbiornika w Wręczycy (100kW) mam 14km w linii prostej. Balkon usytuowany po stronie zachodniej akurat w stronę nadajnika. Do tego na wysokości 10m przy ulicy Piłsudskiego. Światło anteny nie jest przez nic, w zasięgu oczu, blokowane. Sygnał przechodzi nad ulicą, dworcem pkp, i dalej nad kilku piętrowymi kamienicami.
    Niestety, sygnał jaki otrzymuje na kanale 39 (MUX2) wynosi szczątkowe ilości, i co jakiś czas na chwile zanika. (sygnał 30% jakość 10%) Przy zamontowaniu małej 10cm antenki, oczywiście poziomo (pionowo brak sygnału, bo polaryzacja nadajnika H) mam taki odczyt. Wykonałem więc antenę bi-quad konkretnie na tą częstotliwość. (Na podstawie kalkulatora http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php
    Niestety, tuner pokazuje taki sam sygnał jak przy tej małej antence na magnesie.

Wsiadłem w auto, anteny na dach i jazda. Sygnał cały czas był albo słaby 30%, albo zanikał. Dopiero na ulicy Dekabrystów zaczęły pokazywać się inne wartości. Zajechałem na parking OBI, i kręcać autem ustawiłem się pod takim kątem, że sygnał był 100%. Jednak antena była skierowana na północny-wschód.

Czy muszę robić jakieś specjalne, paraboliczne anteny, żebym mógł obejrzeć TV? Przecież, sygnał powinien być bardzo mocny z tego masztu. Czym, go odebrać? W miarę tanio, a skutecznie. (Nie będę płacił 150zł za nowe anteny).

0 8
  • Pomocny post
    #2 13 Cze 2014 09:39
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

To przeanalizujmy wpis.

DjDaniel11 napisał:
    Do odbiornika w Wręczycy (100kW) mam 14km w linii prostej.

To przysłowiowy "rzut beretem".

Cytat:
    Niestety, sygnał jaki otrzymuje na kanale 39 (MUX2) wynosi szczątkowe ilości, i co jakiś czas na chwile zanika. (sygnał 30% jakość 10%) Przy zamontowaniu małej 10cm antenki, oczywiście poziomo (pionowo brak sygnału, bo polaryzacja nadajnika H) mam taki odczyt.

Mała antenka na magnesie to najprawdopodobniej jest "chiński" zestaw sprzedawany w komplecie do każdego urządzenia radiowego (Wi-Fi, RTV, Walke-Talke).
    Antenka anteną a magnes magnesem, lecz zapominamy o tym, iż kabel użyty do "tego czegoś" to nic innego jak podróbka kabla koncentrycznego o nazwie RG-174, który i tak jak jest oryginalny to ma bardzo duże (powtórzę - bardzo duże) tłumienie w paśmie TV.

Cytat:
    Wykonałem więc antenę bi-quad konkretnie na tą częstotliwość.

I ponownie problemem może być kabel koncentryczny.

Cytat:
    Zajechałem na parking OBI, i kręcać autem ustawiłem się pod takim kątem, że sygnał był 100%. Jednak antena była skierowana na północny-wschód.

Tutaj można by podejrzewać, że to tylko (no prawie - tylko) odbiera sam kabel koncentryczny, który chyba jednak nie jest koncentryczny a tylko dwa druciki zwinięte w około własnej osi. :cry:

Cytat:
    Czym, go odebrać? W miarę tanio, a skutecznie. (Nie będę płacił 150zł za nowe anteny).

Z tej odległości od nadajnika to tania ale normalna antena postawiona w oknie spokojnie sobie poradzi z poziomami w emisji DVB-T.
    Przykładowo :
    tania - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    wygodniej (bez siatki) - http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_symetryzatorem_A0050.htm

Pozdrawiam.

0
  • #3 13 Cze 2014 16:12
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Dziękuje wielce za pomoc :) Porady są bardzo konkretne i skuteczne.

Jeśli chodzi o przewód przy mojej antenie, to stary (jeszcze z oplotem aluminiowym) koncetryk o długości 2-3m.

Mam jednak jeszcze pytanie, czy zastosowanie wzmacniacza antenowego do anteny DIY BI-QUAD coś da?

0
  • #4 13 Cze 2014 16:43
    sq3evp
    Poziom 21  

DjDaniel11 napisał:
    Dziękuje wielce za pomoc :) Porady są bardzo konkretne i skuteczne.

Jeśli chodzi o przewód przy mojej antenie, to stary (jeszcze z oplotem aluminiowym) koncetryk o długości 2-3m.

Mam jednak jeszcze pytanie, czy zastosowanie wzmacniacza antenowego do anteny DIY BI-QUAD coś da?

To samo co do każdej innej anteny - antena to antena, wz-cz to wzmacniacz. Antena daje jakiś tam poziomy sygnału (zależny od jej konstrukcji), a wzmacniacz go wzmocni zależnie od parametrów wzmacniacza (tzn. pasma przenoszenia i wzmocnienia).

0
  • #5 13 Cze 2014 19:28
    SP5ANJ

Witam.

DjDaniel11 napisał:

Oczywiście, że da - tak jak napisał poprzednik SQ3EVP.

