Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Malowanie tlenkiem chromu (III) Cr2o3 - rozpuszczanie

liseczq 13 Jun 2014 08:15 2031 3
    liseczq
    Level 21  
    Witam

Około 30 lat temu mój tato wykonał ogrodzenie z metalu. Pomalowane zostało tlenkiem chromu (zielony proszek) rozmieszanym z pokostem lnianym. Ta farba przetrwała praktycznie 30 lat na tym ogrodzeniu.

Posiadam taki tlenek chromu, w związku z czym mam pytanie:

Czym go najlepiej rozpuścić ? Czy faktycznie pokostem ? Jaki roztwór należy zrobić ?
    Jakie proporcje ?

pzdr
    gruby1
    Level 29  
    Jeśli ogrodzenie metalowe to z pewnością nie był to pokost kolego. A zieleń chromowa to pigment a nie barwnik, więc robisz zawiesinę a nie rozpuszczasz. Moim zdaniem ceny gotowych emalii są na tyle niskie że kombinować nie warto, zwłaszcza że pigment w cenie emalii to kilka %. Jak chcesz tanio to emalia ftalowa na kilka lat wystarczy. Jak chcesz żeby było trwałe to emalia poliwinylowa będzie ok. A i tak 90% sukcesu to przygotowanie powierzchni...
    kybernetes
    Level 39  
    Tlenek chromu nie zabezpiecza przed korozją, natomiast 30 lat temu były popularne farby tzw. "chromianowe", koloru zielonkawego i taką właśnie farbą musiało zostać pomalowane to ogrodzenie skoro przetrwało tyle czasu. Obecnie te farby są zakazane przez unię i już ich nigdzie nie dostaniesz. Musisz użyć którejś z nowych farb antykorozyjnych, jest ich na rynku sporo. Są niestety sporo droższe jak tamta i oczywiście mniej trwałe.
    QuantumXXX
    Level 19  
    kybernetes wrote:
    Tlenek chromu nie zabezpiecza przed korozją, natomiast 30 lat temu były popularne farby tzw. "chromianowe", koloru zielonkawego i taką właśnie farbą musiało zostać pomalowane to ogrodzenie skoro przetrwało tyle czasu. Obecnie te farby są zakazane przez unię i już ich nigdzie nie dostaniesz. Musisz użyć którejś z nowych farb antykorozyjnych, jest ich na rynku sporo. Są niestety sporo droższe jak tamta i oczywiście mniej trwałe.

Ta firma http://www.paulus.clubnet.pl/ ma w ofercie farby antykorozyjne chromianowe. Chrom i jego związki są chyba rakotwórcze więc ja bym wolał użyć zwykłą farbę ze sklepu.