Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełączanie sygnału Video

13 Cze 2014 08:19 1110 6
  • Poziom 16  
    Witam
    mam płytę ITX z gniazdem wejścia video , postawiłem system debian jako serwer plików , i wpadł mi do głowy pomysł aby wykorzystać wejście video do monitoringu za pomocą kamer , z tym że wejście jest jedno a chce podłączyć 4 kamery
    Więc tak :
    Przełączanie sygnału wykonałbym za pomocą multipleksera np 74HC4051 sterowanego przez AVR+FT232RL podłączonego do USB i sterowanego z softu .

Czy jeśli częstotliwość przełączania 25Hz*4 kamery pozwoli na otrzymanie obrazu z 4 kamer w systemie ?
  • Poziom 17  
    Nie jestem specjalistą, ale mam takie wątpliwości:
    - kamery musiałyby pracować synchronicznie, tzn. mieć wspólne źródło sygnałów synchronizacji, a zdaje się, że każda ma swój własny, wewnętrzny generator synchronizacji pola i linii,
    - przełączanie musiałoby być też synchroniczne, a program przetwarzający dane frame-grabbera musiałby rozdzielać w czasie rzeczywistym kolejne klatki na 4 strumienie video. O ile się orientuję, to jest dość niecodzienne wymaganie i pewnie trzeba by to oprogramować we własnym zakresie,
    - no i multiplekser 4051: chyba to nie wyczerpuje sprawy, bo uzyskanie dopasowania impedancyjnego 50 omów i pasma 3..4MHz przy użyciu tylko tego układu wydaje mi się nieprawdopodobne.
  • Poziom 43  
    HC4051 ma za dużą rezystancję w stanie włączenia, przy kilku MHz mozę też mieć za duże przesłuchy, istnieją multipleksery specjalnie do tego celu, co nie zmienia faktu że multiplekser jest tu najmniejszym problemem.
    Jeśli kamery nie są zsynchronizowane, jedynym pewnym rozwiązaniem jest przetworzyć równolegle wszystkie kanały na postać cyfrową, zbuforować i dalej obrabiać cyfrowo.

Cytat:
    Czy jeśli częstotliwość przełączania 25Hz*4 kamery pozwoli na otrzymanie obrazu z 4 kamer w systemie ?
    Nie, było by prościej wytłumaczyć gdybyś wiedział jak działa kamera, obraz jest analizowany linia po linii, jeśli wytniesz multiplekserem 10ms dostaniesz poziomy pasek, wycięty z przypadkowego miejsca, możliwe też że trafisz na koniec jednej ramki, impuls wygaszania pionowego i początek drugiej, z takich pasków moze się nie dać złożyć pełnego obrazu, lepiej było by gdybyś rejestrował pełne ramki, ale nie wiem jak układ rejestrujący dane z wejścia video zareaguje gdy dostanie pełną ramkę po niej przerwę o przypadkowym czsie trwania i kolejną pełną ramkę.
  • Poziom 17  
    rafikAVR napisał:
    Od strony programowej poradzę sobie,bardziej zależy mi jak od strony sprzętowej przełączać sygnał video dla jednego wejścia , skoro mux 4051 się nie nadaję wg. Ciebie ,to jaki inny sposób wykorzystać do tego ?
    Najlepiej użyj czegoś takiego, jak np. MAX4314:
    Link
    Zechcesz może zdradzić, jak rozwiążesz sprawę synchronizacji sygnałów kamer i przełączania?
  • Poziom 29  
    W wielu kamerach zasilanych AC można wybrać zasilanie jako źródło synchronizacji. Wystarczy wówczas zasilić je z jednej fazy i będzie ok.
  • Poziom 30  
    stasiekm napisał:
    W wielu kamerach zasilanych AC można wybrać zasilanie jako źródło synchronizacji. Wystarczy wówczas zasilić je z jednej fazy i będzie ok.

Oczywiście zakładając, że kamery są cz-b.