Osobiście nie jestem zwolennikiem anten QQ a właściwie to nie chodzi tu o samą antenę a raczej o sposób jej reklamowania czy "przekonywania" i utwierdzania w tym, że jest to "cud techniki" a wcale tak nie jest. :!:

Wiadomo przecież, że taka antena to antena rezonansowa co stwarza pewne problemy w dość szerokim widmie kanałowym nadajników TV gdzie anteny szerokopasmowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

W sprawie wzmacniacza podpowiem tylko, że mamy tutaj w dziale temat podwieszony (na niebiesko) mówiący Nam o pułapkach jakie są w sklepach i wśród nieuczciwych sprzedawców.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2302737.html

Pozdrawiam.

0
  • #6 13 Cze 2014 23:42
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Witam.

Dzięki wielkie za pomoc :)

Zakupiłem dzisiaj najzwyklejszy wzmacniacz dopuszkowy (20dB 75ohm), zasilany z 12V i separator z wtyczką. Oraz zakupiłem parę metrów nowego kabla. Po zamontowania wzmacniacza w puszce anteny, przykręceniu zasilacza i przewodu koncentrycznego, sygnał się pojawiał :)
    A nie powiem, że było łatwo (zapomniałem wziąć z domu walizkę ze śrubokrętami i miałem tylko zestaw survivalowca )

Sygnał pojawił się :
    MUX1 na 35 kanale : sygnał 55% jakość 100%
    MUX2 na 39 kanale : sygnał 55% jakość 100%
    MUX3 na 41 kanale : sygnał 30% jakość 10% - i sygnał zanika całkiem.

Czyżby rezonans w antenie był aż tak "wąskopasmowy"? Czy problem z ostatnim MUXem leży po stronie czegoś innego? Czy to nie dziwne, że sygnał jest dalej tak słaby ? Jednak obraz jest idealny, 0 bajtów traconych informacji.

0
  • #7 14 Cze 2014 06:15
    SP5ANJ

Witam.

Nic nie pisałeś na czym odbierasz :
    - dekoder zewnętrzny
    - TV z dekoderem
    - dekoder na USB

Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Cze 2014 09:47
    sq3evp
    Poziom 21  

DjDaniel11 napisał:
    Witam.

Dzięki wielkie za pomoc :)

Zakupiłem dzisiaj najzwyklejszy wzmacniacz dopuszkowy (20dB 75ohm), zasilany z 12V i separator z wtyczką. Oraz zakupiłem parę metrów nowego kabla. Po zamontowania wzmacniacza w puszce anteny, przykręceniu zasilacza i przewodu koncentrycznego, sygnał się pojawiał :)
    A nie powiem, że było łatwo (zapomniałem wziąć z domu walizkę ze śrubokrętami i miałem tylko zestaw survivalowca )

Sygnał pojawił się :
    MUX1 na 35 kanale : sygnał 55% jakość 100%
    MUX2 na 39 kanale : sygnał 55% jakość 100%
    MUX3 na 41 kanale : sygnał 30% jakość 10% - i sygnał zanika całkiem.

Czyżby rezonans w antenie był aż tak "wąskopasmowy"? Czy problem z ostatnim MUXem leży po stronie czegoś innego? Czy to nie dziwne, że sygnał jest dalej tak słaby ? Jednak obraz jest idealny, 0 bajtów traconych informacji.

Na czym odbierasz??
    rezonans jest jakby to powiedzieć "wąskopasmowy" - jest to pojęcie bardzo szeroko opisane w literaturze fachowej.
    W teorii obwodów mamy do czynienia z rezonansem prądu lub napięcia. Polecam poczytanie o co w tym chodzi.
    Wąsko- lub szerokopasmowość anten zależy w głównej mierze od jej konstrukcji. Pojedynczy Bi-Quad, jak każda anten ma rezonans na jakiejś częstotliwości zależny od jej konstrukcji. Dodanie elementów do anteny tzn. reflektorów i direktorów (odsyłam do anteny DL7KM) powoduje wzrost wzmocnienia ale antena zaczyna by c dopasowana do konkretnego zakresu częstotliwości (ok. f rezonansowej).

Na stronie Emitel (firma która jest emitentem sygnały DVB-T) jest napisane, ze MUX-3 jest nadawany z innymi parametrami niż MUX-1 i MUX-2, które wymagają od anteny i instalacji lepszych parametrów. Sygnał MUX-3 jest bardzo wrażliwy na "odbicia" sygnału i zakłócenia. Osobiście mam ten sam problem - podwójny Bi-Quad z koncentryka bez reflektora policzony na MUX-3 lepiej odbiera inne muxy. Zabudowa wielkomiejska powoduje u mnie spore zakłócenia, których nie udało mi się wyeliminować niestety.
    Polecam przeczytanie artykułu na stronie emitenta sygnały - powinno pomóc rozwiązać problem.

0
  • #9 16 Cze 2014 20:23
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Witam.
    Przepraszam, że dopiero teraz piszę, jednak nie miałem jak wcześniej się odezwać.

Odbieram na tunerze USB do laptopa. Wiem, że nie jest to może najlepszy tuner, jednak w domu przy "krokodylu" na dachu, mam 80% sygnału i mniej więcej tyle samo jakości (Łańcut).

Aktualnie biquad jest bez żadnych reflektorów odbijających. Był strojony na MUX1 czyli w tym wypadku częstotliwość środkową pomiędzy MUX2 a MUX3. Liczyłem przez to, że jakimś cudem sięgnie do MUX3 jej rezonans.

Niestety aktualnie padł mi separator (prawdopodobnie). Nie ma napięcia na wyjściu koncentrycznym do anteny, natomiast na wejściu napięciowym separatora jest poprawne +12V.

Co wiec koledzy proponują, aby jakimś cudem odebrać jednak MUX3?

0